Miasto

Dyrektor Urzędu Pracy odpowiada na Wasze pytania

Dyrektor Urzędu Pracy odpowiada na Wasze pytania

To pierwszy wywiad z cyklu „Zadaj pytanie…”, w którym użytkownicy portalu miasto-info.pl zadają pytania wskazanym przez siebie osobom. Jako pierwszy udzielić odpowiedzi zgodził się Mieczysław Kęsek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracysabrina1717: Witam mam pytanie odnośnie staży z PUP. Kiedy będą realizowane staże nie ze środków Unijnych? Mniej więcej w których miesiącach?


Mieczysław Kęsek: Realizowane są cyklicznie zgodnie z zasadami dostępnymi na stronie www urzędu.


Basia: W tym roku obronię dyplom na uczelni ekonomicznej w Krakowie, gdzie specjalizuje się w zakresie rachunkowości. Po studiach chciałabym rozpocząć pracę zawodową zgodną z ukończonym kierunkiem. Interesuje mnie jednak, czy jako mieszkanka Myślenic, znajdę swoje miejsce na lokalnym rynku pracy. Czy dla świeżo upieczonego absolwenta, bez większego doświadczenia i wieloletniej praktyki istnieje szansa rozpoczęcia pracy i dalszego rozwoju w naszym mieście? Czy jednak podjęcie aktywności zawodowej musi wiązać się z ucieczką do innego miasta?

Mieczysław Kęsek: Dla świeżo upieczonego absolwenta bez większego doświadczenia zawodowego proponuję staż zawodowy. Jest to dobry początek poznania przyszłego zawodu. Jeżeli chodzi o stałe zatrudnienie w tym zawodzie, to niestety muszę stwierdzić, że ekonomiści stanowią jedną z największych grup bezrobotnych magistrów-nie tylko w powiecie myślenickim. Dlatego uważam, że powinnaś spróbować od stażu.

inteligentnyczlowiek: Dlaczego zarejestrowani bez prawa do zasiłku muszą co miesiąc zgłaszać się w urzędzie pracy, aby złożyć swój podpis, a nie jak to było do niedawna co 3 miesiące?

Mieczysław Kęsek: Jeżeli ktoś traktuje rejestrację w urzędzie pracy jako karę, to rzeczywiście jest problem ze zgłaszaniem się co miesiąc. Dlatego zawsze uważałem żeby oddzielić ubezpieczenia od    urzędów pracy. Dla kilku tysięcy osób, które otrzymują wsparcie z naszego urzędu (co roku) zgłaszanie się w urzędzie pracy nie jest problemem.

Systematycznie co miesiąc zobowiązani są zgłaszać się bezrobotni, którzy otrzymują świadczenia m.in. zasiłki dla bezrobotnych. I oczywiście bezrobotni którym został wyznaczony obowiązkowy termin zgłoszenia się w PUP.

Patrycja: Jakie wymogi musi spełnić osoba bezrobotna, aby dostać dotację z PUP na założenie swojej działalności gospodarczej?


Mieczysław Kęsek: Zasady otrzymania dotacji z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej są bardzo szczegółowo opisane na stronach www urzędu. Jeżeli internauci twierdzą, że łatwo jest otrzymać wsparcie to świetnie i zachęcam do aktywizacji bezrobotnych właśnie w ten sposób.  Natomiast opinie na forum miasto-info.pl dotyczącego zasad udzielania dotacji są zabawne.

Przykro stwierdzić, że niestety w wielu przypadkach nieprawdziwe. Zachęcam do korzystania z informacji urzędu również w taki sposób jaki Państwo to dziś czynicie. Natomiast w zamian za pobieranie nauk od internautów ukrywających się pod bardzo ciekawymi pseudonimami, czy informacji w nierzetelnej prasie proponuję kontakt z urzędem. Ostatnio propagowane jest stwierdzenie, że wystarczy być zarejestrowanym w urzędzie kilka dni i otrzymuje się dotację. Teoretycznie wystarczy zarejestrować się i otrzymać dotację w tym samym dniu. Praktycznie wygląda to trochę inaczej.

bartek: Czy to prawda, że będzie Pan startował w najbliższych wyborach na burmistrza Myślenic?


