Okolice

Kolejne podwyżki cen śmieci. Tym razem w Wiśniowej i Tokarni

Kolejne podwyżki cen śmieci. Tym razem w Wiśniowej i Tokarni

W Tokarni o ponad 100 proc., a w Wiśniowej o blisko 90 proc. więcej zapłacą mieszkańcy za odbiór śmieci. Mogą liczyć na upust, jeśli będą kompostować na nieruchomości odpady zielone

W Wiśniowej w ramach przetargu na odbiór odpadów wpłynęła tylko jedna oferta. - Firma z Raciechowic zaproponowała roczną cenę o ok. 450 tys. złotych wyższą, niż było to na ten rok - mówił podczas sesji wójt Bogumił Pawlak. Liczy na to, że mimo podwyżki gmina Wiśniowa będzie mieć najniższą stawkę w powiecie myślenickim. 

Jak wyglądają zmiany dla mieszkańców? W gminie Wiśniowa od nowego roku mieszkańcy zapłacą 16,50 zł od osoby, jeśli będą segregować odpady. Natomiast, gdy będą oddawać zmieszane śmieci, wówczas kwota się podwaja i wynosi 33 zł miesięcznie . Tym samym zmieniono stawki, które funkcjonowały od lutego 2019 roku. Wynosiły one odpowiednio 9,50 zł i 19 złotych.

W uzasadnieniu do listopadowej uchwały czytamy, że dotychczasowa stawka opłat za zagospodarowanie odpadami komunalnymi nie pokryje wszystkich kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami na terenie gminy Wiśniowa i stąd konieczność zwiększenia opłat od 2020 roku.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się na kompostowanie bioodpadów w kompostowniku przydomowym, mogą liczyć na obniżenie stawki za śmieci o 50 groszy od osoby. Aby z tego skorzystać, trzeba złożyć nową deklarację oraz zadeklarować prowadzenie we własnym zakresie kompostowania odpadów zielonych. Wszystkich 13 obecnych na sesji radnych (nieobecny był Grzegorz Kaczmarczyk oraz Teresa Węglarz), zagłosowali "za" nowymi opłatami.

Tokarnia ponad 100%

O ponad 100 proc. wzrosną opłaty dla mieszkańców gminy Tokarnia. Do tej pory opłata wynosiła 11,50 zł od osoby przy segregowaniu i 23 złote przy odbieraniu odpadów zmieszanych.

Od stycznia 2020 roku będą musieli wydać kwotę 25 złotych miesięcznie za 1 osobę, jeśli segregują odpady a ci, którzy się na to nie zdecydują, wydadzą 75 złotych od osoby miesięcznie. Również w tej gminie uchwalono obniżkę, jeśli na nieruchomości będą kompostowane odpady zielone. Wówczas kwota za śmieci zmniejszy się o 3 złote od osoby.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 12 gru 2019

  W sumie to już się przyzwyczaiłem do tych podwyżek co nie zmienia faktu że to lekka przesada :) Czekam z niecierpliwością na jakieś nowe podwyżki, jeszcze niecałe 3 tygodnie do końca roku więc zaskoczcie mnie wY tam na górze.

  14 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 gru 2019

  zbieraja na podwyzki cen pradu oraz na premie zobaczycie jakie premie sobie przyznaja ze nas tak gnebią

  20 3 Odpowiedz
 • mirek@ 12 gru 2019

  panstwo zarzadzane przez pis coraz mocniej drenuje nasze portfele - zadowoleni z dobrej zmiany?

  29 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 gru 2019

  Już teraz do drenażu używają samorządów, zresztą w części tych samorządów siedzą już partyjne aparatczyki jak za starych czasów...

  Rząd centralny ciśnie kosztami samorządy, a samorządy ciągną od nas. Prosty łańcuch przyczynowo-skutkowy. A te nagrody, dietki.. im się przecież należy.
  +dotacje dla o. Rydzyka

  21 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 gru 2019

  +500 plus, mądry rząd nie daje, mądy rząd nie zabiera

  10 6 Odpowiedz
 • 13 gru 2019

  Brawa dla Pana Wójta oraz Rady Gminy Tokarnia. Pan wójt Marek Kluska konsekwentnie realizuje swój program wyborczy dla dobra mieszkańców gminy. Program, w którym opisywał jak to skutecznie będzie walczył o wszystkie możliwe dotacje Unijne oraz wszelkie dofinansowania, po czym dziennikarce wydarzeń z Polsatu oznajmia, że "pieniędzy nie ma"... Przykro mi Panie Wójcie, ale zupełnie nie ma Pan pomysłu na rozwój gminy. 25 zł od osoby za śmieci to przepraszam za wyrażenie, ale "bandycka" stawka, którą zarządzający przyjmują bez zająknięcia.

  12 Odpowiedz
 • 13 gru 2019

  A potem wszyscy zdziwieni ze powstają dzikie wysypiska w lesie albo palenie śmieci w piecu Brawo dla władzy zero pomysłu jak rządzić! !!!!!!!!!!!!!!!

  7 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 gru 2019

  Po ile śmieci w sułkowicach nie chwalą się piękny prezent dziękujemy Artura i waldemarze oraz wy klakierzy z rady

  3 Odpowiedz

Zobacz więcej