Myślenice

Pomyłka, czy celowe działanie? Radny Wójtowicz oburzony zachowaniem prowadzącego Święto Niepodległości

Pomyłka, czy celowe działanie? Radny Wójtowicz oburzony zachowaniem prowadzącego Święto Niepodległości
Myślenice, 11 listopada 2019: Delegacja w składzie Jerzy Grabowski (dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych), Maciej Ostrowski (były burmistrz, obecny radny powiatowy) i Tomasz Wójtowicz (radny miejski) zaraz po przedstawieniu jej przez prowadzącego uroczystości. Fot. Piotr Jagniewski

Radny Tomasz Wójtowicz (KWW Macieja Ostrowskiego) zwraca uwagę burmistrzowi na zachowanie prowadzącego uroczystość, który nie przedstawił delegacji w sposób jaki oczekiwali jej członkowie: Maciej Ostrowski, Tomasz Wójtowicz i Jerzy Grabowski.

Tomasz Wójtowicz:
Zrozumiałbym to, gdyby prowadzący wcześniej nie przechodził koło delegacji i nie pytał, kto składa wieniec. Proszę nie wprowadzać cenzury. To święto wszystkich Polaków, płyta rynku należy do wszystkich myśleniczan.
Jarosław Szlachetka:
Nie wiem czy ta szopka i wyczekiwanie było ze strony panów do końca eleganckie, zwłaszcza że były burmistrz jest radnym powiatowym i prowadzący Dawid Chorabik w niczym się nie pomylił.

W XVIII sesji dotyczącej komunikatów, radny Tomasz Wójtowicz (KWW MO) postanowił zwrócić uwagę burmistrzowi na zachowanie jego byłego asystenta, obecnego pracownika UMiG Myślenice i prowadzącego uroczystości z okazji Święta Niepodległości na myślenickim rynku.

Przypominamy; 11 listopada na myślenickim rynku odbywają się uroczystości podczas których m.in. burmistrz przekazuje klucze miasta na ręce marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie poczty sztandarowe oraz przedstawiciele różnych organizacji oraz politycy składają wieńce pod Pomnikiem Niepodległości.

Na czym polega problem?

Radny Tomasz Wójtowicz zwraca uwagę na zachowanie prowadzącego, który przedstawił dwie delegacje w inny sposób niż zostały mu zgłoszone. Ten moment uchwyciła lokalna internetowa telewizja.

W relacji z uroczystości obchodów 101. rocznicy Święta Niepodległości (23:50 min.) znajduje się ujęcie w którym słychać zapowiedź prowadzącego: "Wieniec składają przedstawiciele rady powiatu myślenickiego". Jednak kamera skierowana jest na trójkę: Tomasz Wójtowicz (radny miejski KWW MO), Maciej Ostrowski (wiceprzewodniczący rady powiatu, radny powiatowy) i Jerzy Grabowski (dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg). Po zapowiedzi przez około 30 sekund delegacja stoi. Po wymianie spojrzeń z prowadzącym, rusza do pomnika, składa wieniec i odchodzi.

 

Tomasz Wójtowicz (KWW MO): Myślę, że gdyby pan burmistrz wiedział o takim zamierzeniu, to na pewno by na to nie pozwolił. Prowadzący najpierw pytał nas, kto składa wieńce i został poinformowany, że były burmistrz miasta i gminy Myślenice, z byłymi przewodniczącymi rady oraz w drugiej delegacji klub Platformy Obywatelskiej Myślenice. Następnie zamiast „Platformy” czyta „radni wojewódzcy”, a nas przedstawia jako „radę powiatu”.

Czekaliśmy, dlatego że nie wiedzieliśmy czy to my mamy podchodzić z wieńcem, czy może jakaś inna delegacja. Ja nie jestem radnym powiatowym, pan Grabowski również. Zrozumiałbym to, gdyby prowadzący nie szedł koło delegacji i nie pytał, ale oficjalnie poinformowaliśmy go, kto składa wieniec. To nie jest pomyłka. Niedługo ten pan będzie udzielał zezwolenie na wejście na płytę rynku. Takie zachowanie jest niedopuszczalne. To święto wszystkich Polaków, płyta rynku należy do wszystkich myśleniczan i wprowadzane zakazy są nie na miejscu. Proszę nie wprowadzać cenzury.

W swojej wypowiedzi radny Wójtowicz zwraca uwagę, że to nie pierwsze takie zachowanie, a podczas otwarcia Kopca Józefa Piłsudskiego w Osieczanach również ten sam prowadzący nie udzielił mu głosu.

Zobacz nagranie z sesji: 

Dyskusja między samorządowcami rozgorzała na tematy dotyczące tego, czy byli burmistrzowie byli zapowiadani i czy jest to w ogóle konieczne. W odpowiedzi burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) przekonywał, że takie działania nigdy nie były procedowane, na co radny Tomasz Wójtowicz przekonywał, że w ten sposób kwiaty składał były burmistrz Stanisław Nowacki.

