Myślenice

Nielegalnie pobierasz wodę, albo odprowadzasz ścieki? Zgłoś to, albo odwiedzą cię kontrolerzy

Ilu mieszkańców myślenickiej gminy nielegalnie pobiera wodę, odprowadza ścieki lub wprowadza wody opadowe do kanalizacji? Jeśli zgłoszą to do MZWiK do połowy września, spółka puści to w niepamięć. W przeciwnym razie można spodziewać się kontroli 

Radny miejski Stanisław Topa (PiS), prosił w maju o kontrolę szczelności studzienek kanalizacji sanitarnej wzdłuż kolektora głównego.

Stanisław Topa (PiS): W związku z licznymi uwagami od mieszkańców proszę o przeprowadzenie kontroli. Podczas obfitych opadów pod koniec maja ze studzienek wybijała fontanna wody.

Wówczas w odpowiedzi Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach zwracał uwagę na fakt, że powodem może być nielegalny zrzut wód opadowych przez mieszkańców.

"Z przeprowadzonych obserwacji wnioskujemy, że ewentualna nieszczelność studzienek nie była bezpośrednią przyczyną wystąpienia opisanego zjawiska, gdyż po ustaniu opadów sytuacja bardzo szybko wróciła do normy. Bardzo prawdopodobną przyczyną tego zdarzenia jest nielegalny zrzut wód opadowych przez mieszkańców, który w konsekwencji doprowadził do przepełnienia kanału wodą" - czytamy wyjaśnienie Dariusza Łabędzkiego, dyrektora ds. technicznych MZWiK Sp. z o.o.

Jak wyjaśniał dalej, władze spółki stoją przed wyzwaniem wykrycia nielegalnych podłączeń i ich likwidacji, a jest to proces kosztowny i długotrwały.

- Rozpoczynamy właśnie działania na szerszą skalę w ramach przeciwdziałania takim praktykom i w celu ich wykrywania. Złożona interpelacja będzie nam bardzo pomocna jako jeden z argumentów przemawiającym za prowadzeniem działań sprawdzających wśród mieszkańców Łęk i innych miejscowości naszej gminy – dodał Łabędzki.

Zapowiedzi dyrektora wchodzą w życie

Abolicja ogłoszona przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Myślenicach obowiązuje od 5 sierpnia do 16 września 2019 roku. Jak czytamy na stronie spółki, odbiorcy, którzy do 16 września dobrowolnie zgłoszą fakt nielegalnego poboru wody lub zrzutu ścieków i podpiszą umowę z zakładem MZWiK w Myślenicach, nie zostaną obciążeni karą.

- Za nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków cierpią uczciwi mieszkańcy, ponieważ koszty utrzymania Stacji Uzdatniania Wody wraz z infrastrukturą rosną. Założeniem akcji jest redukcja strat wynikających z nielegalnych podłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych, ujawnienie wszelkich nieprawidłowości, ingerencji w urządzenia pomiarowe oraz porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na posesjach na terenie całej gminy – czytamy w komunikacie na stronie MPWiK.

MZWiK ogłasza abolicję

Kto bez umowy, poza licznikiem albo w inny nielegalny sposób bez ponoszenia opłat, korzysta z wody Myślenickich Wodociągów lub sieci kanalizacyjnej może do połowy września tego roku liczyć na abolicję. To nic innego jak przymknięcie oka na te występki o ile zgłosimy się do MZWiK przyznając się do takiego działania. 

Mamy na to czas do 16 września. Każdy kto do tego dnia zgłosi fakt nielegalnego poboru wody lub zrzutu ścieków i podpisze umowę z zakładem uniknie kary. 

Jak wyjaśniają władze spółki: - Za nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków cierpią uczciwi mieszkańcy, ponieważ koszty utrzymania Stacji Uzdatniania Wody wraz z infrastrukturą rosną. Założeniem akcji jest redukcja strat wynikających z nielegalnych podłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych, ujawnienie wszelkich nieprawidłowości, ingerencji w urządzenia pomiarowe oraz porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na posesjach na terenie całej gminy.

Od 5 do 10 tys. złotych kary

Po upływie terminu abolicji zostanie rozpoczęta akcja wykrywania nielegalnych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, uszkodzonych wodomierzy, braku plomb oraz nielegalnego wprowadzania ścieków deszczowych do kanalizacji sanitarnej. Jest także zakaz poboru wody z hydrantów na sieci wodociągowej. Po 16 września ujawnione podczas kontroli kradzieże wody lub nielegalne zrzuty ścieków będą ponownie podlegać karze.

