Myślenice

Nielegalnie pobierasz wodę, albo odprowadzasz ścieki? Zgłoś to, albo odwiedzą cię kontrolerzy

Ilu mieszkańców myślenickiej gminy nielegalnie pobiera wodę, odprowadza ścieki lub wprowadza wody opadowe do kanalizacji? Jeśli zgłoszą to do MZWiK do połowy września, spółka puści to w niepamięć. W przeciwnym razie można spodziewać się kontroli 

Radny miejski Stanisław Topa (PiS), prosił w maju o kontrolę szczelności studzienek kanalizacji sanitarnej wzdłuż kolektora głównego.

Stanisław Topa (PiS): W związku z licznymi uwagami od mieszkańców proszę o przeprowadzenie kontroli. Podczas obfitych opadów pod koniec maja ze studzienek wybijała fontanna wody.

Wówczas w odpowiedzi Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Myślenicach zwracał uwagę na fakt, że powodem może być nielegalny zrzut wód opadowych przez mieszkańców.

"Z przeprowadzonych obserwacji wnioskujemy, że ewentualna nieszczelność studzienek nie była bezpośrednią przyczyną wystąpienia opisanego zjawiska, gdyż po ustaniu opadów sytuacja bardzo szybko wróciła do normy. Bardzo prawdopodobną przyczyną tego zdarzenia jest nielegalny zrzut wód opadowych przez mieszkańców, który w konsekwencji doprowadził do przepełnienia kanału wodą" - czytamy wyjaśnienie Dariusza Łabędzkiego, dyrektora ds. technicznych MZWiK Sp. z o.o.

Jak wyjaśniał dalej, władze spółki stoją przed wyzwaniem wykrycia nielegalnych podłączeń i ich likwidacji, a jest to proces kosztowny i długotrwały.

- Rozpoczynamy właśnie działania na szerszą skalę w ramach przeciwdziałania takim praktykom i w celu ich wykrywania. Złożona interpelacja będzie nam bardzo pomocna jako jeden z argumentów przemawiającym za prowadzeniem działań sprawdzających wśród mieszkańców Łęk i innych miejscowości naszej gminy – dodał Łabędzki.

Zapowiedzi dyrektora wchodzą w życie

Abolicja ogłoszona przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Myślenicach obowiązuje od 5 sierpnia do 16 września 2019 roku. Jak czytamy na stronie spółki, odbiorcy, którzy do 16 września dobrowolnie zgłoszą fakt nielegalnego poboru wody lub zrzutu ścieków i podpiszą umowę z zakładem MZWiK w Myślenicach, nie zostaną obciążeni karą.

- Za nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków cierpią uczciwi mieszkańcy, ponieważ koszty utrzymania Stacji Uzdatniania Wody wraz z infrastrukturą rosną. Założeniem akcji jest redukcja strat wynikających z nielegalnych podłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych, ujawnienie wszelkich nieprawidłowości, ingerencji w urządzenia pomiarowe oraz porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na posesjach na terenie całej gminy – czytamy w komunikacie na stronie MPWiK.

MZWiK ogłasza abolicję

Kto bez umowy, poza licznikiem albo w inny nielegalny sposób bez ponoszenia opłat, korzysta z wody Myślenickich Wodociągów lub sieci kanalizacyjnej może do połowy września tego roku liczyć na abolicję. To nic innego jak przymknięcie oka na te występki o ile zgłosimy się do MZWiK przyznając się do takiego działania. 

Mamy na to czas do 16 września. Każdy kto do tego dnia zgłosi fakt nielegalnego poboru wody lub zrzutu ścieków i podpisze umowę z zakładem uniknie kary. 

Jak wyjaśniają władze spółki: - Za nielegalny pobór wody i odprowadzanie ścieków cierpią uczciwi mieszkańcy, ponieważ koszty utrzymania Stacji Uzdatniania Wody wraz z infrastrukturą rosną. Założeniem akcji jest redukcja strat wynikających z nielegalnych podłączeń wodociągowych i kanalizacyjnych, ujawnienie wszelkich nieprawidłowości, ingerencji w urządzenia pomiarowe oraz porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na posesjach na terenie całej gminy.

Od 5 do 10 tys. złotych kary

Po upływie terminu abolicji zostanie rozpoczęta akcja wykrywania nielegalnych przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych, uszkodzonych wodomierzy, braku plomb oraz nielegalnego wprowadzania ścieków deszczowych do kanalizacji sanitarnej. Jest także zakaz poboru wody z hydrantów na sieci wodociągowej. Po 16 września ujawnione podczas kontroli kradzieże wody lub nielegalne zrzuty ścieków będą ponownie podlegać karze.

MPWiK wyjaśnia również, że zgodnie z artykułem 28 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków osoby, które bez uprzedniego zawarcia umowy pobierają wodę z urządzeń wodociągowych, podlegają karze grzywny do 5 tysięcy złotych i karze grzywny do 10 tysięcy złotych w przypadku bezumownego wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.

Od lipca nowe stawki za wodę

Od lipca mieszkańcy gminy Myślenice za metr sześcienny wody dla gospodarstwa domowego płacą 3,20 zł netto, natomiast metr sześcienny odprowadzanych ścieków kosztuje 9,10 zł netto. To wynik dopłat jakie podczas czerwcowej sesji jednogłośnie zatwierdzili radni, na co do końca 2019 roku z budżetu gminy postanowili przekazać 350 tys. zł.

