Myślenice

Przejście tak jakby jest, ale... od 3 lat go nie ma. Zostanie zamalowane

Przejście tak jakby jest, ale... od 3 lat formalnie nie istnieje. Jak to możliwe? Zostało zlikwidowane w 2016 roku. Problem w tym, że piesi ciągle z niego korzystają

Górne Przedmieście w Myślenicach to zdaniem wielu naszych Czytelników jedna z najbardziej zapomnianych części miasta. Coraz częściej mieszkańcy tej dzielnicy starają się zwrócić na siebie uwagę władz. Ostatnio zwracali uwagę na niemal dwuletnie opóźnienie w budowie przy budynku OSP centrum integracji i odpoczynku, które miało powstać w ramach wygranej projektu w Budżecie Obywatelskim, a niedawno o naprawę mostu i wyprostowanie lustra drogowego apelował radny Jan Bylica (PiS) reprezentujący ten okręg. 

Tytułowe przejście dla pieszych na ul. 3 Maja w Myślenicach, na wysokości kotłowni spółdzielni mieszkaniowej "Zorza", zostało zlikwidowane 3 lata temu. Pasy jednak zostały, a mieszkańcy nadal z nich korzystają, co więcej jak pisaliśmy w listopadzie; niedawno radny Jan Bylica (PiS) zwracał się z prośbą o ich odnowienie. 

"Wnioskuję o oznakowanie pionowe przejścia dla pieszych (...) oraz odnowienie oznakowania poziomego, które jest mało widoczne" - pisał w interpelacji złożonej miesiąc temu do starosty.

Jak wynika z odpowiedzi podpisanej przez Józefa Tomala, przejście we wskazanej lokalizacji zostało zlikwidowane w 2016 roku z powodu niespełniania podstawowych warunków bezpieczeństwa związanych z ochroną pieszych uczestników ruchu.

Starosta Józef Tomal (Forum Ziemi Myślenickiej): Przed likwidacją przejście poddano wizji komisji z udziałem policji, zarządcy drogi i zarządzającego ruchem, która negatywnie zaopiniowała lokalizację przejścia głównie ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury w postaci normatywnego chodnika.

Do przejścia poprowadzona jest wyniesiona nad poziom jezdni opaska o szer. ok. 0.6m, która nie spełnia żadnych standardów bezpieczeństwa i stwarza realne zagrożenie dla poruszających się nią osób w szczególności - dzieci, niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich czy osób z wózkami dziecięcymi itp.

Obecnie, aby utworzyć na nowo w tym miejscu przejście, nie wystarczy tylko zastosować oznakowanie pionowe o co Pan wnioskuje, lecz należy wcześniej wykonać odcinek chodnika o ile jest miejsce w naszym pasie drogowym i następnie wdrożyć całą procedurę, począwszy od wykonania projektu organizacji ruchu oraz uzyskania pozytywnych opinii, w tym min. komendanta powiatowego policji w celu zatwierdzenia projektu organizacji ruchu.

Spełnienie powyższych warunków łącznie z zatwierdzeniem projektu będzie skutkowało wykonaniem oznakowania pionowego oraz poziomego w wymienionej lokalizacji.

Podsumowując swą odpowiedź starosta stwierdza, że "mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych i obecny stan prawny zlikwidowanego przejścia poleciłem Zarządowi Dróg Powiatowych w Myślenicach o zamazanie pozostałości oznakowania poziomego aby nie wprowadzało w błąd pieszych" - konkluduje.

Aby dotrzeć do najbliższego przejścia musimy przebyć 680 metrów podążając w kierunku centrum, gdzie zebra znajduje się przy rondzie, lub 500 metrów - jeśli zdecydujemy się na spacer w kierunku OSP Górne Przedmieście i ZS im. Andrzeja Średniawskiego. Oba przejścia dzieli odległość ok 1,2 km.

Dzieci idą tędy do szkoły

W komentarzach pod artykułem na facebooku jedna z mieszkanek zwraca uwagę na to w jaki sposób po zniknięciu przejścia, dzieci mieszkające przy ul. Średniawskiego mają iść do Szkoły Podstawowej nr 3.

"Pytanie...Jak dzieci mieszkające przy ul. Średniawskiego mają bezpiecznie przejść na drugą stronę idąc do 3ki? Biorąc pod uwagę to, że rzadkością jest spotkać pojazd jadący 3go Maja z normalną prędkością" - pisze. 

"To jedyne pasy przez które przechodzą dzieci idąc do szkoły nr. 3 z ulicy Średniawskiego. Likwidacja całkowita spowoduje że dzieci będą przechodzić w miejscu niedozwolonym. Nikt nie pójdzie na przejście oddalone o 600m.To było jedyne w połowie drogi😪" - pisze kolejna czytelniczka. 

Powiązane tematy

ALARMUJECIE:"Do Caritasu na Średniawskiego też nie ma przejścia"
Myślenice 5

ALARMUJECIE:"Do Caritasu na Średniawskiego też nie ma przejścia"

Po publikacji artykułu o "nieformalnym" przejściu dla pieszych na ul. 3-go Maja, które ma zostać zamalowane - piszecie, że to nie jedyny problem w tej części miasta. Jako dowód na to przesyłacie zdjęcia z ul. Średniawskiego, gdzie brakuje przejścia dla pieszych prowadzących do nowej siedziby Caritasu. Przypomnijmy stacja stanęła na terenie byłego...

Niewidoczne przejście dla pieszych i lustro odbijające niebo
Myślenice 7

Niewidoczne przejście dla pieszych i lustro odbijające niebo

Górne Przedmieście w Myślenicach to zdaniem wielu naszych Czytelników jedna z najbardziej zapomnianych części miasta. Jan Bylica (PiS) po raz kolejny zwraca uwagę na zaniedbania. Tym razem apeluje do starostwa o poprawę przejść dla pieszych i wyprostowanie lustra Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach w mieście? Wiele razy w komentarzach piszecie,...

Trwa budowa ulicy Solidarności. Pojedziemy nią w 2020 roku, a prędkość zmierzy nam radar
Myślenice 19

Trwa budowa ulicy Solidarności. Pojedziemy nią w 2020 roku, a prędkość zmierzy nam radar

Ruszyły prace na Osiedlu Tysiąclecia, gdzie powstaje półkilometrowy odcinek ulicy Solidarności. Będzie gotowy do końca sierpnia 2020 roku i wyposażony w radar Powstający łącznik ul. Solidarności będzie prowadzić od krytego basenu Aquarius do ul. Podpułkownika Dunina Brzezińskiego, znajdując swój koniec przy parkingu obok kościoła św. Brata Alberta...

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  13 gru 2019

  tak a caritas jakie ma dojscie ?????

  13 4 Odpowiedz
 • 14 gru 2019

  Szanowny Panie Starosto. Ponieważ [u]cała ulica 3 Maja[/u] jest powiatowa proszę powiedzieć jakim prawem, wg jakich przepisów powstał przystanek busów przy serwisie "Scyz-Gum" skoro tak samo jak w tym przypadku jest (cyt.):
  [i]"opaska o szer. ok. 0.6m, która nie spełnia żadnych standardów bezpieczeństwa i stwarza realne zagrożenie dla poruszających się nią osób w szczególności - dzieci, niepełnosprawnych, w tym na wózkach inwalidzkich czy osób z wózkami dziecięcymi itp."[/i]?
  Dlaczego przy mostku do Placu Kilińskiego są 2 przejścia dla pieszych w odl. 20m (SIC!) a następne jest DOPIERO przy Domu Ludowym?!
  Drzewami przy Bysince to potrafiliscie się zająć i to szybko....

  22 8 Odpowiedz
 • 14 gru 2019

  Cóż... Pan Starosta "ma na uwadze bezpieczeństwo"...bo sam na butach bynajmniej nie chodzi. Myśli, że zamalowanie pasów spowoduje, że ludzie nie będą w tym miejscu przechodzić. Młodzież idąc ze szkoły, czy Ci, którzy wyjdą z kościoła. Będą fruwać ...Starosta musi jeszcze w takim razie most zlikwidować.

  17 7 Odpowiedz
 • 17 gru 2019

  A jeżeli chodzi o "fruwanie" z chodnika do Caritasu na ul. Średniawskiego, to do kogo proponujesz się zgłosić? Podobnież jest z niebezpiecznym przejściem przez tą ulicę w stronę mostu, który "Starosta musi jeszcze w takim razie zlikwidować". Bo jakoś nie ma tam pasów i nie widać jak dotąd ani interpelacji radnego Bylicy w tej sprawie (odnośnie butów j.w.), ani uwagi Pana Burmistrza. Że nie wspomnę o niemożności normalnego przejazdu tą ulicą, bo powstał na wysokości Caritasu "parking" ciągu samochodów- tą sprawę polecam panu Ficie. Oczywiście nie chcę myśleć, że chodzi tu jedynie o stronniczość zgłaszających problem.

  9 Odpowiedz
  • 21 gru 2019

   Nie tylko na wysokości Caritasu jest parking ( i to oczywiście prawda), ale generalnie parking jest w wielu miejscach na ulicy Średniawskiego. Samochody stoją w całości na pasie, łącznie z parkowaniem przed zakrętami. Natomiast nie rozumiem ostatniego zdania.."stronniczość" zgłaszających problem. Czyli, że słuszna decyzja Starosty?

   1 Odpowiedz
 • Andrzej 17 gru 2019

  Ja tam zawsze się zatrzymuję. Nawet nie wiedziałem, że to przejście zlikwidowali.

  3 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Piotr Szewczyk poprowadzi MOKiS do 2024 roku
Myślenice 11

Piotr Szewczyk poprowadzi MOKiS do 2024 roku

Po roku pełnienia funkcji dyrektora MOKiS, Piotr Szewczyk został powołany na to stanowisko do 2024 roku. Jakie cele stawia się przed nowym dyrektorem? Burmistrz Jarosław Szlachetka wydał zarządzenie w sprawie powołania dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach. Na tym stanowisku do 26 kwietnia 2024 roku obsadził Piotra Szewczy...

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkół. Jak argumentują swoje decyzje?
Myślenice 47

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkół. Jak argumentują swoje decyzje?

Radni miejscy przegłosowali uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie oraz Szkoły Podstawowej nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Nie przekonały ich apele i wystąpienia przedstawicieli rodziców. Jak argumentują swoje decyzje? O tym, że gmina planuje zamknięcie wspomnianych placówek rodzice alarmowali w ubiegłym tygodniu. W t...

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon
Myślenice 19

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon

Dwaj mieszkańcy gminy Myślenice w wieku 21 i 18 lat usłyszeli zarzuty i trafili za kratki, po tym jak pobili kolegę pięściami i kastetem, aby zabrać mu portfel i telefon Był wieczór 17 stycznia, kiedy do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zgłosił się 17-letni mieszkaniec Sułkowic. Okazało się, że dzień wcześniej jego dwaj koledzy, z którymi...

Minął miesiąc od uruchomienia linii miejskiej. Na przystankach nadal brakuje rozkładów
Miasto 20

Minął miesiąc od uruchomienia linii miejskiej. Na przystankach nadal brakuje rozkładów

Dokładnie miesiąc temu gmina uruchomiła pilotażowy projekt linii miejskiej. Do tej pory na przystankach nie znalazły się rozkłady jazdy, a gmina nie informuje o liczbie sprzedanych biletów Pilotażowa linia miejska, której trasa przebiega po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście...

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Myślenice 53

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami ucz...