Piłka nożna

Noworoczne Derby Myślenic: Dalin wygrywa z Orłem 3:0

Noworoczne Derby Myślenice 2020: Dalin 3:3 Orzeł Fot. Bartek Ziółkowski

W jedenastych, noworocznych derbach Myślenic piłkarze Dalinu pokonali Orła 3:0. To 7 wygrana piłkarzy z Zarabia w historii tych spotkań

Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 3:0 (0:0) Burkat 68, Grzybek 85, Pilch 89 (k)
Dalin: Szuba - Tokarz, T.Pilch, Senderski, Biel - Rak, Kałat, Wojtan, J.Górecki, Burkat - M.Górecki oraz Oskwarek, Wyroba, Grzybek, Rusek, Cienkosz, Żółkoś, Mistarz
Orzeł: Marek Pajka – Żak, Mistarz, Serafin, Firek – Marchiński, Suder, F.Pilch, Olesek, Matejczyk – Kasperek oraz Mateusz Pajka, Frasik, Depta, Ślusarz, Łętocha, Pyzio

Zapoczątkowana w 2010 roku tradycja noworocznych derbów Myślenic miała swoja kontynuację w tym roku. W pierwszym jego dniu, o godz. 13 na boisko ze sztuczną nawierzchnią na Zarabiu wybiegły drużyny Dalinu i Orła.

Przed tym meczem bilans noworocznych derbów Myślenic był na korzyść Dalinu, który wygrał 6 z 10 spotkań przy 3 remisach i jednej wygranej Orła.

Mecz stał na solidnym poziomie, a licznie zgromadzeni kibice obejrzeli zacięte widowisko, które w końcówce na swoją korzyść przechylili zawodnicy Dalinu Myślenice. Trzy gole zdobyte w końcówce dało im siódmą wygraną w dotychczasowych derbach noworocznych, choć wcześniej obie drużyny miały swoje sytuacje do otwarcia wyniku. Pierwszy gol w Nowym Roku 2020 autorstwa Szymona Burkata padł dopiero w 68. minucie meczu.

W pierwszej połowie meczu najlepsze okazje mieli Szymon Burkat i Jakub Górecki dla Dalinu, ale w obydwóch przypadkach udanie interweniował Marek Pajka. Tuż obok słupka uderzał też z woleja Michał Górecki. Po stronie Orła przebojowej akcji celnym strzałem nie zdołał zakończyć Sebastian Olesek, a dwa razy szczęścia bez skutku próbował też Mariusz Kasperek. Ostatecznie wyrównana pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym remisem.

Po zmianie stron to Dalin śmielej zaatakował i w końcu dopiął swego, choć pierwszy gol padł w dość szczęśliwych okolicznościach. Strzał Dawida Kałata odbił Marek Pajka, a ze skuteczną dobitką pospieszył Szymon Burkat. Napastnik Dalinu zderzył się w tej sytuacji z bramkarzem Orła, a skutki wyraźnie odczuł golkiper Orła, który z kontuzją musiał opuścić murawę.

W 75. Minucie Orłowcy mieli wyborną okazję do zdobycia gola wyrównującego, ale z bliska w bramkę nie trafił Krzysztof Pyzio. Później sędzia nie uznał gola Kamila Frasika, dopatrując się spalonego, natomiast w samej końcówce Dalin postawił stempel na noworocznej wygranej, zdobywając kolejne dwa gole. Najpierw w okienko ze skraju pola karnego huknął Adrian Grzybek, a na minutę przed końcem z rzutu karnego do siatki trafił Tomasz Pilch.

Siódma wygrana Dalinu

Tegoroczny mecz dał biało-zielonym siódme zwycięstwo. Pierwszych sześć noworocznych meczów derbowych w historii kończyło się naprzemiennie albo wygraną Dalinu albo remisem. Potem przyszedł czas na dwie z rzędu wygrane Dalinu, 2:0 w 2016 oraz 1:0 w 2017 roku. Orzeł najmilsze wspomnienia ma z derbów w 2018 roku, kiedy to odniósł pierwsze zwycięstwo. Na bramki Krzysztofa Zająca, Kamila Czajkowskiego i Krzysztofa Pyzio odpowiedział Michał Górecki, a Orzeł ostatecznie wygrał z Dalinem 3:1. Łączny bilans dotychczasowych dziesięciu meczów zdecydowanie lepiej wygląda po stronie Dalinu. IV-ligowcy wygrali sześć spotkań, a trzy kończyły się remisami.

Przed rokiem to Dalin wygrał 4:1, a mecz stał na bardzo dobrym poziomie piłkarskim. Licznie zebrani kibice obejrzeli dwa gole z rzutów karnych Michała Góreckiego oraz trafienia Dawida Kałata i Kacpra Moskala dla Dalinu, natomiast bramkę dla Orła zdobył Krzysztof Zając.

Bilans noworocznych derbów Myślenic: 11 meczów, 7 wygranych Dalinu, 1 wygrana Orła, 3 remisy.

2010: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 9:4
2011: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 3:3
2013: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 1:1
2014: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 5:1
2015: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 2:2
2016: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 2:0
2017: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 1:0
2018: Dalin Myślenice – Orzeł Myślenice 1:3