Mieczysław Kęsek: Wierzę, że burmistrz Ostrowski zdecyduje się ponownie startować. Na pewno będę go do tego namawiał i jeżeli będzie taka potrzeba to wspierał.

draż: Jakie są realne możliwości wsparcia PUP dla przedsiębiorców zatrudniających nowych pracowników (np. staże, dodatki na auto przy nowym stanowisku kierowcy itp.)?

Mieczysław Kęsek: Na auto… to niestety nie ta instytucja. Natomiast na utworzenie miejsca pracy dla przyszłego pracownika są środki do 17 tys. zł.


aloysiuspendergast: Czy pracodawca ma jakieś kłopoty i dużo więcej pracy oraz wydatków przyjmując mnie na staż? Czy muszę czekać na staż przydzielony z urzędu, czy mogę sam znaleźć sobie pracodawcę, który przyjmie mnie na staż?

Mieczysław Kęsek: Pracodawca nie ponosi kosztów wynagrodzenia podczas trwania stażu. Urząd pokrywa stypendium stażowe w 100 %. Natomiast jeżeli pracodawca chce przekazać swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe w sposób rzetelny i nie traktuje pracownika jako tanią siłę roboczą, to na pewno wymaga to dużo więcej pracy. Do tego służą staże.  

mysleniczanin007: Spotkałem się z różnym podejściem Urzędów Pracy w różnych miastach w stosunku do dotacji na doposażenia. W jaki sposób myślenicki PUP reguluje doposażenie na nowe stanowiska pracy? Czy dotacja dla pracodawcy będzie musiała być zwrócona w momencie przerwania pracy przez danego pracownika, czy niezależnie od osoby doposażenie będzie miało karencje 24 miesięcy?

Mieczysław Kęsek: Przepisy dla wszystkich urzędów są jednakowe. Jednak poszczególne zasady mogą być regulowane wew. przepisami (również są dostępne na stronie www). Jeżeli pracownik przerwie pracę, to uzupełniamy to stanowisko nowym pracownikiem skierowanym przez PUP. Przypominam o zasadzie: dotowane jest stanowisko pracy, a nie konkrety człowiek z imienia i nazwiska.

ela: Chciałabym się przekwalifikować, jestem w średnim wieku, na jaką pomoc i w jakiej formie mogę liczyć?


Mieczysław Kęsek: Zasady organizacji szkoleń dostępne są na stronie internetowej urzędu. Skorzystać możesz ze szkoleń grupowych ustalonych na dany rok (zajrzyj na www) oraz ze szkoleń indywidualnych.  Jeżeli pracodawca uprawdopodobni, że zatrudni cię po przeszkoleniu to urząd organizuje dla ciebie takie szkolenia - wskazane przez pracodawcę. Jednostka szkoląca musi posiadać wpis z WUP w Krakowie, że może szkolić bezrobotnych.

piotmal: Jakie szanse na uzyskanie dofinansowania na założenie własnego biznesu ma absolwent szkoły średniej?


Mieczysław Kęsek: Takie same jak każdy zarejestrowany bezrobotny. W roku 2009 udzieliliśmy ponad 250 dotacji. W roku obecnym planujemy 300 do 400 dotacji.


mojaperspektywa: Jaką ścieżkę kariery powinien obrać młody człowiek kończący w tym roku szkołę średnią? Powinien myśleć o studiach i ucieczce z Myślenic czy szukaniu zatrudnienia na miejscu?

