Koronawirus

Pierwszy przypadek potwierdzenia koronawirusa u mieszkanki powiatu myślenickiego

Pierwszy przypadek potwierdzenia koronawirusa u mieszkanki powiatu myślenickiego

„To kobieta w sile wieku z powiatu myślenickiego. Jest w stanie dobrym. Przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie” - informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego.

W sobotę wieczorem 21 marca Ministerstwo Zdrowia przedstawiło kolejny raport dotyczący epidemii koronawirusa. Łącznie w Małopolsce odnotowano 16 zakażonych. W kraju liczba ta wynosi 536 osób z których 5 zmarło.

Wczoraj pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono u pacjentki z terenu powiatu myślenickiego.  -To kobieta w sile wieku z powiatu myślenickiego. Jest w stanie dobrym. Przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie - poinformowało biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:
*wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
*kaszel
*duszności
*problemy z oddychaniem

Komentarze

 • 22 mar

  w austri do piatku zwolniono 150tys ludzi ... szacuja ze około milion straci prace w najblizszym czasie... bioradz pod uwage ze u nas w regione prawie kazdy ma kogos z rodziny kto pracuje w wlasnie w Austri powoli kazdy to odczuje mowie o lokalnych firmach w ktorych zostawiali euro zmienione na plny złote amen

  18 23 Odpowiedz
  • 22 mar

   Bzdura, jeśli są zwolnienia to tylko "czasowe" w związku z brakiem możliwości wykonywania pracy. Choc dużo osób pracuje tam z PL bez rejestracji...

   11 15 Odpowiedz
   • 22 mar

    17 lat tu pracuje np u mnie 10 osób zwolnili nie na stępel -zwolnili !!! nie mędrkuj

    17 11 Odpowiedz
 • 22 mar

  Piszcie z jakiej mijscowosci była konkretnie była, żeby mozna było ostrzec innych i sprawdzic z kim miala kontakt, bo jak przyjechala do Myslenic na zakupy to ludzie w spozywczym zarazeni, w warzywniaku, w piekarni i w stu innych miejscach gdzie byla.

  40 18 Odpowiedz
 • 22 mar

  Z Dobczyc.

  44 7 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 22 mar

  Ja blisko 20 lat temu skręciłem nogę w kostce. Choć nie jestem człowiekiem starszym, to gdy kładę się spać już dziś muszę odpowiednio ułożyć nogę by usnąć.

  Dotychczas nie słyszałem w żadnym programie informacji, w jakim stopniu zachorowania na koronawirusa u młodego człowieka wpłynie w przyszłości na jego komfort zycia, zdolności psychofizycznych i długość życia. Czy ktoś z was umie odpowiedzieć na to pytanie?

  13 20 Odpowiedz
  • DajMI MINUSY! 22 mar

   Nie ma obecnie nawet rzetelnych informacji i wiarygodnych o poziomie śmiertelności, o tym jakie to są "choroby współistniejące" oraz dlaczego we włoszech tylko jeden procent ofiar jest poniżej 50 roku życia, a u nas giną 27, 37, 43 letnie osoby... a Ty oczekujesz, że ktoś o nowym wirusie, który jest od kilku miesięcy w populacji będzie mieć informacje, jak będzie rzutować na życie dalsze osób zwanych "ozdrowieńcami" - dobre sobie!!!

   49 172 Odpowiedz
  • 22 mar

   @sh_ma na ten moment obawiam się nikt Ci nie odpowie, z dotychczasowych doniesień bardziej prawdopodobny wydaje się wpływ na organy wewnętrze aniżeli np na zdolności ruchowe. Zależność między genami a wirusem tak jak i wiele innych rzeczy wymagają długich tygodni, miesięcy stricte laboratoryjnych i medycznych studiów zanim potwierdzą się teorie. Musimy poczekać, ale w skrajność że ten wirus zrobić z nami wszystko co mu się spodoba też nie ma co tym bardziej że bardzo duży procent populacji przechodzi go zupełnie bezobjawowo.

