Koronawirus

Od 16 kwietnia wyjście z domu tylko z zasłoniętą twarzą

Od 16 kwietnia wyjście z domu tylko z zasłoniętą twarzą

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, przełożone egzaminy maturalne i ósmoklasistów oraz wydłużenie dotychczasowych obostrzeń

- to informacje, jakie podczas dzisiejszej konferencji przekazał premier wraz z ministrem zdrowia

artykuł aktualizowany

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim informowali o kolejnych zmianach jakie czekają nas w najbliższym czasie.

Poinformowali oni o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeń, a także o wprowadzeniu nowych. Oto najważniejsze z nich:

Do 19 kwietnia zamknięte będą galerie handlowe, kina, teatry i utrzymane limity osób w sklepach i kościołach.

Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły, wstrzymany międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy.

Do 3 maja będą zamknięte granice.

Od 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Szczegółowe regulacje w tej kwestii rząd poda po Świętach Wielkanocnych.

Czy wychodząc z domu zasłaniasz usta i nos np. maseczką?

 • TAK TAK 39%
 • NIE NIE 61%
 • Głosów: 501

Ograniczenie dotyczące organizacji imprez masowych obowiązywać będzie do odwołania.

Matury i egzaminy ósmoklasistów zostają przesunięte. Najwcześniej odbędą się w połowie czerwca.

Do 26 kwietnia przedłużony został zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy będą musieli zostać w domu z najmłodszymi dziećmi.

Gdyby nie było obostrzeń dzisiaj mielibyśmy 20, 30, 40 tysięcy chorych. Mielibyśmy sytuację taką, jaka jest we Włoszech, w Hiszpanii, we Francji - że medycy muszą decydować, kogo leczyć respiratorem, a kogo nie

- minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Polska: 5341 zakażeń, 164 zgony

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 5341 zakażeń, nie żyją 164 osoby.

Aktualnie w Małopolsce mamy 432 potwierdzone laboratoryjnie przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarsza 91 lat. Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (127 osób), powiatu wielickiego (69 osób) i powiatu bocheńskiego (54 osoby).

Liczba potwierdzonych zakażeń wśród mieszkańców powiatu myślenickiego wynosi 13, a 579 osób poddanych jest kwarantannie.

Powiązane tematy

Komentarze (34)

 • 9 kwi 2020

  Niezależne od sytuacji, bez troski o zdrowie ludzi prezes nakazał 10 maja zorganizować wybory.
  Wybory ważne dla polityków a nie ludzi.
  Teraz przed tym terminem, mimo zagrożenia będzie łagodzić się zakazy bo 10 maja być ich już nie może.
  A przed nami Wielkanoc, weekend majowy, święto 1 i 3 maja, 10 maja wybory a w kwietniu szkolenie dla komisji wyborczych.

  Jarek wiele ryzykujesz. Ryzykujesz życiem i zdrowiem ludzi.

  Kaczyński wykorzystał śmierć 96 ludzi w katastrofie w Smoleńsku, by autokratyczną władzę zdobyć i wykorzystać do walki z opozycją. Kaczyński nie miał żadnych, a to żadnych oporów, by wtórować Macierewiczowi, jego działaniom śledczym - głoszenie coraz nowszych bzdur o zamachach. Tych polityków, we wspomnianej sprawie, wspierało wówczas tysiące zagorzałych zwolenników, broniło i wierzyło w słowa, które wykrzykiwał Kaczyński na miesięcznicach - "jesteśmy coraz bliżej prawdy".

  Koronawirus okazuje się być jeszcze większą katastrofą, niż ta w Smoleńsku 10 lat temu. W Polsce tracą zdrowie tysiące ludzi i umiera ich już setki. Dyktator żoliborski, wielki strateg, ruszył do działań, jak człowiek na haju i bez żadnych skrupułów. Nie omieszkał Kaczyński wykorzystać epidemię w swoich politycznych planach, by wzmocnić zamordyzm swojego autorstwa. Podporządkowuje sobie coraz większy obszar w wielu dziedzinach życia. Epidemia okazała się być jego sojusznikiem.

  47 20 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 kwi 2020

  Eee @Luna, żeby to tylko 1 milion dla Rydzyka... Tak PiS "odwdzięcza" się ojcu Rydzykowi za naganianie elektoratu. Upolitycznione radio nazywające się katolickim.

  22 3 Odpowiedz
 • 9 kwi 2020

  Po takich informacjach ręce opadają...

  "Prawie milion złotych z resortu zdrowia dla fundacji ojca Rydzyka"
  https://businessinsider.com.pl/firmy/fundacja-ojca-rydzyka-pieniadze-dla-lux-veritatis/xe36vdh?utm_source=detal&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne

  "Lekarze mają milczeć o koronawirusie. Dyrektorzy wyciszają medyków"
  https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1463864,koronawirus-w-polsce-uciszanie-lekarzy.html

  Kontrowersyjny wpis rzecznika policji. "Skandal i groźba wobec obywatela"
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-kontrowersyjny-wpis-rzecznika-policji-mariusza-ciarki/3y2mdjc

  20 5 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 9 kwi 2020

  maseczki, husteczki szaliki co tam macie zeby zaslonic twarz. tot eraz policja bedzie scigac z mandatami za odsloniete twarze?

  20 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 kwi 2020

  Skopiowane z sieci:

  na Żoliborzu w małym domeczku pomiędzy Ludźmi - tak po sąsiedzku ... sam , bez teściowej , bez dzieci , żony , mieszkał staruszek pewien zmarszczony ... Jako , że kotów hodował parkę , sierścią pokrytą miał marynarkę ... oraz w skarpetach i w zębach dziury co dopełniało obraz ponury. Cicho się jakoś po świecie plątał , ni prawa jazdy ni w banku konta ... z rodziny został sam z Siostrzenicą - co WIELOKROTNĄ była Dziewicą ... Miał ten staruszek do Władzy parcie ... i o tę Władzę walczył zażarcie. Wreszcie na przekór całemu światu wskrzesił z SZUMOWIN Partię Frustratów , która na skutek losu przekory w końcu wygrała w Polsce wybory ... i bez wątpienia za ich przyczyną , okropnie nam się dziadek "rozwinął" Realizując swój pomysł śmiały , podporządkował sobie Kraj cały ... Rozdawał "stołki" i Kasą dzielił , tłumacząc reszcie obywateli , że choć jest kiepsko i gorzej będzie , to on ich DOBRO wciąż ma na względzie (nie czerpiąc z tego korzyści żadnych - sam skromny , biedny i nieporadny) .. wtem nagle szarym styczniowym świtem w świat poszły wieści niesamowite : otóż nie tylko dom i dwa koty , lecz jeszcze kilka MILIARDÓW złotych .. tak pomalutku do grosza grosik smętny dziadunio Polsce zakosił .. więc dziś MĄDRZEJSI tym doświadczeniem , na przyszłość CZUJNI bądźmy szalenie .. i nauczeni bieżącą chwilą wciąż pamiętajmy : ... POZORY MYLĄ ...

  20 8 Odpowiedz