Myślenice

Życie w Myślenicach jest droższe niż w Krakowie?

Życie w Myślenicach jest droższe niż w Krakowie?

W raporcie w 2018 roku firmy Curulis, Myślenice plasowały się na 299. miejscu ze średnią kwotą wydatków rocznych 4-osobowej rodziny na poziomie 3555 zł.

ubiegłorocznym podsumowaniu Myślenice zajmowały 290 pozycję, ale wydatki według badaczy zwiększyły się i wyniosły 3564,80 zł.

Codziennie każdy z nas korzysta z usług komunalnych, które wiążą się z opłatami, jakie z budżetów domowych trafiają do miast i gmin. Jak zaznaczają autorzy raportu z firmy Curulis, są to podstawowe potrzeby mieszkańców polskich miast i gmin, a za ich odpowiednie zorganizowanie odpowiedzialność ponoszą władze samorządowe.

- To właśnie one powinny dbać zarówno o właściwą jakość świadczonych usług, jak i racjonalny poziom kosztów - piszą autorzy raportu.

Pięć podstawowych wydatków

Co uwzględniano przy wyliczaniu tych kwot z rankingu miast powiatowych? - Biorąc pod uwagę powszechność świadczonych usług komunalnych, ranking zbudowano w oparciu o analizę obowiązujących cen za dostarczaną wodę i odprowadzane ścieki; opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi; stawek podatku od nieruchomości; cen za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym (komunikacja publiczna); opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania – czytamy w dokumencie.

W związku z tym, analiza wysokości stosowanych przez samorząd terytorialny cen i opłat za usługi komunalne była podstawą budowania założeń rankingu. Przyjmowane wielkości, jak powierzchnia mieszkania, zużycie wody i wytworzonych ścieków, autorzy raportu opierali na danych statystycznych z Głównego Urzędu Statystycznego. Sam stan opłat uwzględniano na dzień 15 sierpnia – zarówno w 2018 jak i w zeszłorocznym raporcie.

Przyjęto następujący model rodziny: powierzchnia mieszkania: 74 m kw., zużycie wody: 33,3 m sześc. na osobę rocznie i takie samo wytworzenie ścieków. Przyjęto, że jedna osoba korzystała 108 razy z komunikacji publicznej. Nie zmieniła się liczebność rodziny co do roku poprzedniego (2+2) oraz liczba godzin parkowania samochodu w centrum miasta w ciągu roku (48 godzin). Przy obliczaniu wydatków w raporcie sprzed 2 lat brano pod uwagę mniejsze zużycie wody i odprowadzanie ścieków (31,8 m sześc. na osobę), a jedna osoba korzystała 98 razy z komunikacji publicznej.

Taniej w Krakowie, drożej w Wieliczce

W raporcie sprzed dwóch lat Myślenice plasowały się na 299. miejscu ze średnią kwotą wydatków rocznych 4-osobowej rodziny na poziomie 3555 złotych. W ubiegłorocznym podsumowaniu Myślenice znalazły się na 290 miejscu, ale wydatki według badaczy zwiększyły i wyniosły 3564,80 złotych.

Patrząc na miasta z okolicy, Wadowice plasują się na 16. miejscu (2135,88 zł), Sucha Beskidzka na 124. miejscu (2802,40 zł), Kraków znalazł się na 254. miejscu (3351,28 zł), Chrzanów na 276. miejscu (3474,73 zł), Wieliczka na 293. miejscu (3613,10 zł) i zanotowała spadek o 60 pozycji, Nowy Targ na 296. miejscu (3638,38 zł), .

W rankingu miast, których liczba mieszkańców jest mniejsza niż 50 tys. mieszkańców, Myślenice znalazły się na 221. pozycji na 250. Wyżej jest m.in. Chrzanów, Brzesko, Oświęcim, Limanowa, czy też Wadowice, które uplasowały się na 16 miejscu.

W zestawieniu w 2018 roku, Wadowice były na miejscu 19. (1989,26 zł), Sucha Beskidzka na 107. miejscu (2536,47 zł), Wieliczka uplasowała się na 233. miejscu (2990,48 zł), Kraków na 236. lokacie (2999,51 zł), Nowy Targ na 267. miejscu (3149,35 zł), a Chrzanów na 301. pozycji (3376,07 zł). Najmniejsze wydatki mieli mieszkańcy Kozienic (1310,41 zł) a najdroższe opłaty dotyczyły mieszkańców Tarnowskich Gór (3909,42 zł).

Coraz większa różnica

W ubiegłorocznym zestawieniu nadal na 1. miejscu znajdują się Kozienice z rocznymi wydatkami na usługi komunalne na poziomie 1386,52 zł, odnotowując 5,81 proc. wzrostu kosztów usług względem roku ubiegłego. Najdroższym miastem został Milicz, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wzrosły aż o 37,1 proc. i wyniosły 4954,83 zł. Różnica między najtańszym a najdroższym miastem kształtuje się na poziomie 3568,31zł, podczas gdy przed dwoma laty rozbieżność wynosiła 2600 zł. Na co może wskazywać na różnica? Według analityków, którzy przygotowali raport, obrazuje odmienne zarządzanie miastami w zakresie tych samych usług.

Ceny za śmieci windują wydatki?

W raportu wynika, że w ramach wskazanych obszarów przeciętna rodzina, mieszkająca wmieście powiatowym, najwięcej wydaje na wodę i ścieki (47,14 proc.), następnie komunikację publiczną (27,78 proc.) oraz wywóz odpadów komunalnych (21,61 proc.). - Co za tym idzie, roczne koszty w związku z dostawą wody i odbiorem ścieków wynoszą średnio 1415 zł, natomiast w ramach korzystania z komunikacji publicznej 834 złote. Szczególną uwagę należy zwrócić na koszty zagospodarowania odpadów komunalnych, które wzrosły aż o 30,85 proc., wynosząc w 2019 roku średnio 649zł/rok. Niewielki odsetek łącznych kosztów stanowi z kolei opłata parkingowa oraz podatek od nieruchomości - piszą autorzy raportu.

Czy wyliczenia się zgadzają?

Jak to wygląda u Was? Czy zaproponowane średnie wyliczenia, jeśli chodzi o zużycie wody i odprowadzane ścieki, są adekwatne do tego, jak wyglądają Wasze rachunki? Czy zastanawialiście się nad wydatkami na komunikację oraz ponoszonymi opłatami za płatne miejsca parkingowe? Zapraszamy do dyskusji wszystkich, nie tylko mieszkańców Myślenic, które zostały ujęte w raporcie.

Komentarze

 • 3 cze

  Podatki rosną ceny za śmieci rosną a ja się pytam gdzie te pieniądze idą?
  Napewno nie na poprawę jakości dróg
  Napewno nie na parkingi których tak brakuje że postawili parkomaty z których nie wiadomo gdzie idą pieniądze

  A no tak już wiem kapliczki remont nawieszchni przy kościele głupie nic nie dające posiedzenie np. https://miasto-info.pl/myslenice/25318,radni-powierzyli-dalsze-dzieje-i-losy-miasta-i-gminy-opiece-matce-boskiej-myslenickiej.html

  Tak to jest jak się wszędzie wybiera PiS i PO teraz możecie sobie głupi myśleniczanie ppgratulawać
  Zresztą w następnych wyborach i tak będzie to samo bo nigdy nie zmądrzeją i ci którzy kradną nie idą siedzieć
  szkoda że ten wirus takich ludzi nie zutylizuje i tych co kradną i tych co na nich głosuja

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...