Mieczysław Kęsek: Zależy jaką szkołę średnią-jakie masz możliwości studiowania (na jakim kierunku i uczelni). Jeżeli chcesz uciec to gdzie? Zapraszam do doradców zawodowych urzędu.

piotmal: Czy istnieje jakiś limit kursów, które mogę przejść w trakcie pobytu na bezrobociu oraz jaka jest szansa na to że odbędę wybrany przeze mnie kurs? Czy do odbycia kursu muszę mieć zapewnienie o zatrudnieniu od jakiegoś pracodawcy?

Mieczysław Kęsek: Limit finansowy oraz ilościowy (jedno szkolenie w roku). Przy skierowaniu na szkolenie indywidualne potrzebne jest uprawdopodobnienie zatrudnienia.


Mieczysław Kęsek: Szanowna Redakcjo – Internauci !


Pytania które państwo zadaliście są bardzo ogólne. Nie można jednym zdaniem udzielić opinii nt. wyborów jakie dokonuje się na rynku pracy, decyzje jaką szkołę wybrać, czy emigrować, jakiego dokonać przekwalifikowania. To są decyzję, które mogą zmienić wasze dotychczasowe życie. Zmiany oczywiście są potrzebne, ale muszą być przemyślane i skonsultowane z odpowiednimi osobami-przede wszystkim z najbliższą rodziną.

Każdą osobę trzeba traktować indywidualnie. I przede wszystkim trzeba posiadać znacznie więcej informacji o danej osobie, jak chociażby: cechy osobowościowe, predyspozycje, umiejętności, żeby pomóc w wyborze dalszej ścieżki zawodowej. Po raz kolejny zapraszam do urzędu, bo w wielu przypadkach warto korzystać z jego oferty.

Jeżeli chodzi o moje sformułowania dotyczące zasad, regulaminów, to zdaje sobie sprawę że wielu osobom może to się nie podobać. Jednak każdy z wymienionych dokumentów liczy od kilku do kilkudziesięciu stron i wymagałaby dokładnego opisu na który w tej formie wypowiedzi niestety nie ma miejsca. Zachęcam do lektur przygotowanych przez urząd pracy a ewentualnie później do pytań. Później chętnie udzielę szczegółowych informacji.

Część internautów nie jest w stanie oddzielić polityki od pracy. W związku z tym proponuję (jeżeli redakcja będzie zainteresowana kontynuacją tego tematu) zadawanie pytań nie dyrektorowi, ale pracownikom urzędu pracy -są internauci którym wtedy będzie lżej.

Natomiast portalowi „miasto-info” serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem bezrobocia-rynku pracy. Sam kiedyś byłem bezrobotnym i skorzystałem ze szkoleń zorganizowanych przez urząd, następnie pracowałem na robotach publicznych finansowanych również przez urząd pracy. Te doświadczenie spowodowały, że rozumiem frustracje osób bezrobotnych-szczególnie młodych. Kilkanaście lat temu urząd pracy pomógł mi, bo tej pomocy chciałem. Jeśli chcecie to z pewnością ją otrzymacie. Liczby mówią za siebie-w 2010 roku planujemy pozyskać na aktywizację osób bezrobotnych ponad 11 mln złotych (w roku 2009 było to 9 mln) w znacznej mierze są to środki z UE.

Dla osób, które lubią korzystać  z Internetu został opracowany przez myślenicki urząd pracy autorski program „Kalkulator Wsparcia”. Bez wychodzenia z domu możecie się dowiedzieć W CIĄGU 1 MINUTY z jakich form wsparcia możecie liczyć. Po wpisaniu podstawowych danych (bez danych osobowych) kalkulator przelicza na co środki finansowe w twoim przypadku mogą być wykorzystane. Przypominam - poza dotacjami jest ich wiele więcej. Chociażby finansowanie studiów podyplomowych, prac społecznie użytecznych, prac interwencyjnych …Następnie zapraszam do korzystania z bezpłatnej infolinii telefonicznej i osobistej wizyty w urzędzie.

Zgłoś swoje kandydatury do kolejnych rozmów na forum!

