Dom Grecki: Ekspozycja prac Picassa, Matisse’a, Miro
fot. Mieczysław Nowak
Prezentowani artyści znani są przede wszystkim z malarstwa, jednak również grafika zajmowała w ich twórczości pokaźne miejsce.
Nazwisko Pabla Picassa (1881-1973) w powszechnym odczuciu jest synonimem skrajnych przejawów sztuki nowoczesnej. W historii sztuki zapisał się przede wszystkim jako współtwórca nowego nurtu w malarstwie zwanego kubizmem, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku. Dzięki zastosowaniu nowych technik takich jak deformacja, dekonstrukcja i kolaż, kubizm wywarł wielki wpływ na nowoczesną estetykę.
Na wystawie w myślenickim Muzeum będzie można zapoznać się z próbką możliwości Picassa jako ilustratora książek. Oglądać można cykl litografii z 1949 roku, które powstały do opowiadania pt. „Carmen” Prospera Merimée. Dla uzmysłowienia tego, jak ważną częścią twórczości Picassa były ilustracje, warto nadmienić, że w latach 1910- 1972 wydano aż 154 książki ilustrowane przez tego artystę. Na wystawie pokazane zostaną także litografie Picassa o tematyce erotycznej z tzw. „sekretnej kolekcji” oraz prace ukazujące ulubione motywy artysty: corridę, gołąbka pokoju, tematykę cyrkową oraz kilka portretów towarzyszek życia.
Drugim artystą wielkiego formatu, którego wycinek twórczości graficznej prezentuje wystawa, jest Henri Matisse (1869-1954), francuski malarz i grafik. Matisse łącząc nauki dawnych mistrzów i inspiracje czerpane ze sztuki afrykańskiej stworzył fowizm, jeden z najciekawszych kierunków w malarstwie XX wieku, współczesny kubizmowi, mniej jednak od niego skrępowany schematami intelektualnymi, charakteryzujący się natomiast żywą i oderwaną od rzeczywistości kolorystyką dzieł.
Na wystawie twórczość Henri'ego Matisse'a obrazuje cykl prac graficznych, które artysta wykonał dla ekskluzywnego pisma „Verve”, którego jeden numer w całości został poświęcony ostatnim latom jego twórczości. Na wystawie prezentowane będą także litografie jego słynnych wycinanek, tzw. „Błękitne akty” - jedne z najbardziej rozpoznawanych dzieł tego francuskiego artysty.
Wszechstronny kataloński artysta Joan Miró (1893-1983) był malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem i ceramikiem. To artystyczny outsider nie należący do żadnego kierunku. Będąc pod wpływem surrealizmu zdołał jednak rozwinąć własny styl, którego elementami były „organiczne” formy i „spłaszczony” rysunek o ostrych liniach, kojarzący się z rysunkami dzieci.
Większość prac Miro zaprezentowanych na wystawie pochodzi z „LITOGRAPHU“. Był to sześciotomowy wykaz wszystkich litografii jakie wykonał malarz. Zawiera opisy prac wraz z charakterystyką papieru, na którym zostały wykonane, podaje wysokość nakładu itd. Miró i wydawcy zależało na tym, żeby ten opis był czymś wyjątkowym i postanowili wydać jego ekskluzywną edycję, do której Miró dodał kilkadziesiąt własnych litografii. Wszystkie te prace będzie można zobaczyć na wystawie w Myślenicach.
Organizatorem ekspozycji są Muzeum Regionalne w Myślenicach oraz polsko-niemiecka firma Lep Art Consulting z siedzibą w Toruniu. Wszystkie zaprezentowane na wystawie dzieła są własnością kolekcjonera i marszanda Jakuba Lepa, zajmującego się m.in. sprzedażą dzieł sztuki i wystawiennictwem.
Ekspozycja prezentowana będzie w Myślenicach do 13 marca 2011 r.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.