Koronawirus

Od 16 kwietnia wyjście z domu tylko z zasłoniętą twarzą

Od 16 kwietnia wyjście z domu tylko z zasłoniętą twarzą

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, przełożone egzaminy maturalne i ósmoklasistów oraz wydłużenie dotychczasowych obostrzeń

- to informacje, jakie podczas dzisiejszej konferencji przekazał premier wraz z ministrem zdrowia

artykuł aktualizowany

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim informowali o kolejnych zmianach jakie czekają nas w najbliższym czasie.

Poinformowali oni o przedłużeniu dotychczas obowiązujących obostrzeń, a także o wprowadzeniu nowych. Oto najważniejsze z nich:

Do 19 kwietnia zamknięte będą galerie handlowe, kina, teatry i utrzymane limity osób w sklepach i kościołach.

Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły, wstrzymany międzynarodowy ruch lotniczy i kolejowy.

Do 3 maja będą zamknięte granice.

Od 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Szczegółowe regulacje w tej kwestii rząd poda po Świętach Wielkanocnych.

Czy wychodząc z domu zasłaniasz usta i nos np. maseczką?

 • TAK TAK 39%
 • NIE NIE 61%
 • Głosów: 501

Ograniczenie dotyczące organizacji imprez masowych obowiązywać będzie do odwołania.

Matury i egzaminy ósmoklasistów zostają przesunięte. Najwcześniej odbędą się w połowie czerwca.

Do 26 kwietnia przedłużony został zasiłek opiekuńczy dla tych, którzy będą musieli zostać w domu z najmłodszymi dziećmi.

Gdyby nie było obostrzeń dzisiaj mielibyśmy 20, 30, 40 tysięcy chorych. Mielibyśmy sytuację taką, jaka jest we Włoszech, w Hiszpanii, we Francji - że medycy muszą decydować, kogo leczyć respiratorem, a kogo nie

- minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Polska: 5341 zakażeń, 164 zgony

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce potwierdzono 5341 zakażeń, nie żyją 164 osoby.

Aktualnie w Małopolsce mamy 432 potwierdzone laboratoryjnie przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarsza 91 lat. Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (127 osób), powiatu wielickiego (69 osób) i powiatu bocheńskiego (54 osoby).

Liczba potwierdzonych zakażeń wśród mieszkańców powiatu myślenickiego wynosi 13, a 579 osób poddanych jest kwarantannie.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 9 kwi

  Niezależne od sytuacji, bez troski o zdrowie ludzi prezes nakazał 10 maja zorganizować wybory.
  Wybory ważne dla polityków a nie ludzi.
  Teraz przed tym terminem, mimo zagrożenia będzie łagodzić się zakazy bo 10 maja być ich już nie może.
  A przed nami Wielkanoc, weekend majowy, święto 1 i 3 maja, 10 maja wybory a w kwietniu szkolenie dla komisji wyborczych.

  Jarek wiele ryzykujesz. Ryzykujesz życiem i zdrowiem ludzi.

  Kaczyński wykorzystał śmierć 96 ludzi w katastrofie w Smoleńsku, by autokratyczną władzę zdobyć i wykorzystać do walki z opozycją. Kaczyński nie miał żadnych, a to żadnych oporów, by wtórować Macierewiczowi, jego działaniom śledczym - głoszenie coraz nowszych bzdur o zamachach. Tych polityków, we wspomnianej sprawie, wspierało wówczas tysiące zagorzałych zwolenników, broniło i wierzyło w słowa, które wykrzykiwał Kaczyński na miesięcznicach - "jesteśmy coraz bliżej prawdy".

  Koronawirus okazuje się być jeszcze większą katastrofą, niż ta w Smoleńsku 10 lat temu. W Polsce tracą zdrowie tysiące ludzi i umiera ich już setki. Dyktator żoliborski, wielki strateg, ruszył do działań, jak człowiek na haju i bez żadnych skrupułów. Nie omieszkał Kaczyński wykorzystać epidemię w swoich politycznych planach, by wzmocnić zamordyzm swojego autorstwa. Podporządkowuje sobie coraz większy obszar w wielu dziedzinach życia. Epidemia okazała się być jego sojusznikiem.

