Myślenice

Pomyłka, czy celowe działanie? Radny Wójtowicz oburzony zachowaniem prowadzącego Święto Niepodległości

Myślenice, 11 listopada 2019: Delegacja w składzie Jerzy Grabowski (dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych), Maciej Ostrowski (były burmistrz, obecny radny powiatowy) i Tomasz Wójtowicz (radny miejski) zaraz po przedstawieniu jej przez prowadzącego uroczystości. Fot. Piotr Jagniewski

Radny Tomasz Wójtowicz (KWW Macieja Ostrowskiego) zwraca uwagę burmistrzowi na zachowanie prowadzącego uroczystość, który nie przedstawił delegacji w sposób jaki oczekiwali jej członkowie: Maciej Ostrowski, Tomasz Wójtowicz i Jerzy Grabowski.

Tomasz Wójtowicz:
Zrozumiałbym to, gdyby prowadzący wcześniej nie przechodził koło delegacji i nie pytał, kto składa wieniec. Proszę nie wprowadzać cenzury. To święto wszystkich Polaków, płyta rynku należy do wszystkich myśleniczan.
Jarosław Szlachetka:
Nie wiem czy ta szopka i wyczekiwanie było ze strony panów do końca eleganckie, zwłaszcza że były burmistrz jest radnym powiatowym i prowadzący Dawid Chorabik w niczym się nie pomylił.

W XVIII sesji dotyczącej komunikatów, radny Tomasz Wójtowicz (KWW MO) postanowił zwrócić uwagę burmistrzowi na zachowanie jego byłego asystenta, obecnego pracownika UMiG Myślenice i prowadzącego uroczystości z okazji Święta Niepodległości na myślenickim rynku.

Przypominamy; 11 listopada na myślenickim rynku odbywają się uroczystości podczas których m.in. burmistrz przekazuje klucze miasta na ręce marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie poczty sztandarowe oraz przedstawiciele różnych organizacji oraz politycy składają wieńce pod Pomnikiem Niepodległości.

Na czym polega problem?

Radny Tomasz Wójtowicz zwraca uwagę na zachowanie prowadzącego, który przedstawił dwie delegacje w inny sposób niż zostały mu zgłoszone. Ten moment uchwyciła lokalna internetowa telewizja.

W relacji z uroczystości obchodów 101. rocznicy Święta Niepodległości (23:50 min.) znajduje się ujęcie w którym słychać zapowiedź prowadzącego: "Wieniec składają przedstawiciele rady powiatu myślenickiego". Jednak kamera skierowana jest na trójkę: Tomasz Wójtowicz (radny miejski KWW MO), Maciej Ostrowski (wiceprzewodniczący rady powiatu, radny powiatowy) i Jerzy Grabowski (dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg). Po zapowiedzi przez około 30 sekund delegacja stoi. Po wymianie spojrzeń z prowadzącym, rusza do pomnika, składa wieniec i odchodzi.

 

Tomasz Wójtowicz (KWW MO): Myślę, że gdyby pan burmistrz wiedział o takim zamierzeniu, to na pewno by na to nie pozwolił. Prowadzący najpierw pytał nas, kto składa wieńce i został poinformowany, że były burmistrz miasta i gminy Myślenice, z byłymi przewodniczącymi rady oraz w drugiej delegacji klub Platformy Obywatelskiej Myślenice. Następnie zamiast „Platformy” czyta „radni wojewódzcy”, a nas przedstawia jako „radę powiatu”.

Czekaliśmy, dlatego że nie wiedzieliśmy czy to my mamy podchodzić z wieńcem, czy może jakaś inna delegacja. Ja nie jestem radnym powiatowym, pan Grabowski również. Zrozumiałbym to, gdyby prowadzący nie szedł koło delegacji i nie pytał, ale oficjalnie poinformowaliśmy go, kto składa wieniec. To nie jest pomyłka. Niedługo ten pan będzie udzielał zezwolenie na wejście na płytę rynku. Takie zachowanie jest niedopuszczalne. To święto wszystkich Polaków, płyta rynku należy do wszystkich myśleniczan i wprowadzane zakazy są nie na miejscu. Proszę nie wprowadzać cenzury.

W swojej wypowiedzi radny Wójtowicz zwraca uwagę, że to nie pierwsze takie zachowanie, a podczas otwarcia Kopca Józefa Piłsudskiego w Osieczanach również ten sam prowadzący nie udzielił mu głosu.

Zobacz nagranie z sesji: 

Dyskusja między samorządowcami rozgorzała na tematy dotyczące tego, czy byli burmistrzowie byli zapowiadani i czy jest to w ogóle konieczne. W odpowiedzi burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) przekonywał, że takie działania nigdy nie były procedowane, na co radny Tomasz Wójtowicz przekonywał, że w ten sposób kwiaty składał były burmistrz Stanisław Nowacki.