MPWiK wyjaśnia również, że zgodnie z artykułem 28 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków osoby, które bez uprzedniego zawarcia umowy pobierają wodę z urządzeń wodociągowych, podlegają karze grzywny do 5 tysięcy złotych i karze grzywny do 10 tysięcy złotych w przypadku bezumownego wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

Od lipca nowe stawki za wodę

Od lipca mieszkańcy gminy Myślenice za metr sześcienny wody dla gospodarstwa domowego płacą 3,20 zł netto, natomiast metr sześcienny odprowadzanych ścieków kosztuje 9,10 zł netto. To wynik dopłat jakie podczas czerwcowej sesji jednogłośnie zatwierdzili radni, na co do końca 2019 roku z budżetu gminy postanowili przekazać 350 tys. zł.

Powiązane tematy

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 114

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...

Sąd umorzył postępowanie wobec byłego burmistrza. „Nie było przestępstwa”
Myślenice 10

Sąd umorzył postępowanie wobec byłego burmistrza. „Nie było przestępstwa”

Sąd umorzył postępowanie wobec byłego burmistrza. Poprzedni gospodarz gminy był oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej Maciej O. był oskarżony o to, że w grudniu 2009 roku pojechał do Francji na szkolenie dotyczące utrzymania sztucznej trawy na boiskach typu orlik. Wyjazd miał być częściowo opłacony przez firmę, która wygrała prze...

Komentarze

 • 9 sie

  Zwróciłbym uwagę na jeszcze jeden problem (przynajmniej w Myślenicach obserwowany). Drożność kanalizacji / kratek (więc pewnie rury w środku wyglaają podobnie) opadowych na ulicach. Są zapchane piachem, mułem, liśćmi etc. więc w razie dużych nagłych opadów woda płynie strumieniami po ulicy a nie wpływa do nich.
  PS. Co do "lewych" przyłączy, to ktoś je realizował bo raczej samemu podpiąć się do kanalizacji czy poboru wody przed licznikiem nie jest takie proste ;)

  30 1 Odpowiedz
 • 9 sie

  Ludzie uczciwi musieli robić projekty, mapki, ponosić opłaty, Oszuści i złodzieje nie robili niczego, a teraz będą się uczciwym ludziom śmiać prosto w oczy bo mają abolicję. Co za Prawe i Sprawiedliwe czasy nastały. Ciekawe pod kogo ta abolicja została przygotowana?

  36 6 Odpowiedz
 • 9 sie

  Znane są i najczęściej w blokach z zasilania pralki czy muszli klozetowej poza licznikiem.

  9 1 Odpowiedz
 • 9 sie

  Jawornik Tarnówka albo Polanka w wielu miejscach wciąż nie ma podpięcia do kanalizacji! 2019 rok a nowe domy powstają zwłaszcza w Polance jeden po drugim.

  10 2 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 9 sie

  Witam,
  Są kradzieże wody z hydrantów p/pożarowych, jak tylko domek jest blisko. Nocą wszystkie koty są czarne, Ciekawe skąd mają plombownice, aby potem zatuszować, zaplombować hydrant?

  10 Odpowiedz
 • 12 sie

  dokładnie koty som czorne i walą na wycieraczkę...

  1 2 Odpowiedz
 • 13 sie

  Szanowny Panie Bill nikt nikogo nie zwalnia z robienia mapek projektów itp widać że ma Pan problem z czytaniem ze zrozumieniem..... abolicja obejmuje osoby ktore bezumownie pobierają wodę lub odprowadzają scieki na co jak widać mieli ciche przyzwolenie przez wiele lat...jak Pan nie rozumie to Pani w okienku chetnie wytłumaczy

  3 7 Odpowiedz
 • 21 sie

  Szanowna Pani Psycholog bezumowne pobieranie wody i odprowadzanie ścieków jest przestępstwem i Pani w okienku ma obowiązek zgłosić to do Prokuratury gdyż inaczej sama popełni przestępstwo. Sama abolicja zwalniająca z odpowiedzialności jest przestępstwem i chyba ktoś sobie nie przemyślał konsekwencji takiego działania ale pewnie niedługo zostanie ono zweryfikowane. Oszuści i złodzieje nie mogą być bezkarni chociaż jak widać niektórzy wychodzą im naprzeciw.

  3 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać
Myślenice 0

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać

W najbliższą niedzielę na Zarabiu odbywać się będzie Maraton Rowerowy Cyklokarpaty, podczas którego zorganizowane zostaną również bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race. Maratony Rowerowe Cyklokarpaty to ogólnopolska impreza rowerowa dla amatorów, która w Myślenicach odbywa się już po raz drugi. Trasy maratonu rowerowego prowadzą głównie...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 13

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej
Myślenice 65

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej

Podczas nadzwyczajnej sesji przy 20 głosach "za" i 1 radnej nie biorącej udziału w głosowaniu, radni przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej” Nadzwyczajna sesja rady gminy została zwołana w ramach trwającego w parafii Narodzenia...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....