  47 20 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   9 kwi

   Skopiowane z sieci:

   na Żoliborzu w małym domeczku pomiędzy Ludźmi - tak po sąsiedzku ... sam , bez teściowej , bez dzieci , żony , mieszkał staruszek pewien zmarszczony ... Jako , że kotów hodował parkę , sierścią pokrytą miał marynarkę ... oraz w skarpetach i w zębach dziury co dopełniało obraz ponury. Cicho się jakoś po świecie plątał , ni prawa jazdy ni w banku konta ... z rodziny został sam z Siostrzenicą - co WIELOKROTNĄ była Dziewicą ... Miał ten staruszek do Władzy parcie ... i o tę Władzę walczył zażarcie. Wreszcie na przekór całemu światu wskrzesił z SZUMOWIN Partię Frustratów , która na skutek losu przekory w końcu wygrała w Polsce wybory ... i bez wątpienia za ich przyczyną , okropnie nam się dziadek "rozwinął" Realizując swój pomysł śmiały , podporządkował sobie Kraj cały ... Rozdawał "stołki" i Kasą dzielił , tłumacząc reszcie obywateli , że choć jest kiepsko i gorzej będzie , to on ich DOBRO wciąż ma na względzie (nie czerpiąc z tego korzyści żadnych - sam skromny , biedny i nieporadny) .. wtem nagle szarym styczniowym świtem w świat poszły wieści niesamowite : otóż nie tylko dom i dwa koty , lecz jeszcze kilka MILIARDÓW złotych .. tak pomalutku do grosza grosik smętny dziadunio Polsce zakosił .. więc dziś MĄDRZEJSI tym doświadczeniem , na przyszłość CZUJNI bądźmy szalenie .. i nauczeni bieżącą chwilą wciąż pamiętajmy : ... POZORY MYLĄ ...

   20 8 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 9 kwi

  maseczki, husteczki szaliki co tam macie zeby zaslonic twarz. tot eraz policja bedzie scigac z mandatami za odsloniete twarze?

  20 6 Odpowiedz
 • 9 kwi

  tak tylko maseczki dopiero od 16 mamy 9 powinno być od zaraz a nie 16 bo do tego czasu możemy się zarazić.

  17 23 Odpowiedz
 • 9 kwi

  EEEeeeeee w islamie to od wieków codzienność

  15 3 Odpowiedz
 • kasia 9 kwi

  I to powinno być już dawno wprowadzone !

  18 14 Odpowiedz
 • 9 kwi

  Po takich informacjach ręce opadają...

  "Prawie milion złotych z resortu zdrowia dla fundacji ojca Rydzyka"
  https://businessinsider.com.pl/firmy/fundacja-ojca-rydzyka-pieniadze-dla-lux-veritatis/xe36vdh?utm_source=detal&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne

  "Lekarze mają milczeć o koronawirusie. Dyrektorzy wyciszają medyków"
  https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1463864,koronawirus-w-polsce-uciszanie-lekarzy.html

  Kontrowersyjny wpis rzecznika policji. "Skandal i groźba wobec obywatela"
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-kontrowersyjny-wpis-rzecznika-policji-mariusza-ciarki/3y2mdjc

  20 5 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   9 kwi

   Eee @Luna, żeby to tylko 1 milion dla Rydzyka... Tak PiS "odwdzięcza" się ojcu Rydzykowi za naganianie elektoratu. Upolitycznione radio nazywające się katolickim.

   22 3 Odpowiedz
 • 13oddział 9 kwi

  Strach pojawił się gdy ktoś odkręcił z wirusem kranik- oni boją się stracić władzę , my naprawdę zdychamy.

  16 8 Odpowiedz
 • 9 kwi

  Statystyki koronawirusa podają tylko 6 proc. przypadków – sugerują badania z Niemiec. Zakażonych SARS-CoV-2 może być wiele milionów osób!

  https://nto.pl/statystyki-koronawirusa-podaja-tylko-6-proc-przypadkow-sugeruja-badania-z-niemiec-zakazonych-sarscov2-moze-byc-wiele-milionow/ar/c1-14906896

  6 8 Odpowiedz
 • 9 kwi

  Maseczkę można zrobić z męskich bokserek, albo z damskich reform. A przede wszystkim z biustonosza, o czym mówił pan Pinkas, ten od SANEPID -u i cyt.;" wkładania lodu w majtki"...

  9 6 Odpowiedz
 • 10 kwi

  Wspomniana grypa, przy mniejszej zakaźności, dotknęła w sezonie 2018–2019 w Polsce 4,5 mln osób, z czego zanotowano 17 tys. 118 hospitalizacji i 150 zgonów.
  Czyli w tym roku na covid-19 umarło w Polsce więcej ludzi niż rok temu na grypę.

  2 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi

  Dokładnie, gdy w ciągu 12 miesięcy na grypę umierało zwykle +/- 100 osób, tak teraz w ciągu kilku tygodni mamy już blisko 200 osób, z tym że nikt na dziś nie jest w stanie udowodnić czy podawane opinii publicznej statystyki nie są zaniżone. Tak zrobili np. Chińczycy. Im mniej bedzie się u nas bagatelizować ryzyko, tym mniej zmarłych, których liczba i tak może dojść do kilku tysięcy.