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Być może pan Chorabik uległ jakiejś presji i pewnej nowej sytuacji w jakiej się znalazł. Do tej pory nie było procedowane, żeby ktoś z byłych burmistrzów i radnych składał kwiaty na myślenickim rynku i był zapowiadany. Dla mnie to dziwna sytuacja, skoro były burmistrz jest radnym powiatowym. Pan Grabowski mógł się poczuć urażony, ale Maciej Ostrowski, który jest radnym powiatowym wydaje mi się, że nie. Jeśli chodzi o delegację Platformy Obywatelskiej, to oczywiście wyjaśniałem to z panem Dawidem. Być może sobie nie zapisał… Na pewno w następnych uroczystościach postaramy się, aby do takich sytuacji nie doszło.

Wszyscy mogli złożyć wieńce i kwiaty w sposób godny. Nie wiem czy ta szopka i wyczekiwanie było do końca eleganckie ze strony panów, zwłaszcza że były burmistrz jest radnym powiatowym i prowadzący w niczym się nie pomylił. Nie przypominam sobie uczestnicząc w życiu samorządowym miasta i gminy Myślenice od 2006 roku, aby byli burmistrzowie byli w ten sposób przedstawiani. W dodatku byli burmistrzowie, którzy obecnie sprawują inną funkcję w samorządzie na terenie powiatu myślenickiego.

Jak podczas oficjalnych państwowych uroczystości powinno się przedstawiać byłych burmistrzów?

 • podając ich aktualną funkcję
 • podając ich byłą funkcję (burmistrza)
 • łącząc aktualną i byłą funkcję
 • nie ma to większego znaczenia
 • Zobacz wyniki
 • podając ich aktualną funkcję podając ich aktualną funkcję 26%
 • podając ich byłą funkcję (burmistrza) podając ich byłą funkcję (burmistrza) 16%
 • łącząc aktualną i byłą funkcję łącząc aktualną i byłą funkcję 25%
 • nie ma to większego znaczenia nie ma to większego znaczenia 33%
 • Głosów: 582

Powiązane tematy

Fala podwyżek za odbiór śmieci nas nie ominie. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy zapłacą najwięcej
Powiat myślenicki 18

Fala podwyżek za odbiór śmieci nas nie ominie. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy zapłacą najwięcej

Wraz z końcem ubiegłego roku samorządy ustalały nowe stawki za odbiór śmieci. Wielu gospodarzy wyjaśniało, że podwyżki wynikają z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej, wzrostu cen energii a nawet podniesienia najniższej pensji. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy najmocniej odczują zmiany stawek W 2020 roku przetwarzanie odpadów komunalnych...

Maciej Ostrowski: Nie muszę grać
pierwszych skrzypiec
Rozmowa miesiąca 77

Maciej Ostrowski: Nie muszę grać pierwszych skrzypiec

Jako radny mogę mieć głos doradczy, ale nie chcę być na pierwszej linii frontu. Trzeba dać możliwość tym, którzy przejmują władzę, aby pokazali co potrafią i w jakim stylu oraz kierunku będą szli. „Po owocach ich poznacie”, a te dojrzewają pomału - mówi Maciej Ostrowski, burmistrz miasta i gminy Myślenice w latach 2003-2018, obecnie radny powiatow...

Trawnik pełen śmieci. „To woła o pomstę do nieba”
Alarmujecie 6

Trawnik pełen śmieci. „To woła o pomstę do nieba”

Skwer dzielący Zakopiankę od Galerii Myślenickiej naszpikowany jest śmieciami. „Nikt się tym nie interesuje” – piszecie W jednej z wiadomości jaką otrzymaliśmy na redakcja@miasto-info.pl jedna z naszych czytelniczek zwraca uwagę na zanieczyszczony trawnik. „Na skwerze przy Zakopiance przy chodniku, między Galerią Myślenicką a schodami prowadząc...

Komentarze

 • mirek@ 1 gru 2019

  jesli ktos sie tak zachowuje celowo i zapowiada w inny sposob niz go poinformowano to osiagnal wlasnie szczyt zlosliwosci... serio tak wyglada polityka nawet ta lokalna? na ciaglym robieniu sobie swinstw?

  57 23 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Tęsknota za władzą widzę dominuje nad zdrowym rozsądkiem. Tak dla równowagi niech obecnego burmistrza zapowiadają jako "Były Poseł Sejmu Rzeczypospolitej" będzie niezły cyrk.

  35 25 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Zaraz po tym jak będą w ten sam sposób przedstawiać BYŁEGO senatora.

