Krzyszkowice

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”

„Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia” – zapowiadają organizatorzy protestu

Pod koniec listopada 2019 została podjęta uchwała o budowie bezkolizyjnego węzła zakopianki DK 7 z drogą wojewódzką DW 955 w miejscowości Jawornik. Wraz z nią zapadła decyzja o likwidacji świateł w Myślenicach na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego z Zakopianką, gdzie w przyszłości ma powstać węzeł bezkolizyjny.

Brak świateł na odcinku Zakopianki od Myślenic do Krakowa, w połączeniu z odcinkiem ekspresowym Lubień-Rabka, może spowodować, że ciągły strumień samochodów w kierunku Krakowa i Zakopanego, który do tej pory był dzielony światłami w Myślenicach, może jeszcze bardziej utrudnić włączanie się mieszkańców Krzyszkowic do ruchu.

Każdego dnia z drogi powiatowej na Zakopiankę wyjeżdża od 3 do 3,5 tys. pojazdów, z czego ponad jedna trzecia skręca w lewo w kierunku Myślenic. Powoduje to, że pojazdy te muszą przeciąć jezdnię Zakopianki, którą z kolei dziennie przejeżdża 20 - 30 tys. pojazdów. W godzinach szczytu przerwy między poszczególnymi samochodami na nitce Kraków - Myślenice są kilkunastosekundowe. Tyle czasu mają mieszkańcy Krzyszkowic i okolicznych miejscowości, aby włączyć się do ruchu.

Wyjdą na Zakopiankę

Krzyszkowice to jedna z niewielu miejscowości, gdzie aby pokonać pieszo Zakopiankę, przechodzi się przez przejście dla pieszych pozbawione sygnalizacji świetlnej. Pędzące samochody stwarzają w tym miejscu dla pieszych duże zagrożenie. - Niejednokrotnie przedostanie się na drugą stronę drogi wygląda jak slalom między tyczkami. W sąsiednim Głogoczowie i Jaworniku wybudowano aż 4 kładki dla pieszych, a my nadal nie możemy doczekać się na rozwiązanie naszego problemu – argumentują organizatorzy akcji „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć!”.

Czy mieszkańcy Krzyszkowic postępuja właściwie planując blokadę Zakopianki w ich miejscowości?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 72%
 • raczej tak raczej tak 7%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 5%
 • raczej nie raczej nie 3%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 1262

Protest zaplanowali na 25 stycznia 2020 o godz. 8. Przez cały czas jego trwania będą przechodzić przez Zakopiankę blokując na niej ruch.

- Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Wyjdźmy wszyscy na pasy – chcemy wreszcie bezpiecznie żyć – mówią. 

Do tej pory na facebooku swój udział w proteście zapowiedziało 168 osób. 

Od lat powstaje tu tunel

Czy lokalnym politykom uda się doprowadzić do budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach?

 • TAK TAK 33%
 • NIE NIE 67%
 • Głosów: 745

O potrzebie budowy bezpiecznego przejazdu na skrzyżowaniu Zakopianki z drogą powiatową w Krzyszkowicach mówi się od kilku lat. Większość z was (67%) nie wierzy w to, że lokalnym politykom uda się doprowadzić do budowy w tym miejscu bezpiecznego przejścia.

Temat bezpiecznej przeprawy przez Zakopiankę był jednym z głównych zagadnień poruszanych podczas kampanii w wyborach samorządowych 2018. Dzisiaj mieszkańcy ponownie zwracają na siebie uwagę polityków.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 10 gru 2019

  Tam to na początku powinien być nakaz jazdy w prawo i fotoradar przed pasami w kierunku Krakowa