  5 6 Odpowiedz
  • 10 kwi

   Co roku w Polsce na grypę w sezonie grypowym ( wrzesień - marzec) choruje jakieś 3,5 mln ludzi. Statystycznie na grypę umiera rocznie jakieś 100-200 osób. Nie ma z tego powodu jakichś działań nadzwyczajnych ze strony rządu. Dodatkowo w wyniku wtórnych zakażeń wywołanych grypami umiera w Polsce na zapalenie płuc 12.000 osob. To statystycznie 32 osoby DZIENNIE. Nie ma ogłaszanej pandemii. Co gorsza co roku w Polsce umiera w wyniku wtórnego zakażenia (pogrypowego) mięśnia sercowego jakieś 40.000 osób. To statystycznie 109 osób dziennie. Nie ma ogłaszanej pandemii ani nalżejśzej epidemii. Co ciekawe zarówno śmierć z powodu zapalenia płuc jak i z powodu zapalenia mięśnia sercowego NIE SĄ w statystykach łączone z wirusami grypy. Funkcjonują jako oddzielne choroby. Dlaczego więc WHO i wszystkie kraje ( media) uparły się podawać statystyki śmierci osób zdiagnozowanych jako posiadające wirusa COVID-19 uwględniając wszystkie możliwe przyczyny śmierci. Umierające osoby to przeważnie ludzie około 80-tki mające zapalenia płuc, choroby nowotworow, niedoczynność nerek, cukrzycę i choroby serca. Ktoś jest w stanie to wytłumaczyć ? O co chodzi ? O pandemie paniki i wygenerowanie globalnej katastrofy gospodarczej , która uczyni ludzi biedakami

   13 2 Odpowiedz
 • 10 kwi

  mam pytanie.. jak wiecie w tv podawane czesc informacji.. w jakim celu ludzie sie składaja na respiraory?.. ludzi z koronawiusem (i chorobami innymi ktore doprowadzily do takiego stanu!!) jest w Polsce 100 a respiraorow..10.000. i jak wiecie smierc z tego powodu swierdza bez badań na podsawie przyczyn.. hmm pamietajmy ze podobne objawy jak covid19 ma choćby choroba popromienna.. na noc podkrecaja moc w antenach(buduja za naszymi plecami nowe 5g!!) i myślicie że nie ma o wpływu na człowieka? każdego roku umiera rocznie kilka milionów ludzi na grype na świecie ... a jak wiadomo to również zarażliwe dlaczgeo wiec akurat teraz jest izolacja?? dlaczego wszystkich a nie tylko w grupie ryzyka?? czy ktos mysli ze po epidemi wirus zniknie... nie nie zniknie był i bedzie jedynie testów nie beda robić, i pzestana mówic o tym w tv pamietajmy ze codzinnie w Polsce umiera 1000 ludzi(dzieci młodzież bez chorób! również!-sekcja zwłok mówi o przyczynie!) a ile teraz??a może budują anteny 5g za naszymi plecami !!?.. co rok wirusy się zmieniają wiec za rok bedzie nowy .. ciekawe czy też nas zamkną??uwiezycie we wszysko w v!! nie myśląc logicznie!! epidemia jest tylko w tv i waszych głowach!!

  11 5 Odpowiedz
 • 10 kwi

  Jest w Myślenicach jakiś sklep w którym można kupić maseczki? Takie wielorazowego użytku które można wyprać, bawełniane.
  Będę wdzięczny za informację.

  2 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi

  Wygląda jednak na to, że statystyki zgonów są w Polsce zaniżane ----->

  "Prof. Tomasz Szemberg - matematyk z Uniwersytetu Pedagogicznego. Specjalista z zakresu geometrii algebraicznej i algebry przemiennej oraz zaangażowany popularyzator matematyki. Kierownik grantów badawczych NCN oraz projektów europejskich skierowanych do młodzieży. Od 2020 członek Komitetu Matematyki PAN.

  Łukasz Szpyrka, Interia: Dlaczego w oficjalnych statystykach wykazujemy podobną liczbę zarażonych, co dużo mniejsze państwa?