  18 8 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 1 gru 2019

  Piękna ścieżka kariery asystent posła a dzisiaj pracownik urzędu i konferansjer i to nie byle jaki bo wierny - szopka to jest to kolesiostwo w polityce

  43 14 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Jarek zbawi Myślenice:)

  18 11 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  No młodemu to chyba już coś "odwaliło". To taki myślenicki Misiewicz

  50 16 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  Konferansjer pomylił się tylko raz - przy wyborze partii...

  21 11 Odpowiedz
 • 1 gru 2019

  w takim razie macie błąd w podpisie głównego zdjecia: Tomasz Wójtowicz (radny powiatowy) - bo to radny miejski (i jak rozumiem oburzyło go przedstawienie na uroczystości jako radnego "powiatowego", zate może lepiej zmienić) pozdrawiam :)

  10 4 Odpowiedz
  • 4 gru 2019

   Tak Redakcja pisze artykuły że potem internauci muszą prostować..
   To nie pierwszy przypadek "pomyłki"

   2 2 Odpowiedz
  • 4 gru 2019

   Od momentu publikacji artykułu podpis pod zdjęciem wygląda następująco: "Myślenice, 11 listopada 2019: Delegacja w składzie Jerzy Grabowski (dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych), Maciej Ostrowski (były burmistrz, obecny radny powiatowy) i Tomasz Wójtowicz (radny miejski) zaraz po przedstawieniu jej przez prowadzącego uroczystości."

   2 2 Odpowiedz
 • 2 gru 2019

  Tomek nie powinieneś się obrażać. Poprostu pilnuj jak dawno pilniwałeś swojej bramki

  11 4 Odpowiedz
 • 4 gru 2019

  Może wszystkim radnym i burmistrzom trochę lodu na głowę, muszą być wyczytywani? Nie można podejść i złożyć kwiatów bez przeczytania kto to robi? Liczy się gest a nie żeby ludzie wiedzieli jak się kto nazywa.

  13 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 gru 2019

  Nie tylko mafię Ostrowskiego ocenzurowali, np. stowarzyszenia "Marszu Niepodległości" w ogóle nie było w relacji filmowej myślenice itv.

  7 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon
Myślenice 16

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon

Dwaj mieszkańcy gminy Myślenice w wieku 21 i 18 lat usłyszeli zarzuty i trafili za kratki, po tym jak pobili kolegę pięściami i kastetem, aby zabrać mu portfel i telefon Był wieczór 17 stycznia, kiedy do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zgłosił się 17-letni mieszkaniec Sułkowic. Okazało się, że dzień wcześniej jego dwaj koledzy, z którymi...

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Myślenice 52

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami ucz...

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście
Myślenice 59

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście

Pięć kursów dziennie po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście, Bysinę i Jasienicę - to trasa linii miejskiej, jaką dzisiaj zainaugurowała gmina Wystartowała pilotażowa linia miejska, w ramach której kursować będzie bus. Wystartuje w Jasienicy, następnie pojedzie przez Bysinę, G...

Ponad sto osób manifestowało w obronie niezawisłości sędziów
Myślenice 99

Ponad sto osób manifestowało w obronie niezawisłości sędziów

Przed budynkiem Sądu Rejonowego w Myślenicach zebrali się mieszkańcy, którzy w ramach ogólnopolskiego protestu „Dziś sędziowie – jutro Ty!” wyrażali swój sprzeciw wobec projektu tzw. ustawy dyscyplinującej sędziów Władza tłumaczy inicjatywę chęcią przeciwdziałania anarchii i walką z "nadzwyczajną kastą". Opozycja, gros sędziów i wielu krytyków zmi...

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze
Myślenice 63

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze

Od nowego roku mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, którzy segregują śmieci - za ich odbiór zapłacą 14,90 zł (dzisiaj 9,90 zł), natomiast niesegregujący 29,80 (dzisiaj 19,80 zł). Radni podjęli uchwałę wprowadzającą podwyżkę 13 głosami "za" - 3 "przeciw" i 5 "wstrzymującymi się". Burmistrz wyjaśnia skąd się wzięła, mimo że zapowiadał starania o nie...

Kadencja 2018-23: Ranking popularności radnych miejskich po pierwszym roku pracy
Myślenice 5

Kadencja 2018-23: Ranking popularności radnych miejskich po pierwszym roku pracy

Rok temu w wyborach samorządowych wybraliśmy nie tylko gospodarzy naszych gmin, których średnio oceniliście na dostateczny, ale również radnych gminnych i powiatowych. Jak wypadają w rankingu popularności? W przypadku radnych postanowiliśmy stworzyć ranking popularności – pytając Was, którego z przedstawicieli rady gminy Myślenice lub powiatu myśl...