  26 7 Odpowiedz
  • 13 gru 2019

   Przyjacielu, przed pasami w kierunku Krakowa jest ograniczenie do 50 km. Wg Ciebie powinien być nakaz jazdy w prawo i co dalej ? Sęk w tym, że 2/3 kierowców jadących od Myślenic do Krakowa nie przestrzega tego ograniczenia. Wielokrotnie byłam świadkiem. kiedy to zatrzymywał się kierowca na pierwszym pasie a ten na następnym gnał ile popadnie. Sama też byłam uczestniczką zdarzenia, przechodziłam przez zakopiankę. Zatrzymali się kierowcy na obu pasach. Zatrzymałam się dla pewności pomiędzy pasami. Ale wtedy dwóch szaleńców na ścigaczach wjechało między prawidłowo stojących przed przejściem. Udało mi się. Żyję. Na temat fotoradaru w kierunku Krakowa pogadaj z Generalną Dyrekcją. Dowiesz się, że skrzyżowanie w Krzyszkowicach spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wg Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Mieszkańcy nie mają wyjścia. Powinno i muszą protestować. I oby nie dali się nabrać na kolejna kładkę.

   15 1 Odpowiedz
 • mirek@ 10 gru 2019

  czy ktos czasem w trakcie wyborow nie obiecywal tu bezpiecznego przejscia?

  40 5 Odpowiedz
  • 11 gru 2019

   NIKT WAM NIE DA TYLE ILE MY WAM MOZEMY OBIECAĆ ^^

   23 2 Odpowiedz
  • 14 gru 2019

   Mirekmie, to towarzystwo przysypia snem misia polarnego. Jeżeli masz możliwość, to obudź ich.

   2 1 Odpowiedz
  • 19 gru 2019

   Temat jest szerszy i przerasta możliwości i chęci radych wiejskich, gminnych i powiatowych.Może Pan Poseł pomoże ? Kiedyś, ktoś napomknął, za poprzedniego rządu PIS - u, że jest szansa rozwiązania tematu. Jest cisza. A tak naprawdę wszystko zależy od Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Jeżeli ktoś nie wie, to jest to państwo w państwie. Bez względu na opcję, która rządzi, ta instytucja ma takich jak my w poważaniu. Dlatego jedynym wyjściem jest blokowanie zakopianki. Ja i wielu moich sąsiadów będziemy 25 stycznia 2020 r. o godz. 8.00. Szacunek dla inicjatorów protestu.

   7 Odpowiedz
  • 20 gru 2019

   Oczywiście, że tak było. Temat zdechł. W przeciwieństwie do radnych.

   2 Odpowiedz
 • 10 gru 2019

  Ale co wam, strajkujacym, zawinili ludzie jadacy do pracy do krakowa na 9 rano? Zrobcie protest pod urzedem odpowiadajacym za to. Kazdy protest tego typu powoduje odwrotny efekt i nienawisc spoleczenstwa do protestujacych.

  40 31 Odpowiedz
  • 15 gru 2019

   A czy Ci ludzie czymśzawinili że muszą czekać 15 - 20 minut na przejazd i narażać swoje życie. Oni też do pracy jadą. To może światła będzie sprawiedliwie po 5 minut każdy będzie stał :) Tobie się należy szybki przejazd do pracy, a im nie? Uwież nie tylko Ty pracujesz na tym świecie :) oni mają też rodzinę do której chcą bezpiecznie wrócić.

   13 Odpowiedz
  • 19 gru 2019

   Eofenie, zrozum, Ty masz swoje racje i reszta też ma.

   1 Odpowiedz
 • 10 gru 2019

  Nie chcą nam postawić kładki, to zemścimy się na niewinnych temu kierowcach - chora logika organizatorów.
  Tak samo rozsądna akcja jak blokady taksówkarzy gdy chcieli walczyć z Uberem

  32 37 Odpowiedz
  • 13 gru 2019

   Przyjacielu, po pierwsze, nie chcemy kładki. Chcemy cywilizowanego wjazdu i wejścia na zakopiankę.Chyba nie jesteś w temacie. Zapewniam, że nikt nie zamierza mścić się na niewinnych kierowcach. Jeżeli nie można mknp inaczej przekonać, to proponuję zamieszkanie Panu?Pani w Krzyszkowicach i wyjazd ze wsi do pracy w stronę Myślenic, albo Krakowa (o wiele lepiej). Jeżeli mieszkańcy zamierzają blokować zakopiankę, to chwła im za to. Po prostu, nie mają innego wyjścia.

