logo-web9
Kultura

Martwe natury "Pestki" w Domu Greckim

W jednym z wywiadów z Jolantą Antecką mówiła: Ja zawsze wiedziałam, że chcę i będę malować, ale to była tajemnica… - jej obrazy można obejrzeć w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki”

fot. Agnieszka Turska
Ma niezwykle bogatą edukację artystyczną, ale co ciekawe bez malarskich tropów. Najpierw Liceum Plastyczne w Kielcach - kierunek: rzeźba, potem dyplom w Studium Reklamy i studia w krakowskiej ASP. Ukończyła je w 1980 r. na Wydziale Grafiki: w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Andrzeja Pietscha, Pracowni Drzeworytu u prof. Franciszka Bunscha oraz Pracowni Książki i Typografii u prof. Romana Banaszewskiego. Za dyplom otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, były to grafiki inspirowane poezją Leśmiana.

Obecnie zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, za które otrzymała wiele nagród i wyróżnień, między innymi: Nagrodę Polsko-Japońskiej Fundacji ”Mijauchi”. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych i około 60 wystawach indywidualnych.

Obrazy swoje prezentowała w Paryżu, Londynie, Monachium, Essen, Norymberdze, Brukseli, Zurichu, Winterturze, czeskim Cieszynie, Finnsnes (Norwegia), Seulu i Tokio. Uczestniczyła w licznych plenerach w kraju i za granicą oraz w warsztatach artystycznych im. Józefa Czapskiego we Francji. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie.
Od 1980 roku jest członkiem ZPAP.

Ostatnio fascynuje ją ceramika. Jest podróżniczką, a ze swych podróży czerpie natchnienie i tematy do swojej pracy twórczej. Maluje dużo. Seriami. Po serii aktów z obrazów Pestki zniknęła sylwetka ludzka. Po martwych naturach zaczął się pejzaż. Są też kwiaty, anioły, kozy, itp. Charakterystyczne dla jej malarstwa jest: posługiwanie się szerokim gestem, z mocnym, wyraźnym duktem pędzla, które swoją pełnię osiągnęło w pejzażach.

W martwych naturach, które możemy oglądać w salach Muzeum myślenickiego widać z kolei szalone operowanie kolorem. Mariola Jankun - Dopartowa napisała w jednym z katalogów do wystawy Pestki: „Świat przedstawiony nie wyrasta tu z zamanifestowanej obrazem ideologii. Nie jest ilustracją literackich treści. Podkreśla to konsekwentny brak tytułów. Te obrazy nie opowiadają historii, są raczej intuicyjnym, a nie intelektualnym zapisem doświadczenia”.

Wystawa trwać będzie do 10 kwietnia.
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!