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Być może pan Chorabik uległ jakiejś presji i pewnej nowej sytuacji w jakiej się znalazł. Do tej pory nie było procedowane, żeby ktoś z byłych burmistrzów i radnych składał kwiaty na myślenickim rynku i był zapowiadany. Dla mnie to dziwna sytuacja, skoro były burmistrz jest radnym powiatowym. Pan Grabowski mógł się poczuć urażony, ale Maciej Ostrowski, który jest radnym powiatowym wydaje mi się, że nie. Jeśli chodzi o delegację Platformy Obywatelskiej, to oczywiście wyjaśniałem to z panem Dawidem. Być może sobie nie zapisał… Na pewno w następnych uroczystościach postaramy się, aby do takich sytuacji nie doszło.

Wszyscy mogli złożyć wieńce i kwiaty w sposób godny. Nie wiem czy ta szopka i wyczekiwanie było do końca eleganckie ze strony panów, zwłaszcza że były burmistrz jest radnym powiatowym i prowadzący w niczym się nie pomylił. Nie przypominam sobie uczestnicząc w życiu samorządowym miasta i gminy Myślenice od 2006 roku, aby byli burmistrzowie byli w ten sposób przedstawiani. W dodatku byli burmistrzowie, którzy obecnie sprawują inną funkcję w samorządzie na terenie powiatu myślenickiego.

Jak podczas oficjalnych państwowych uroczystości powinno się przedstawiać byłych burmistrzów?

 • podając ich aktualną funkcję
 • podając ich byłą funkcję (burmistrza)
 • łącząc aktualną i byłą funkcję
 • nie ma to większego znaczenia
 • Zobacz wyniki
 • podając ich aktualną funkcję podając ich aktualną funkcję 26%
 • podając ich byłą funkcję (burmistrza) podając ich byłą funkcję (burmistrza) 16%
 • łącząc aktualną i byłą funkcję łącząc aktualną i byłą funkcję 25%
 • nie ma to większego znaczenia nie ma to większego znaczenia 33%
 • Głosów: 582

Powiązane tematy

Śmieci lądują przy drodze i w rzece
Wiśniowa 3

Śmieci lądują przy drodze i w rzece

Przy drodze na Lipnik przez Kretówki w Poznachowicach Dolnych pracownicy gminy zbierali śmieci. Odpady lądują nie tylko przy drodze, ale coraz częściej w lasach a nawet w rzekach Wraz z końcem ubiegłego roku samorządy ustalały nowe stawki za odbiór śmieci. Wielu gospodarzy wyjaśniało, że podwyżki wynikają z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej...

Przeniosą przedszkole z Czasławia do Raciechowic?
Czasław 0

Przeniosą przedszkole z Czasławia do Raciechowic?

Końcem stycznia radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia przedszkola w Raciechowicach, poprzez przywrócenie jego siedziby zgodnie z aktem założycielskim. Co to oznacza? W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że: w chwili obecnej przedszkole zlokalizowane było tymczasowo w Czasławiu w dwóch budynkach. Przeniesienie siedziby nie zostało d...

Raciechowice tną koszty. Żeby przetrwać, ograniczą nawet oświetlenie uliczne
Raciechowice 9

Raciechowice tną koszty. Żeby przetrwać, ograniczą nawet oświetlenie uliczne

Nie będą utrzymywać służbowych telefonów, ograniczą oświetlenie uliczne – to tylko wybrane punkty z programu naprawczego, który ma pozwolić gminie na wyjście z zadłużenia Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie zaopiniowała pozytywnie program naprawczy gminy Raciechowice, który został przygotowany na lata 2020-2022. Urząd został wezwany do jego pr...

Komentarze

 • mirek@ 1 gru 2019

  jesli ktos sie tak zachowuje celowo i zapowiada w inny sposob niz go poinformowano to osiagnal wlasnie szczyt zlosliwosci... serio tak wyglada polityka nawet ta lokalna? na ciaglym robieniu sobie swinstw?

  57 23 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Tęsknota za władzą widzę dominuje nad zdrowym rozsądkiem. Tak dla równowagi niech obecnego burmistrza zapowiadają jako "Były Poseł Sejmu Rzeczypospolitej" będzie niezły cyrk.

  35 25 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Zaraz po tym jak będą w ten sam sposób przedstawiać BYŁEGO senatora.

  18 8 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 1 gru 2019

  Piękna ścieżka kariery asystent posła a dzisiaj pracownik urzędu i konferansjer i to nie byle jaki bo wierny - szopka to jest to kolesiostwo w polityce

  43 14 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Jarek zbawi Myślenice:)

  18 11 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  No młodemu to chyba już coś "odwaliło". To taki myślenicki Misiewicz

  50 16 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Konferansjer pomylił się tylko raz - przy wyborze partii...