   31 78 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 22 mar

  oczywiście to wymaga długich badań, ale sęk w tym, że o tym nic się nie mówi- A jakieś wstępne wnioski już pewnie sa. Przykładowo w jakim stopniu miesiac po wyłączeniu zmniejszona jest wydolność płuc. Czy płuca po wyłączeniu mogą być w jakimś stopniu trwałe uszkodzone. Nie zadawał bym tych pytań, gdybym w piątek będąc na zakupach nie widział młodych osób, które miałem wrażenie, że zbyt lekko podchodzą do niebezpieczeństw związanych z koronawirusem

  7 14 Odpowiedz
 • 22 mar

  Niemieckie media bardzo analitycznie podchodzą do wszystkich zagadnień. Podobnie jak w naszych pojawia się analiza sytuacji w poszczególnych krajach. Przy okazji Polski stwierdzono, zresztą bardzo trafnie, że polski rząd podjął radykalne środki w kierunku ograniczenia życia społecznego już na początku rozprzestrzeniania się wirusa. Wynika to z tego, że rząd ma świadomość słabości polskiej służby zdrowia która jest niedoposażona i brakuje jej podstawowych środków. Zwraca też na udział wydatków na służbę zdrowia w strukturze wydatków budżetowych.

  Tak, to kolejny już głos. Uważajmy na siebie, nasza służba zdrowia nie jest w stanie nam pomóc, nawet mimo najlepszych chęci lekarzy.

  A grubasom z rządowych gabinetów, przechwalających się kolejnymi programami i obiecującymi wszystkim miliardy możemy tylko podziękować.

  Gorzka prawda...

  39 51 Odpowiedz
  • 22 mar

   Chłopie zrozum że, przy walce z takimi zarazami, to jak się nie ograniczy"życia społecznego",to tego najlepszo służba zdrowia na świecie nie wytrzyma.Mosz przykłady teraz na zachodzie. Albańce wprowadzili bardzo szybko takie zakazy i u nich to badziewie chyba jeszcze się nie pojawiło , bo wiedzą co nimają szans,.Każdy walczy takimi środkami na jakie go stać.To jest zupełnie nowe doświadczenie na swiecie na taką skale.Po co to ujadanie,Dej że se już spokój.

   39 12 Odpowiedz
   • 23 mar

    Jakie ujadanie? Mój post to czysty wniosek profilaktyczny dla nas wszystkich: zróbmy wszystko by samemu uniknąć zarażenia, a to dlatego że służba zdrowia nie ma wydolności do tego by nam pomóc. Kropka.

    4 7 Odpowiedz
  • 22 mar

   Daj sobie spokój, zaczynasz od Niemieckie media... już w tym momencie lepiej dalej nie czytać.
   Weź sobie poczytaj trochę historii będziesz lepiej rozumiał dlaczego rząd wprowadził takie a nie inne formy walki z epidemią.
   Rząd odrobił lekcję, i wprowadził słuszny plan działania. Kraje typu Włochy i Hiszpania mają o wiele lepszą służbę zdrowia i co ? Jaka mają tam sytuację?
   Jakby rządziło PO-PSL to do dziś byśmy czekali i patrzyli co robią Niemcy, Francja... Nie moglibyśmy nawet granic zamknąć, nie pozwolono by nam.
   Inne kraje u których jest dosłownie masakra, będą próbować się wybielić.

   31 39 Odpowiedz
   • 23 mar

    Pisałem Tobie czy komuś innemu - te kraje są w innej fazie, poczekaj jeszcze miesiąc...
    Braków w służbie zdrowia nie nadrobimy nagle, napisałem komu powinniśmy podziękować. A PiS psioczył na Owsiaka, sam robiąc w temacie chyba nie za wiele, a jeśli jest inaczej to proszę o dane jak dobra zmiana poprawiła to i tamto.