Powiązane tematy

Były prezes MARG nadal bez wyroku. Musi oddać pieniądze. „To wierzchołek góry lodowej”
Myślenice 4

Były prezes MARG nadal bez wyroku. Musi oddać pieniądze. „To wierzchołek góry lodowej”

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowiada za działania na szkodę spółki. To drugie posiedzenie podczas którego Sąd Rejonowy w Myślenicach nie wydał orzeczenia w tej sprawie. "To wierzchołek góry lodowej" - sytuację w spółce komentuje burmistrz Jarosław Szlachetka Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez...

Posiedzenie sądu w sprawie byłego prezesa MARG. Wyrok jeszcze nie zapadł
Myślenice 4

Posiedzenie sądu w sprawie byłego prezesa MARG. Wyrok jeszcze nie zapadł

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowiada za działania na szkodę spółki. Podczas pierwszego  posiedzenia Sąd Rejonowy w Myślenicach nie wydał wyroku Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu tego roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zapre...

Były prezes MARG trafi przed sąd
Myślenice 16

Były prezes MARG trafi przed sąd

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowie na oskarżenia o działania na szkodę spółki Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu tego roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zaprezentował wyniki „audytu otwarcia”  przeprowadzonego w urzędzie mia...

Komentarze

 • 9 sie

  Zwróciłbym uwagę na jeszcze jeden problem (przynajmniej w Myślenicach obserwowany). Drożność kanalizacji / kratek (więc pewnie rury w środku wyglaają podobnie) opadowych na ulicach. Są zapchane piachem, mułem, liśćmi etc. więc w razie dużych nagłych opadów woda płynie strumieniami po ulicy a nie wpływa do nich.
  PS. Co do "lewych" przyłączy, to ktoś je realizował bo raczej samemu podpiąć się do kanalizacji czy poboru wody przed licznikiem nie jest takie proste ;)

  31 1 Odpowiedz
 • 9 sie

  Ludzie uczciwi musieli robić projekty, mapki, ponosić opłaty, Oszuści i złodzieje nie robili niczego, a teraz będą się uczciwym ludziom śmiać prosto w oczy bo mają abolicję. Co za Prawe i Sprawiedliwe czasy nastały. Ciekawe pod kogo ta abolicja została przygotowana?

  36 7 Odpowiedz
 • 9 sie

  Znane są i najczęściej w blokach z zasilania pralki czy muszli klozetowej poza licznikiem.

  9 1 Odpowiedz
 • 9 sie

  Jawornik Tarnówka albo Polanka w wielu miejscach wciąż nie ma podpięcia do kanalizacji! 2019 rok a nowe domy powstają zwłaszcza w Polance jeden po drugim.

  11 2 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 9 sie

  Witam,
  Są kradzieże wody z hydrantów p/pożarowych, jak tylko domek jest blisko. Nocą wszystkie koty są czarne, Ciekawe skąd mają plombownice, aby potem zatuszować, zaplombować hydrant?

  10 Odpowiedz
 • 12 sie

  dokładnie koty som czorne i walą na wycieraczkę...

  1 2 Odpowiedz
 • 13 sie

  Szanowny Panie Bill nikt nikogo nie zwalnia z robienia mapek projektów itp widać że ma Pan problem z czytaniem ze zrozumieniem..... abolicja obejmuje osoby ktore bezumownie pobierają wodę lub odprowadzają scieki na co jak widać mieli ciche przyzwolenie przez wiele lat...jak Pan nie rozumie to Pani w okienku chetnie wytłumaczy

  3 7 Odpowiedz
 • 21 sie

  Szanowna Pani Psycholog bezumowne pobieranie wody i odprowadzanie ścieków jest przestępstwem i Pani w okienku ma obowiązek zgłosić to do Prokuratury gdyż inaczej sama popełni przestępstwo. Sama abolicja zwalniająca z odpowiedzialności jest przestępstwem i chyba ktoś sobie nie przemyślał konsekwencji takiego działania ale pewnie niedługo zostanie ono zweryfikowane. Oszuści i złodzieje nie mogą być bezkarni chociaż jak widać niektórzy wychodzą im naprzeciw.

  4 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 31

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 38

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 40

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 
Społeczeństwo 0

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 

Pani Ania swoją walkę o najlepszą wersję siebie rozpoczęła początkiem lipca. Dziś po 3,5 miesiącach  intensywnych działań połączonych z wielką determinacją, jest lżejsza o 11 kg i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych! A upór i konsekwencja doprowadzają do wymarzonego celu Zapraszamy do wywiadu z bohaterką.   Dlaczego postanowiła Pani podją...

Parkują na zakazie i do tego na chodniku? Mirosław Fita: „Postawmy tam paliki”
Myślenice 5

Parkują na zakazie i do tego na chodniku? Mirosław Fita: „Postawmy tam paliki”

Zakaz zatrzymywania i postoju przy ul. Szpitalnej jest nagminnie łamany przez mieszkańców, którzy parkują na chodniku. Od stycznia stanie tu parkomat, a przy chodniku radny Mirosław Fita proponuje wstawienie palików Zdaniem funkcjonariuszy z myślenickiej drogówki od lat do najczęściej popełnianych przez kierowców przewinień do których dochodzi na...