  Tomasz Szemberg: - Epidemia przyszła do Polski z zachodu Europy. Są więc różnice czasowe, ale też metodologiczne. Czytałem tekst w "Frankfurt Allgemaine Zeitung", gdzie rzecznik prasowy naszego Ministerstwa Zdrowia (Wojciech Andrusiewicz - przyp. red.) został zapytany, jak Polska to robi, że ma tak mało zakażonych i zgonów. Jego odpowiedź na to pytanie jest kluczowa w tej sytuacji. Dane, które podajemy do WHO to przypadki, które są potwierdzone testami genetycznymi. Czyli tymi o 100-procentowej pewności (testy PCR). To jednak pokazuje, że manipulujemy danymi. Nieco mniej czułe, szybsze testy (serologiczne), które mają 90 proc. pewności, nie są brane pod uwagę. A powinny, bo jeśli już wykażą zakażenie, to nie ma możliwości, by się myliły. Taki test nie powie osobie zdrowej, że jest chora. Ten test może się mylić w drugą stronę. A wyniki tych testów zamiatamy pod dywan. Zaniżanie tych liczb być może ma motywację związaną z wyborami, ale to tylko moje spekulacje. Faktem jest, że dane są zaniżane"

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-prof-szemberg-modelowanie-rozwoju-epidemii-jest-jak-przewidy,nId,4428937#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  3 4 Odpowiedz
  • DajMI MINUSY! 10 kwi

   Powinieneś lepiej weryfikować osoby, które cytujesz. Szanowny profesor, w okresie luty pocz. marca był we Włoszech i na początku nie chciał się poddać kwarantannie. Jego pracownicy na uczelni to wymusili i w końcu się poddał. A teraz pan profesor robi za specjalistę. Boże uchroń nas od ludzi z takim podejściem.

   7 32 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi

  Artykuł wyskoczył w trakcie rutynowego przeglądu informacji, dlatego przytoczony bez weryfikacji naukowca, tym niemniej czytałem podobne opinie, tu lekarz https://oko.press/dr-fialek-liczba-ofiar-koronawirusa-w-polsce-jest-zanizona/

  Pozytyw w tym wszystkim, że będziemy lada chwila mieć polski test na tego wirusa, co zwiększa przynajmniej w teorii szanse na większą dostępność a co za tym idzie przebadanie większej liczby osób. Hmm, tylko czy taki wzrost byłby niektórym politykom na rękę (?)

  2 3 Odpowiedz
 • 13oddział 10 kwi

  Co do kolejnych super pomysłów (Powinni zmienić nazwę partię na Prawo i Niesprawiedliwość) : https://wiadomosci.onet.pl/opinie/katastrofa-smolenska-10-rocznica-jurasz-kolejna-stracona-okazja/1zf0242

  4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 kwi

  Tak, tym bardziej jest to niesprawiedliwe, że z doniesień policjanci karzą mandatami np. pojedyncze osoby uprawiające sport. A tu bezkarny senator z PiS na rowerku https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/koronawirus-w-polsce-senator-pis-jezdzi-na-rowerze-zamiast-siedziec-w-domu/wyeqn0w
  Prawi i sprawiedliwi, jak wiele mówi ta nazwa
  No i tak próbują stworzyć w Polsce nowy "porządek"

  4 Odpowiedz
 • 11 kwi

  A może nasz rząd nas zaopatrzy w darmowe maski? ????

  8 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 kwi

  Póki co to państwo chętniej zaopatruje policję w samochody bojowe do tłumenia zamieszek, na to pisiorki pieniądze mają https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Policja-dozbraja-sie-w-czasie-epidemii.-Kupuje-armatki-miliony-sztuk-amunicji-wozy-wypadowe

  7 Odpowiedz
  • 11 kwi

   I dziwisz się? Będzie tak jak w Chinach - mamy maski, rękawiczki więc można śmiało protestować. Nie mamy tylko broni ;) Jak zacznie brakować ludziom kasy to wyjdą na ulice. Więc rząd już się szykuje na taką ewentualność. Poczęstujemy ich koktajlami, Mołotowa.

   8 Odpowiedz
 • 12 kwi

  No milicje mamy wyszkolana Śmiech na sali Ja bym ich wpuścił na sektor kibiców.,szybko by pobili rekord na setkę

  6 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  12 kwi

  Powinien być artykuł o tym jak przestrzegamy obostrzeń, a jako przykład ten Kaczyński https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25864551,dla-jaroslawa-kaczynskiego-otwarto-zamkniety-cmentarz-w-sieci.html

  3 2 Odpowiedz
 • 13 kwi

  Co wolno wojewodzie to nie tobie.......

  4 Odpowiedz
 • 13 kwi

  Ten sam profesor (?) jeszcze niedawno mówił, że maseczki tylko dla zakażonych, ze sa zbędne i nic nie pomagają (rozmowa w RMFie) a teraz "knabluje" usta WSZYSTKIM. Czyjego zalecenia posłuchał? Krytykowanego szefa WHO czy też jego zastępcy- informatyka - Billa Gates'a?

  1 2 Odpowiedz
  • 16 kwi

   Ciekawi mnie jak szybko wyjdzie to że Gates sponsorował badania wirusologiczne w Wuhan i jeszcze kilku innych labolatoriach? To dopiero będą "newsy"...

   1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej