Powiat myślenicki

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów

W Starostwie Powiatowym w Myślenicach odbyła się myślenicka odsłona IV edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie”

Spotkanie z seniorami z terenu powiatu myślenickiego obejmowało część wykładową na sali obrad oraz serwis rowerowy usytuowany na parkingu Starostwa.

Celem akcji było uświadamianie kierowców, rowerzystów i pieszych 60+, jak zgodnie z zasadami - prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drodze, w jaki sposób stosować elementy odblaskowe i dlaczego są one tak ważne oraz jak sprawność psychofizyczna (która z wiekiem jest coraz słabsza), ma wpływ na zdolność kierowania autem, rowerem, ale również na korzystanie z drogi jako pieszego.

Rafał Kudas, wicestarosta myślenicki: Dziękuję Ministerstwu Infrastruktury i Krajowej Radzie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za tę cenną akcję, za wybór Starostwa Powiatowego w Myślenicach jako gospodarza tego spotkania. Podziękowania kieruję również do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach za współpracę i włączenie się w działania promujące kwestie bezpieczeństwa na drogach wśród osób powyżej 60 roku życia. Tego typu akcje są bardzo potrzebne, edukują oraz budują poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych na drodze.

Zarządowi Powiatu Myślenickiego zależy na bezpieczeństwie seniorów – zarówno kierujących pojazdami, jak i rowerzystów oraz pieszych poruszających się na drogach naszego Powiatu. Dlatego chętnie włączamy się w tę ogólnopolską akcję służącą wzrostowi świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze.

Mariusz Sztal - ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, pełnił z pełnomocnictwa Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rolę głównej osoby prowadzącej i zarazem moderatora spotkania w myślenickim Starostwie.

Podczas spotkania poruszono wiele istotnych kwestii dotyczących bezpiecznego poruszania na drodze, m.in.: jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako kierowca – senior, rowerzysta - senior, pieszy - senior uwzględniając zmiany biologiczne i mentalne postępujące wraz z wiekiem, mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach: st. sierżant Dawid Wietrzyk - rzecznik prasowy oraz st. aspirant Adam Biela - specjalista z Wydziału Ruchu Drogowego omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem na drogach w powiecie myślenickim oraz wskazali na co zwracać szczególną uwagę, by zawsze bezpiecznie dotrzeć do celu. Rozmawiali z seniorami o realnych zagrożeniach na drogach w powiecie myślenickim. W prezentacji wskazali konkretne, niebezpieczne miejsca, gdzie wydarzają się wypadki drogowe, poinformowali jak unikać zagrożeń drogowych.

Ekspert Mariusz Sztal przedstawił specjalnie przygotowane epizody filmowe z sytuacjami niebezpiecznymi w ruchu drogowym. Rozmawiał z seniorami o przyczynach występowania wypadków, jak również o sposobach unikania sytuacji niebezpiecznych. Zwracając się do seniorów jako uczestników ruchu drogowego, M. Sztal podkreślił, iż najważniejszy jest sposób myślenia – poczucie współodpowiedzialności za bezpieczeństwie swoje i innych na drodze, prawidłowe postrzeganie i ocena zagrożeń drogowych. Uwrażliwił osoby starsze na zagrożenia występujące na drodze, których przyczyny to przede wszystkim brak szczególnej ostrożności; słabszy wzrok uczestników ruchu; problemy z motoryką; brak empatii; zmęczenie.

W trakcie spotkania seniorzy mogli sprawdzić: ostrość swojego wzroku (przy pomocy tablic okulistycznych), stopień dostrzegania barwy czerwonej i zielonej (przy pomocy specjalistycznych tablic okulistycznych stosowanych w badaniach kierowców zawodowych), swój refleks (przy pomocy miernika czasu reakcji).

Seniorzy - rowerzyści, którzy przyjechali swoimi jednośladami mogli zostawić je w bezpłatnym serwisie na parkingu Starostwa, gdzie każdy z rowerów poddany został podstawowemu przeglądowi technicznemu oraz doposażony w elementy obowiązkowego wyposażenia, jak np. oświetlenie czy elementy odblaskowe.

Na zakończenie spotkania każdy senior otrzymał certyfikat udziału w akcji „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”.

Spotkanie informacyjno-edukacyjne zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiej akcji „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”, koordynowanej przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Partnerem strategicznym akcji była Policja, zaś partnerem lokalnym Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

 

Materiał powstał we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach

Zobacz więcej

Fala podwyżek za odbiór śmieci nas nie ominie. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy zapłacą najwięcej
Powiat myślenicki 18

Fala podwyżek za odbiór śmieci nas nie ominie. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy zapłacą najwięcej

Wraz z końcem ubiegłego roku samorządy ustalały nowe stawki za odbiór śmieci. Wielu gospodarzy wyjaśniało, że podwyżki wynikają z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej, wzrostu cen energii a nawet podniesienia najniższej pensji. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy najmocniej odczują zmiany stawek W 2020 roku przetwarzanie odpadów komunalnych...

Sylwester 2019: Policja była wzywana głównie do pijanych i awanturujących się osób
Powiat myślenicki 2

Sylwester 2019: Policja była wzywana głównie do pijanych i awanturujących się osób

Podczas tegorocznego Sylwestra odnotowano 66 zgłoszeń. Policjanci najczęściej interweniowali podczas awantur wszczynanych przez pijane osoby oraz do kilku kolizji drogowych Podczas działań „Sylwester 2019” policjanci czuwali nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu myślenickiego oraz osób podróżujących. - Sylwestrowa noc była dosyć spokojna. W s...

Co przyniósł rok 2019 w naszym regionie?
Powiat myślenicki 8

Co przyniósł rok 2019 w naszym regionie?

O ile w roku 2018 wybieraliśmy wójtów, burmistrzów i radnych, tak w roku 2019 to oni wybierali za nas. Mieszkańcy regionu z zainteresowaniem śledzili ich decyzje. Co jeszcze działo się w minionych 12 miesiącach?   STYCZEŃ Ten rok rozpoczął się tradycyjnymi derbami Myślenic. W dziesiątym starciu Dalin pokonał Orła 4:1. Do tej pory sześć razy wy...

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon
Myślenice 16

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon

Dwaj mieszkańcy gminy Myślenice w wieku 21 i 18 lat usłyszeli zarzuty i trafili za kratki, po tym jak pobili kolegę pięściami i kastetem, aby zabrać mu portfel i telefon Był wieczór 17 stycznia, kiedy do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zgłosił się 17-letni mieszkaniec Sułkowic. Okazało się, że dzień wcześniej jego dwaj koledzy, z którymi...

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Myślenice 52

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami ucz...

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście
Myślenice 59

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście

Pięć kursów dziennie po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście, Bysinę i Jasienicę - to trasa linii miejskiej, jaką dzisiaj zainaugurowała gmina Wystartowała pilotażowa linia miejska, w ramach której kursować będzie bus. Wystartuje w Jasienicy, następnie pojedzie przez Bysinę, G...