Powiązane tematy

Wiktor Kielan odpowiada na Wasze pytania
Miasto 71

Wiktor Kielan odpowiada na Wasze pytania

„Zadaj pytanie…” to akcja w której użytkownicy portalu miasto-info.pl zadają pytania wskazanym przez siebie osobom. Tym razem odpowiada na nie Wiktor Kielan, kandydat na stanowisko burmistrza Myślenic

Komentarze (10)

 • Brak zdjęcia
  6 paź 2011

  Witam chciałam zapytac czy bedą dotacje na rozpoczecie działalności
  ?? kiedy? i do kiedy mozna sie zapisywac??

  2 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 kwi 2010

  Moje pytanie brzmi: czy jeśli pracodawca na stażu nie wywiązuje się ze swoich obowiązków jakie powinien spełniać przy podpisaniu dokumentów stażowych to czy stażysta ma prawo zrezygnować ze stażu? jeśli tak to jak to ma wyglądać i czy ponosi jakiekolwiek koszty? no i jeszcze oczywiste pytanie jakie ma zabezpieczenia stażysta kiedy jest "oszukany" ?

  1 Odpowiedz
 • Łukasz Dragosz 17 mar 2010

  Aniu słowa "powiem Wam, że jest to wspaniały, wyrozumiały człowiek więc zastanówcie się proszę zanim coś napiszecie" tylko i wyłącznie spowodują kolejne komentarze, no chyba że to nie naiwna obrona p. Kęska a rozdmuchanie dyskusji :)

  Coś mi się wydaje że większość z Polaków myśli o urzędach w kategorii PRL-owskiej machiny, całkowicie niezrozumiałego i mozolnego molocha a tak samo jak sposób myślenia czy trendy w gospodarce, modzie czy innych aspektach życia również i urzędy się zmieniają na lepsze i dużo można się dowiedzieć odwiedzając taką stronę www czy też bezpośrednio na dniach otwartych urzędu jak ostatnio np. w US Myślenickim. Zresztą w normalnym dniu mnie jedna MIŁA i cierpliwa Pani oświeciła z kilku bzdurnych myśli nt. przepisów US i UP więc nie jest tak źle :)

  1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 mar 2010

  Do wszystkich lubiących ,, obiektywnie " oceniać innych :
  Może najpierw warto pomyśleć nad samym sobą , a potem zacząć pochopnie oceniać innych , bo każdemu łatwo jest krytykować drugą osobę , ale nie myślimy o tym że my nie jesteśmy na Jej miejscu i prawdopodobnie nigdy nie będziemy . A tak na marginesie jeszcze , zamiast zarzucać i oczekiwać cudów od dyrektora może najwyższa pora żeby zacząć się wreszcie kształcić a nie tylko siedzieć przed komputerem i szukać internetowych sensacji ;]

  1 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  17 mar 2010

  Ludzie Wam to by nikt nigdy nie dogodził! Jesteście okropni! Nawet Wam się na stronę www nie chce zajrzeć bo chcecie mieć wszystko podane na tacy! A skoro aż tak jesteście wygodni, to nie dziwię się, że nie możecie znaleźć pracy! Nie wyobrażam sobie ludzi z tak roszczeniowym podejściem w pracy, ani jako właściciela firmy więc po co nawet pytacie o te dotacje? Z Panem Dyrektorem miałam przyjemność kilka razy rozmawiać i powiem Wam, że jest to wspaniały, wyrozumiały człowiek więc zastanówcie się proszę zanim coś napiszecie.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Projekt Zdrowie. Pani Sylwia schudła 14 kg
Społeczeństwo 0

Projekt Zdrowie. Pani Sylwia schudła 14 kg

Decyzję o przejściu na dietę, podejmujemy z różnych powodów – chcemy się lepiej odżywiać, poprawić wyniki badań czy  samopoczucie,  jednak najczęściej jest to...