Edukacja

Sprawdzili, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci idące do szkoły

Policjanci z Myślenic i Dobczyc przez pierwszy tydzień szkoły pilnowali bezpieczeństwa uczniów w większości placówek na terenie powiatu. Nie tylko pilnowali bezpieczeństwa, ale także szukali zagrożeń jakie mogą spotkać uczniów

Funkcjonariusze z Myślenic i Dobczyc na czas działań objęli nadzorem ponad 90% wszystkich szkół w powiecie. W dniach od 2 do 6 września w rejonie tych placówek oraz poza nimi ujawnili 81 wykroczeń, za które wypisano 27 mandatów karnych, a w kolejnych 54 przypadkach skończyło się na pouczeniu. 

Warto przy tym odnotować, że tylko niewielka ich część dotyczyła takich przewin jak nadmiernej prędkości (4), niestosowania się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa (3) czy też niewłaściwego przewozu dzieci w samochodach osobowych (2).

W pięciodniowe działania zaangażowanych było łącznie 140 policjantów wspartych przez 15 funkcjonariuszy myślenickiej straży miejskiej. W porozumieniu z dyrektorami szkół, mundurowi przeprowadzili wśród dzieci i młodzieży szkolnej 18 pogadanek profilaktyczno-edukacyjnych. Przed rozpoczęciem akcji „Bezpieczna droga do szkoły 2019" policjanci dokonali lustracji dróg i infrastruktury drogowej w rejonach ponad sześćdziesięciu szkół w powiecie, ujawniając w tym zakresie jeden przypadek nieprawidłowości.

- Policjanci pełnili ośmiogodzinne służby przy szkołach, natomiast ścisły nadzór terenu przyszkolnego był realizowany od godz. 7:00 do 10:00 i ewentualnie w czasie przybycia drugiej zmiany uczniów, który przypadał na godz. 13. Poza tymi godzinami policjanci ujawniali także inne wykroczenia np. – w większości – nieprawidłowe parkowanie, co też mogło – pośrednio – mieć wpływ na bezpieczeństwo uczniów, czy też osób, które towarzyszyły im w drodze do szkoły - wyjaśnia asp. szt. Szymon Sala. 

Komentarze