   18 Odpowiedz
 • 10 gru 2019

  Pracuję w Jaworniku i skręt w Zakopiankę w kierunku Myślenic wcale nie jest łatwy. Dzięki sygnalizacji w Myślenicach mamy przerwy w strumieniu pojazdów co ułatwia nam wjazd na Zakopiankę. Po likwidacji tej sygnalizacji także w Jaworniku zrobi się poważny problem. Jedyne rozwiązanie to przebudowa wszystkich skrzyżowań Zakopianki z drogami lokalnymi na bezkolizyjne węzły. W Krzyszkowicach dochodzi do tego problem z przedostaniem się pieszych przez Zakopiankę, ale kolejna kładka poprawi tylko sytuację pieszych, a kierowcy nadal będą mieć problemy. Zakopianka na odcinku Myślenice - Kraków już dawno powinna być zmodernizowana i stać się drogą ekspresową.

  45 Odpowiedz
 • 10 gru 2019

  Blokowanie ruchu poprzez wyjście na ulice? ??komu zrobicie na złość? ???

  23 22 Odpowiedz
  • 15 gru 2019

   Zostanie w końcu zauważony problem, jestem za - nawet jakbym miała stać trzy dni w korku to jestem w stanie poświęcić swój czas żeby ktoś nie stracił zdrowia lub życia na tym przejeździe w bliższej lub dalszej przyszłości. Tak trzymajcie i strajkujcie!!! , życie i zdrowie Wasze jest najważniejsze,a jak komuś zatrzymanie ruchu przeszkadza to pretensje niech kieruje do Tych co zaniedbują Wasze żądania. Sprawa musi być mocno nagłośniona, a najlepszym terminem byłby piątek przed Świętami i ten przed każdym turnusem ferii.

   11 Odpowiedz
 • 10 gru 2019

  No jak wszyscy ich mają w d..., to coś muszą zrobić.
  Proponuję strajki na razie w soboty i niedziele.

  35 4 Odpowiedz
 • Pietja 10 gru 2019

  Rozsądny sposób na zwrócenie uwagi na problem. Popieram.

  27 16 Odpowiedz
 • 11 gru 2019

  i słusznie niech blokuja wyjazdy z Jawornika to decydenci beda latac przez mostek w sulkowicach ^^ ew skorzystaja z pendolino

  11 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 gru 2019

  Szlachetka obiecywoł, niech tera robi a nie stołki grzeje

  33 11 Odpowiedz
 • 11 gru 2019

  Mam nadzieję, że zjawi się policja i będą kierować ruchem. Jak można być takim egoistą, również jestem za tym aby usunąć z zakopianki wszystkie przejścia i umożliwić pieszym bezpieczniejsze możliwości przedostania się na drugą stronę, ale trzeba o to walczyć z rządzącymi a nie z kierowcami.

  9 22 Odpowiedz
  • 13 gru 2019

   Byłabym bardzo wdzięczna, abyś wskazał mi inny sposób walki o ten wjazd z rządzącymi...

   9 Odpowiedz
  • 15 gru 2019

   Ale to nie tylko chodzi o przejście ale również wyjazd w stronę Myślenic samochodem. barierki rozdzielające jezdnie zasłaniają widoczność, a durni kierowcy jadący od Krakowa za fotoradarem zmieniają pas ruch stwarzając bardzo niebezpieczne sytuacje. To samo jest w Jaworniku za fotoradarem.

   8 Odpowiedz
 • Beata 11 gru 2019

  Problem nie od dzisiaj. Ostrowski z Tomalem od lat bagatelizowali to miejsce i nie ma na to żadnego tłumaczenia. Teraz wszystkie nawiedzone proPOwskie trolle szczekają, że Szlachetka w rok tego nie załatwił. Komiczne.

  20 42 Odpowiedz
  • 11 gru 2019

   Dzień dobry trollu. Zazwyczaj pojawiasz się przy wyborach. Skąd zatem Twoja aktualna obecność ? Kryzys w UMiG? Pamiętam doskonale jak kłamałaś/łeś w sprawie Twojego zdjęcia profilowego. Pamiętam jak autor tego zdjęcia zaprzeczył, że był w Myślenicach i robił je jak twierdzisz na parkingu obok wyciągu.
   Co tam dobrego słychać trollu ? Czy poza stanowiskiem - urząd płaci Ci za ilość wpisów na FB i miasto-info ? Ile można na tym biznesie przyklaskiwania władzy zarobić - pochwal się.

   31 12 Odpowiedz
   • Beata 11 gru 2019

    Myślisz, że ktoś uwierzy, że łańcuch dna z twojego profilowego należy do Ciebie?
    Lepiej nam napisz za jakie frukty tak usilnie bronisz tych, którzy pomimo wieloletnich rządów z większościowym poparciem rady nic realnie nie zrobili w sprawie tego skrzyżowania? Wycieczki personalne i pytania do mnie możesz zadawać na priva. Chętnie odpowiem.

    9 34 Odpowiedz
  • 14 gru 2019

   Bagietko, nie wytrzymałam,Powinnam nie odpowiadać trollowi. Ale stało się. Trollu Bagietko, wszyscy wiemy, że jesteś pracownikiem UMiG.

   7 1 Odpowiedz
  • 15 gru 2019

   Po to głosowaliśmy na nowe osoby, bo liczyliśmy na dobre zmiany,a nie na kontynuację tego co było to jest oczywiste. Pan Ostrowski poniósł konsekwencje swoich zaniedbań i nie został wybrany ponownie, oczekiwania wobec nowego Burmistrza - to nie jest kontynuacja tych zaniedbań. Nie płacze się nad wysłanym mlekiem, szybko się sprząta i gotuje się na nowo z większą ostrożnością lub szuka się alternatywy. Nie można cały czas gadać, że ktoś robił coś nie tak-to wyborcy już ponad rok temu wiedzieli.

   9 Odpowiedz
 • 11 gru 2019

  Poseł z Jawornika to i skrzyżowanie będzie.

  15 3 Odpowiedz
 • 13oddział 11 gru 2019

  Mają racje. A co do formy protestu- bardzo dobra. Jak zwykle każdy patrzy swojego zada, ma ktoś zginąć byśmy byli 10 minut wcześniej w domu ? Zresztą informują wcześniej o dacie i godzinie więc w czym problem.

  28 3 Odpowiedz
 • 11 gru 2019

  Sama data wydarzenia jak i długi termin od zapowiedzi do protestu- nie jest przypadkowy. Mieszkańcy dają szanse na działanie GDDKiA . Uważam to za bardzo rozsądne. Trzymam kciuki.
  Trzeba pamiętać, że bezkolizyjny przejazd (lub tunel) w tym miejscu to bezpieczeństwo nie tylko dla mieszkańców Krzyszkowic, ale również dla nas podróżujących zakopianką.

  25 2 Odpowiedz
  • 14 gru 2019

   To jest okres przejazdu warszawiaków na ferie. Nie wiem czy nie lepszym byłby termin przyjazdu tychże na Sylwestra.Na Sławomira.

   4 Odpowiedz
 • 11 gru 2019

  Uważam, że jest to idealny #tematdlauwagi

  17 2 Odpowiedz
 • 15 gru 2019

  Taka jest prawda że nie powinno być żadnych przejazdów tylko obwodnicę i też przejść nie powinno być tylko kładki

  3 1 Odpowiedz
 • 27 gru 2019

  Podoba mi się inicjatywa mieszkańców Krzyszkowic. Trzeba wziąć władzę we własne ręce. Bo tłuste misie w postaci radnego powiatowego, wiejskiego i sołtysa już oderwali się od suwerena i służą komu innemu.

  8 Odpowiedz
 • 9 sty

  Ktoś 7 stycznia 2020 r. po godz. 13.00 widział jednego z tłustych misiów przy rozwalonym samochodzie na skrzyżowaniu drogi powiatowej z zakopianką w Krzyszkowicach. Nie cieszę się, bo dziś lub jutro mogę to być ja lub każdy z nas. Ale ja wrzeszczę ile mogę, że rozwiązaniem jest tunel lub inne bezkolizyjne rozwiązanie. Popieram inicjatorów protestu i sama na niego przyjdę.

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej