Czyste Myślenice 2011: Uporządkujmy miasto
Druga edycja akcji „Czyste Myślenice” rusza wraz z Dniem Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia. W ten sposób sezon wiosenny rozpoczyna Park Przygody zwracając się z apelem i prośbą o udział w sprzątaniu Myślenic jak i całej gminy. Inicjatorem akcji jest UMiG Myslenice i firma Face2Face.
Akcja „Czyste Myślenice” jest kierowana do wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz okolicznych miejscowości a także do osób przyjezdnych. - W ramach akcji staramy się promować dbanie o dobro wspólne, jakim są czyste i zadbane Myślenice. Powinniśmy wszyscy pamiętać o wymiernych korzyściach płynących z takiej akcji, zarówno tych materialnych jak oszczędność pieniędzy przez UMiG na szkodach mienia czy egzystencjalnych jak ogólnie życie w lepszych warunkach. Warto zwrócić uwagę iż pozytywny wizerunek miasta wpływa na ruch turystyczny i inwestycje a więc też na nowe miejsca pracy i wyższe zarobki dla wszystkich – mówi Piotr Pachacz z Face2Face.
Organizatorzy akcji przekonują, że czystość miasta przekłada się realnie na jakość życia mieszkańców, a malownicze, zadbane i czyste miasteczko to więcej turystów i inwestorów, więcej pieniędzy na rynku lokalnym, a co za tym idzie więcej miejsc pracy i wyższe zarobki.
- Każdy może walczyć o takie Myślenice, o jakich wszyscy marzymy poprzez segregację odpadów, dbałość o mienie we wspólnej przestrzeni, wyrzucanie śmieci do koszy, a nie na ulicę, użytkowanie ekologicznych środków transportu, udział w cyklicznej akcji sprzątania Myślenic. Każdy może też informować wydziału mienia urzędu miejskiego o wszelkich wydarzeniach wpływających niekorzystnie na czystość Myślenic – dodaje Piotr Pachacz.
Dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziano nagrody, m.in. darmowe wejściówki do Parku Przygody ufundowane przez Face 2 Face.
Nie niszcz mienia!
Koszty, które gmina ponosi z tytułu zniszczonych znaków i koszy na śmieci to 200 tys. zł rocznie. Mniej zniszczonego mienia to nie tylko piękniejsze miasto, ale także więcej pieniędzy na inne inwestycje. Pamiętaj, czego gmina nie wyda na naprawę koszy na śmieci, znaków drogowych, przystanków i innych elementów krajobrazu, przeznaczy na organizację imprez plenerowych dla wszystkich mieszkańców – zachęcają organizatorzy.
Segreguj!
Segregacja odpadów to podstawa troski o środowisko. Powtórnie przetworzone surowce nie zaśmiecają miasta, ale pracują na jego korzyść! Do pojemników na szkło wrzucaj butelki po napojach i słoiki. Do pojemników na plastik wrzucaj plastikowe butelki (najpierw je zgnieć), kubeczki po jogurtach, lodach itp., reklamówki foliowe i opakowania po chemii gospodarczej.
Do pojemników na makulaturę wrzucaj gazety, kolorowe magazyny, torebki papierowe np. po mące czy ryżu, zeszyty, ulotki, foldery reklamowe, koperty.
Baterie i akumulatory wyrzucaj wyłącznie do pojemników do tego przeznaczonych. W Myślenicach punkty, w których można zostawić zużyte baterie i akumulatory znajdują się m.in. w Gimnazjum nr 1.
Jesteś tym, co pijesz!
Pamiętaj, że Raba jest podstawowym źródłem wody w naszych domach. Wyższe koszty oczyszczania rzeki to realne koszty nie tylko dla gminy, ale przede wszystkim dla każdego z nas – jeśli zastanawiałeś się kiedyś czemu woda, której używasz jest coraz droższa to już wiesz. I dzięki temu możesz pomóc to zmienić. Nie zaśmiecaj Raby – elementu nie tylko myślenickiego krajobrazu, ale także Twojego domu!
Za wywóz śmieci na terenie gminy Myślenice odpowiedzialna jest firma RPGK Myślenice Rejonowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Do ich zadań należy m.in: bieżące (min. 3 x w tygodniu) opróżnianie wszystkich koszy i wywóz nieczystości, a w okresie wakacyjnych upałów codziennie w dzielnicy Zarabie, dokładne uporządkowanie terenu wokół koszy ulicznych przy ich opróżnianiu, dbałość o kosze (mycie , czyszczenie) w miarę potrzeby, dokładne uporządkowanie terenu wokół koszy i przystanków - w miarę potrzeby likwidacja, ogłoszeń, oczyszczenie siedzisk oraz wykoszenie trawy.
Czekamy na Wasze zdjęcia zaśmieconych i zabrudzonych części Myślenic. Można je dodawać po zalogowaniu do poniższej galerii lub przesyłać na adres redakcja@miasto-info.pl
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.