logo-web9
Okolice

Wielka Woda 2010: Powiat oszacował straty na 51 mln

Samorządowcy chcą, aby z odpowiednim wyprzedzeniem docierała do nich informacja o tym jaki jest stan wody w zbiorniku dobczyckim, jaki obszar może być objęty strefą zalania w przypadku uszkodzenia wału otaczającego zbiornik - padały głosy podczas spotkania starosty z burmistrzami i wójtami z terenu powiatu

fot. Anna Nowak

Zniszczenia i szkody spowodowane przez powódź w skali całego powiatu myślenickiego oszacowano na kwotę 51 mln złotych. Najważniejszym zadaniem będzie naprawa głównych dróg. Ograniczona zostanie budowa chodników. Priorytetowym zadaniem będzie budowa przepustów ramowych w głównych ciągach dróg, w miejscu dotychczasowych przepustów okularowych, które w sytuacji wystąpienia powodzi nie zdały egzaminu.

Starosta zaznaczył, że chce od gmin i sztabów kryzysowych otrzymywać dokładne i bieżące informacje dotyczące zdarzeń i sytuacji powodziowej na ich terenie, by uniknąć przekazywania do wojewody małopolskiego rozbieżnych danych w zestawieniach zbiorczych.

Starostwo przeznaczy 20 tys. zł na doposażenie powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wojewoda zaproponował przekazanie funduszy na zakup maszyny do automatycznego ładowania worków z piaskiem oraz funduszy na modernizację i zakup sprzętu specjalistycznego, w tym pomp szlamowych.

Burmistrz Dobczyc, Marcin Pawlak, zlecił Politechnice Krakowskiej opracowanie odpowiednich analiz i wniosków w odniesieniu do wystąpienia potencjalnych zagrożeń. Zwrócił uwagę na konieczność zwiększenia rezerwy powodziowej w zbiorniku dobczyckim. Podkreślił również potrzebę wykonania systemu alarmowania wzdłuż dorzecza Raby oraz budowy - w ramach regulacji górnej Wisły - ochronnych wałów powodziowych dla Dobczyc.

Burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski, zwracał uwagę na zabezpieczenie terenów położonych powyżej i poniżej zbiornika. Zaznaczył, że przy powodzi istnieje realna groźba przejścia wody przez oczyszczalnię ścieków w Myśleniach. Remontów i zabezpieczeń wymagają wały przeciwpowodziowe, szczególnie w rejonie mostu w Osieczanach, które zaczynają się rozpadać – od 30 lat nie były modernizowane. Rada Miejska w Myślenicach zdecydowała o przekazaniu RZGW w Krakowie 110 tys. zł na wykonanie projektu regulacji tego odcinka rzeki.

Podczas majowej powodzi straty w sprzęcie transportowym, specjalistycznym, osobistym i infrastrukturze PSP i OSP wyniosły ponad 712 tys. złotych. W akcji powodziowej prowadzonej od 16 maja  uczestniczyło 686 policjantów, którzy pełnili służbę przez 6700 godzin i przejechali 16 tys. km zabezpieczając zagrożone miejsca. Straty spowodowane przez powódź w samej tylko Komendzie Policji w Myślenicach wyniosły 180 tys. złotych.

Powiatowy Urząd Pracy w Myślenicach opracował program ,,Powódź 2010”. Dyrektor PUPu-, Mieczysław Kęsek, powiedział, że urząd ubiega się o dodatkowe środki z rezerwy Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Koszt trwającego 4 miesiące programu wynosi ok. 700 tys. złotych. Celem programu jest usuwanie skutków powodzi na terenie powiatu myślenickiego oraz aktywizacja zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W realizacji zadań objętych programem uczestniczyć będzie 100 osób bezrobotnych.
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!