Kultura

Szlak Architektury Drewnianej i Trasa Smakoszy: Które obiekty w powiecie mają szansę na promocję?

Kościół w Wiśniowej, fot. drewniana.malopolska.pl

Na terenie powiatu myślenickiego znajduje się 6 obiektów wchodzących w skład Szlaku Architektury Drewnianej. Które mogą liczyć na dodatkową promocję i stać się magnesem na turystów?

Kwota 700 tys. złotych więcej dla Małopolskiej Organizacji Turystycznej, to także szansa dla obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w powiecie myślenickim, jak również możliwość wypromowania lokalnej kuchni w ramach Małopolskiej Trasy Smakoszy. Co z tej listy znajdziemy w powiecie myślenickim?

Na terenie powiatu myślenickiego znajduje się 6 obiektów wchodzących w skład Szlaku Architektury Drewnianej; zaliczają się do nich: Skansen w Dobczycach, kościół pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Gruszowie, kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Krzeczowie, pustelnia z kaplicą w Krzesławicach Podkamień, kościół parafialny pw. św. Jakuba Starszego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Raciechowicach oraz kościół pw. św. Marcina w Wiśniowej.

- W ramach projektu Otwarty Szlak Architektury Drewnianej udostępniane są obiekty, których zarządcy złożą pisemną deklarację udziału w przedsięwzięciu - informuje Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

W ramach utworzonej przed laty Małopolskiej Trasy Smakoszy, regionalne karczmy są certyfikowane, co ma na celu wyselekcjonowanie lokali gastronomicznych o regionalnym charakterze, spełniających najwyższe standardy jakości i promowanie ich wśród odwiedzających Małopolskę gości oraz wśród mieszkańców. Uzupełnieniem trasy jest "Wieś dla Smakoszy" – wybrane miejsca, gdzie głębiej można poznać region i jego specyfikę, wraz z kuchnią, atrakcjami turystycznymi, dziedzictwem historycznym i kulturowym.

Michał Drewnicki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie: W powiecie myślenickim znajduje się jeden obiekt, gospodarstwo „Zaczarowane Wzgórze” w Czasławiu, które reprezentuję trasę „Wieś dla smakoszy”. W drugiej połowie 2019 roku planowana jest kolejna certyfikacja karczm, do udziału, w której serdecznie zapraszamy wszystkie karczmy regionalne z terenu całej Małopolski. Proces certyfikacji jest procesem dobrowolnym – to właściciele karczm decydują o przystąpieniu do niego.

MOT będzie opracowywał koncepcje nowego programu rozwoju turystyki górskiej, w tym programu budowy nowych schronisk, wsparcia istniejących oraz nowej formuły promocji Głównego Szlaku Beskidzkiego. Pierwszą z realnych do przeprowadzenia inwestycji w tym zakresie jest budowa przez PTTK schroniska na szczycie Lubania.

Komentarze

  • 10 lip

    Tylko 700tys na skansen,pare kościołów,kaplice,pustelnie ?We Wiśniowej za starą ,małą po żydowską buźnice dają 800 tys.!!:=)) To chyba co by nos uczyć pokory.

    8 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy
Myślenice 0

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy

Mikołaj w OSP Dolne Przedmieście odwiedził najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy Do jednostki OSP Myślenice Dolne Przedmieście przybył święty Mikołaj. Na gościa czekały niecierpliwie dzieci. Rozmawiał z nimi, zachęcał, aby były grzeczne i słuchały rodziców.  Jak co roku, wręczył prezenty każdemu dzieciakowi. Kiedy nadeszła chwila rozstania, bo go...

Andrzej Słonina zasłużony dla powiatu. "Życzę Państwu radnym jak najwięcej zgody"
Kultura 3

Andrzej Słonina zasłużony dla powiatu. "Życzę Państwu radnym jak najwięcej zgody"

Andrzej Słonina został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”. - Jeżeli jest zgoda w radzie powiatu, gminy czy sołeckiej to łatwiej jest cokolwiek wspólnie zrobić i łatwiej cieszyć się z owoców tej pracy - mówił odbierając wyróżnienie Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Myślenickiego w dniu 26 listopada Andrzej Słonina odebrał z...

Rynek sercem miasta
Archiwalne Myślenice 7

Rynek sercem miasta

Rynek z lat 60. ubiegłego wieku starsi mieszkańcy wspominają jako miejsce wyjątkowo osobliwe, przez które prowadziła nie tylko komunikacja samochodowa, ale również jako punkt spotkań i wymiany poglądów Centrum miasta. Rynek z lat 60. ubiegłego wieku – fragment północny. Starsi mieszkańcy wspominają główny plac miasta jako miejsce wyjątkowo osobliw...

Strażniczka pamięci
Historia Lekkostrawna 0

Strażniczka pamięci

Przemijanie nie musi oznaczać zapomnienia. Zabytkowe nagrobki są niszczone i usuwane. Wraz z nagrobkami znikają imiona i nazwiska dawnych mieszkańców Myślenic. Nieco inaczej było z Basią Przestępując próg cmentarnej bramy przy kościółku pod wezwaniem św. Jakuba, wkraczamy na ziemię, która już od dawna przestała należeć do żywych. Jest to przestr...

Wróble smażone
Historia Lekkostrawna 4

Wróble smażone

Skoro znalazły miejsce w książce kucharskiej, musiały często gościć na polskich stołach. I faktycznie tak było. Pozostaje zadać pytanie - dlaczego? Dlaczego poświęcano tak wiele wysiłku, aby pozyskać symboliczną ilość mięsa? Odpowiedź jest prosta i dość typowa dla XIX i początku XX wieku… przez głód! Historia lekkostrawna to najzwięźlej rzecz ujmu...