    Ważne co robi się teraz z tym co najbardziej potrzebne pod kątem epidemii - jakie pieniądze na to idą, jak postępuje zaopatrzenie, czy do szpitali trafia już to co tam być musi. Z tego będzie rozliczony TYLKO i wyłącznie rządzący PiS. Nie mam oglądu sytuacji w szpitalach na tą chwilę, jest może jeszcze jakieś 2 tygodnie, jeśli liczba wykrytych zakażonych będzie liczona w tysiącach (zapewne już jest, bo ci wykryci to tylko jakiś ułamek) to musi być sprzęt wystarczający na leczenie.

    11 2 Odpowiedz
 • 22 mar

  Fajna ta nasza władza w piątek było wiadomo że jest przypadek korony z Dobczyc a dzisiaj powiadamiają. Komuna wiecznie żywa.

  32 14 Odpowiedz
  • Raphaell 24 mar

   Tyś jest z Dobczyc....podaj mi linka do tego info....chyba że Ktoś powiedział komuś a ten znów Tobie...żałosne

   2 2 Odpowiedz
 • 22 mar

  To jakieś nieporozumienie - no halo

  https://oko.press/dziurawy-system-testow-sprzyjal-epidemii/

  https://oko.press/wiecej-testow-na-koronawirusa-ale-wciaz-malo/

  Dlaczego testy tylko dla ludzi zdradzających objawy? Jak mamy w tej sytuacji walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa? Jak wykrywać nosicieli nie wykazujących żadnych objawów (którzy wg nowszych danych stanowią nawet do 80% ogółu zarażonych). Czy przy takiej strategii sołeczna kwarantanna da jakieś wymierne rezultaty?

  To igranie z ogniem i sorrki ale skrajba nieodowiedzialność i głuota....

  26 8 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 25 mar

   A czy możliwe jest obecne produkowanie co najmniej miliarda testów na świecie tygodniowo?

   1 Odpowiedz
 • 22 mar

  No halo, a jak można przebadać 38mln Polaków? Zakładamy że mamy tyle testów? Jak to zrobić? Mamy ustawiać w kolejce zarażonych ze zdrowymi ? Ludzie gdzieś mieliby przyjechac ? Czy może testy były by zrzucane z samolotów ? Żaden kraj nawet 10x bogatszy niż Polska, nie jest wstanie tego zorganizować.
  Po to robią testy tylko tym z objawami żeby nie mieszać zdrowych z chorymi. W jaki sposób rozróżnić chorego bez objawów od zdrowej osoby ?
  To jest technicznie niewykonalne.
  Dla uzmysłowienia jak wygląda 100tys ludzi, najlepiej zobaczyć koncert zespołu Queen na Wemble, tam było ok 70 tyś ludzi.
  Do puki nie będzie szybkich i prostych testów, nawet przebadanie osób na kwarantannie jest niemożliwe.

  27 33 Odpowiedz
 • 23 mar

  Ujmując to zwięźle - badamy tylko najcięższe przypadki, pozostali roznoszą. Wirus podziękuje. Nie mam więcej pytań.

  26 9 Odpowiedz
 • 23 mar

  A czy zbadano jaką ma halpgrupę jeżeli R1b to nie ma szans na pokonanie zarazy.Gdyby miała taką grupę jak Słowianie R1a to mimo pomocy lekarzy by wirusa pokonała.

  1 6 Odpowiedz
 • 23 mar

  "Jak dowiedzieliśmy się dziś nieoficjalnie, w szpitalu zakaźnym w Myślenicach nie ma już wolnych łóżek"

  http://24tp.pl/n/66724

  2 8 Odpowiedz
  • Raphaell 24 mar

   Jak jest 17 łóżek to co...wolne mają być? Włącz myślenie.Leżą nie tylko ludzie chorzy na wirusa.....maaatkooo

   3 2 Odpowiedz
 • 23 mar

  https://www.youtube.com/watch?v=1lIuYPHSE9Q oglądnijcie.. co sądzicie... autentyczny wirusolog i pulmonolog.. bez problemu można wszystko na znaleśc o nim nawet na tak powszechnej wikipedii..co myśleć o koronie jeśli specjalista tak mówi.. jakie sa wasze opinie po zobaczeniu tego filmiku od początku do konca

  1 1 Odpowiedz
  • 23 mar

   Interesujący materiał tym bardziej potwierdzający to jak mało na tą chwilę wiadomo. Sam naukowiec stawia wiele pytań, z których zwraca uwagę zwłaszcza to czy naprawdę mamy do czynienia z czymś nowym genetycznie i czy to sam koronawirus jest głównym czynnikiem decydującym o chorobie, no i czy wydzielenie COVID-19 jest uzasadnione oraz jakie określone cechy genetyczne miałby posiadać wirus o tej nazwie.