  21 11 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  w takim razie macie błąd w podpisie głównego zdjecia: Tomasz Wójtowicz (radny powiatowy) - bo to radny miejski (i jak rozumiem oburzyło go przedstawienie na uroczystości jako radnego "powiatowego", zate może lepiej zmienić) pozdrawiam :)

  10 4 Odpowiedz
  • 4 gru 2019

   Tak Redakcja pisze artykuły że potem internauci muszą prostować..
   To nie pierwszy przypadek "pomyłki"

   2 2 Odpowiedz
  • 4 gru 2019

   Od momentu publikacji artykułu podpis pod zdjęciem wygląda następująco: "Myślenice, 11 listopada 2019: Delegacja w składzie Jerzy Grabowski (dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych), Maciej Ostrowski (były burmistrz, obecny radny powiatowy) i Tomasz Wójtowicz (radny miejski) zaraz po przedstawieniu jej przez prowadzącego uroczystości."

   2 2 Odpowiedz
 • 2 gru 2019

  Tomek nie powinieneś się obrażać. Poprostu pilnuj jak dawno pilniwałeś swojej bramki

  11 4 Odpowiedz
 • 4 gru 2019

  Może wszystkim radnym i burmistrzom trochę lodu na głowę, muszą być wyczytywani? Nie można podejść i złożyć kwiatów bez przeczytania kto to robi? Liczy się gest a nie żeby ludzie wiedzieli jak się kto nazywa.

  13 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 gru 2019

  Nie tylko mafię Ostrowskiego ocenzurowali, np. stowarzyszenia "Marszu Niepodległości" w ogóle nie było w relacji filmowej myślenice itv.

  7 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Zakaz wstępu do lasów osobom nieupoważnionym. Do 11 kwietnia
Myślenice 1

Zakaz wstępu do lasów osobom nieupoważnionym. Do 11 kwietnia

Do 11 kwietnia osoby nieupoważnione mają zakaz wchodzenia do terenów Lasów Państwowych Jak czytamy na stronie Nadleśnictwa Myślenice: „Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kry...

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy
Myślenice 23

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy

Po cyklu społecznych akcji, w pomoc medykom włączają się coraz większe firmy. Kolejni przedsiębiorcy namawiają do przekazywania darowizn dla myślenickiego szpitala. „Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy tym, którzy stoją na pierwszej linii walki z epidemią. Razem możemy wygrać bitwę o nasze zdrowie, życie i przyszłość” – mówią Odkąd w Polsce ogłoszono st...

W weekend spacer w parku lub na Górny Jaz? Zapomnij. Zamknięto dostęp do Zarabia
Myślenice 7

W weekend spacer w parku lub na Górny Jaz? Zapomnij. Zamknięto dostęp do Zarabia

A konkretnie wejście do miejskiego parku i wjazd na tzw. Górny Jaz na Zarabiu. To efekt ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa „Na podstawie rozporządzenia wydanego przez Prezesa Rady Ministrów informujemy, że do odwołania obowiązuje zakaz wstępu do parków, na skwery oraz inne tereny zielone” – czytamy w komunikacie wydanym prz...

Radni jednak nie będą obradować. Sesja została odwołana "z powodu epidemii"
Myślenice 24

Radni jednak nie będą obradować. Sesja została odwołana "z powodu epidemii"

Rano pisaliśmy o tym, że na godzinę 14 zaplanowane jest posiedzenie sesji rady miejskiej. Kilka godzin później otrzymaliśmy odpowiedź, że została odwołana „z powodu epidemii”. W jej czasie też została zwołana… Pierwotnie sesja rady miejskiej w Myślenicach miała odbyć się we wtorek 24 marca, po ogłoszeniu przez premiera w Polsce stanu epidemii, jed...

Jak będzie wyglądać dzisiejsza sesja rady miejskiej? Odbędzie się „z zachowaniem szczególnych zasad ostrożności”
Myślenice 5

Jak będzie wyglądać dzisiejsza sesja rady miejskiej? Odbędzie się „z zachowaniem szczególnych zasad ostrożności”

Dzisiaj o godzinie 14 w budynku Urzędu Miasta i Gminy odbędzie się sesja rady miejskiej w Myślenicach. „Obrady zostaną przeprowadzone z zachowaniem szczególnych zasad ostrożności” – czytamy w komunikacie gminy. Nad czym będą debatować radni? Pierwotnie sesja miała odbyć się we wtorek 24 marca, po ogłoszeniu przez premiera stanu epidemii, jednak zo...

Czy MARG przepłacił za działkę na Zarabiu? Myślenicki wątek w sprawie Mariana Banasia bada prokuratura
Myślenice 47

Czy MARG przepłacił za działkę na Zarabiu? Myślenicki wątek w sprawie Mariana Banasia bada prokuratura

Na przełomie 2016 i 2017 roku Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego będąca gminną spółką, kupiła od Mariana Banasia działkę za ok. 650 tys. zł. To, czy spółka przepłaciła za grunt, dzisiaj wyjaśniają odpowiednie służby Jako pierwsza o sprawie poinformowała Rzeczpospolita. Dziennik w artykule "Przepłacona działka, kupiona przez gminną spółkę od...