Miasto

Ankieta policji: Co czwarty uczeń próbował narkotyków

Ankieta policji: Co czwarty uczeń próbował narkotyków

Najczęściej miało to miejsce w gimnazjum , na dyskotece, imprezie, prywatce, wakacyjnym wyjeździe, w szkole ponadgimnazjalnej, pubie, szkole podstawowej  – wynika z ankiety przeprowadzonej przez myślenicką policję

Zespół ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji KPP w Myślenicach od połowy maja prowadził wśród gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych ankiety dotyczące substancji psychoaktywnych.  - Do tej pory odebraliśmy wypełnione ankiety od 456 uczniów (58% - dziewczęta, 42% - chłopcy), głównie z terenów wiejskich powiatu myślenickiego (60% badanych, reszta miasto) – mówi  Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Narkotyki : problem czy rozrywka?

Jak wynika z ankiety 85% odpowiadających twierdzi, że narkotyki to problem, natomiast 15% traktuje je jak rozrywkę. Na pytanie: „Jakie są powody, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki?” ankietowani wymieniają chęć przypodobania się innym, odreagowanie problemów w domu, szkole, modę, strach przed odrzuceniem, presję złego towarzystwa, ciekawość, kompleksy i chęć zaimponowania innym.

Gdzie można kupić?

Uczniowie byli pytani o to, gdzie – ich zdaniem – można kupić narkotyki: na terenie szkolnym wskazali jej okolice lub toaletę szkolną, a poza miejscem nauki większość pisała o dyskotekach, imprezach oraz zamówieniu przez telefon, a nawet komunikator internetowy. W zdobyciu narkotyku może ich zdaniem pomóc znajomy. Niewielka część młodych ludzi wskazywała bezpośrednio na dilera.      

Pierwszy kontakt z narkotykami

Pierwsze zetknięcie się z młodzieży z niedozwolonymi środkami miało miejsce: w gimnazjum (28%), na dyskotece, imprezie (25%), prywatce (17%), wakacyjnym wyjeździe (10%), w szkole ponadgimnazjalnej (9%), pubie (6%), szkole podstawowej (5%). Inne miejsca i okoliczności to wycieczka gimnazjalna, osiedle lub podwórko. Najczęściej wymienianymi środkami psychoaktywnymi, które były używane przez uczniów, były marihuana i substancje wziewne (np. kleje). Do zażycia narkotyku skłaniali uczniów koledzy, koleżanki (50%), w 42% robili to z własnej inicjatywy lub za namową dilera (8%).   

Jednokrotny eksperyment z narkotykiem deklarowało 10% badanych, dwukrotny  6%, wielokrotny także 6%, a codzienne zażywanie 2%. Zdecydowana większość uczniów (76%) opisując swoje kontakty z narkotykami wybrało odpowiedź „w ogóle nie próbowałam/próbowałem”.

Jak zapobiegać?

Jako środki mogące zapobiegać, przeciwdziałać obecności narkotyków w szkołach młodzi respondenci wymieniali monitoring (48%), personel szkolny (13%) lub nauczycieli (3%). Przy tym  36% badanych twierdziło, że zjawisku temu nie jest w stanie zapobiec żadne działanie.

- Należy podkreślić, że ankiety o których mowa wyżej nie objęły jeszcze wszystkich szkół ponadpodstawowych naszego powiatu i badanie respondentów nie jest jeszcze zamknięte, a dane, które przedstawiamy nie są ostateczn. Nie da się jednak ukryć, że przedstawiają raczej niepokojący obraz obecności substancji psychoaktywnych wśród uczniów, nawet biorąc poprawkę na w miarę częstą w anonimowych formularzach chęć popisywania się lub konfabulacji. Stąd bierze się między innymi inicjatywa myślenickiej policji, aby pedagodzy szkolni, dyrektorzy placówek oświatowych pogłębili swoją wiedzę na temat niebezpieczeństw związanych z narkotykami w środowisku szkolnym, biorąc udział w konferencji tematycznej  – zwraca uwagę Szymon Sala.

Komentarze (14)

 • Brak zdjęcia
  1 lip 2010

  Opodatkować dziadostwo!! tak samo jak wódkę!! nałożyć akcyzę!!.A pełnoletność osiągać w wieku minimum 21 lat!! Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 cze 2010

  [quote]klaraa111 napisał: [br]Co czwarty uczeń próbował narkotyków ale ciekawe co który się do tego nie przyznaje...???[/quote]
  Mi się wydaję że to nie prawda z tym że co czwarty uczeń próbował. Może wpisywali tak na ankietach dla szpanu, bo z tego co widzę to może co dziesiąty uczeń mógł mieć styczność z marihuaną a może co dwudziesty z anfetaminą lub czymś cięższym.

  Odpowiedz
 • Klara 29 cze 2010

  Co czwarty uczeń próbował narkotyków ale ciekawe co który się do tego nie przyznaje...???

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 cze 2010

  czytałam już jakiś czas temu na ten temat w DP
  http://www.dziennikpolski24.pl/pl/region/myslenice/1028415-jak-zapobiegac-narkomanii.html
  szczegolnie ciekawe jest to co mówią nauczyciele i to co uczeń na samym końcu

  Odpowiedz
 • Paweł Powroźnik 28 cze 2010

  Szkoda słow na dzialanie policji w miescie...pozdrawiam racjonalistow

  Odpowiedz

Zobacz więcej