   Z doniesień które ja śledziłem u osób zarażonych koronawirus współwystępował... Najbardziej daje do myślenia sytuacja w Lombardii gdzie działa coś co wydaje się wykraczać poza śmiertelność spowodowaną np grypą.

   Nauka pracuje bardzo intensywnie i z każdym dniem będzie wiadomo coś więcej. Aktuane artykuły podtrzymują COVID-19 jako wyselekcjonowany zespół wirusowy
   https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,koronawirus-uciekl-z-laboratorium--naukowcy-obalaja-ten-mit,artykul,42033475.html

   Odpowiedz
 • 23 mar

  No i kolejny przypadek w okolicy :-(
  Tym razem Świątniki Górne.
  Zostańmy w domu, dbajmy o siebie.

  https://m.facebook.com/gminaswiatniki/photos/a.444364449004121/2839668402807035/?type=3&source=48

  4 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja
Koronawirus 18

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 30 maja 2020 r., czyli od soboty, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, o ile zostanie zachowany dystans społeczny (2 m) Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie to kolejny, czwarty już etap odmrażania kraju. Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie wice...

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?
Koronawirus 6

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?

Od tygodnia wśród mieszkańców powiatu myślenickiego nie odnotowano nowego przypadku zakażenia koronawirusem. W Małopolsce w tym czasie przybyło 55 przypadków W ostatnim tygodniu nie zmienia się liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród mieszkańców powiatu myślenickiego. Od 16 maja utrzymuje się na poziomie 148, co wciąż utrzymuje powiat...

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie
Koronawirus 3

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie

„Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale nie wszędzie” – w programie "Graffiti" na antenie Polsat News zapowiedział minister zdrowia „Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej” – w programie „Graffiti” Łukasz Szumowski zaznaczył też, że ostateczna decyzja będzie zal...

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny
Myślenice 5

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny

Po trzech miesiącach pracy w trybie online, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraca do pracy stacjonarnej. W pierwszej kolejności otwarte zostanie kino, następnie zajęcia w głównym budynku oraz basen Wprowadzenie w kraju stanu epidemii w kulturze doprowadziło do hibernacji kin, teatrów, klubów, czy galerii sztuki. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sp...

Co zrobić ze zużytymi maseczkami i rękawiczkami?
Koronawirus 1

Co zrobić ze zużytymi maseczkami i rękawiczkami?

Leżą na ulicy, w lesie, na chodnikach a czasem lądują w koszach na śmieci. Gdzie powinniśmy wyrzucać maseczki i rękawiczki? Jak wynika z badania przeprowadzonego na zalecenie firmy Fortum w najlepszym wypadku niespełna połowa z nas wyrzuca zużyte maseczki i rękawiczki do ulicznych koszy, z których te mogą łatwo wyfrunąć porwane przez wiatr Co trz...

Kto pomoże przedsiębiorcom? Samorządowcy składają interpelacje, deklaracje i obietnice
Polityka 14

Kto pomoże przedsiębiorcom? Samorządowcy składają interpelacje, deklaracje i obietnice

Radny powiatowy i zarazem sekretarz gminy Myślenice Robert Pitala (PiS) oczekuje od starosty i zarządu powiatu konkretnych i wymiernych działań ratujących lokalnych przedsiębiorców.  Starosta odpowiada m.in. o wnioskach złożonych do PUP-u i podsumowuje, że powiat nie ma kompetencji do pomocy przedsiębiorcom w zakresie umorzenia lub obniżenia podat...