Turystyka

Polana Kudłacze: Zachód Słońca i widoki to powody dla których warto tu przyjść

Fot. Bartek Ziółkowski

Są takie miejsce, do których idzie się dla przyjemności, relaksu lub widoku. Jednym z nich w ostatnich tygodniach staje się Polana Kudłacze, która coraz częściej obierana jest jako cel trekkingowych eskapad po Beskidach

Lata nie będzie. To jeden z komunikatów jaki na początku wiosny dotarł do nas w czasie walki z koronawirusem. Co jednak robić z wolnym czasem i chęcią eksploracji, jaka drzemie w większości z nas? Otwarcie lasów i długotrwała kwarantanna społeczna same przyniosły odpowiedź. Chodzić. I tak mieszkańcy Myślenic przypomnieli sobie o jednej z popularniejszych ścieżek prowadzących czerwonym szlakiem na "Plebańską Górę" i dalej w kierunku polany "Mikołaj", znajdującej się w pobliskim lesie.

Ci, dla których taka eskapada okazuje się za krótka, jako cel trekkingowych wypadów wybierają górę Chełm, a stamtąd szlak prowadzący na „Kudłacze”. W dobie panującego zakazu zgromadzeń, wybór turystów coraz częściej pada na miejsca ustronne, zapewniające odosobnienie.

Gwarantuje je "Polana Kudłacze" położona na wysokości 730 m, w Pasmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego zwanego też „Myślenickim” . Widok z tego miejsca roztacza się na rozległe tereny Beskidu Średniego (Makowskiego), Małego i Żywieckiego z dominującą Babią Górą. Miejsce kusi łatwym dojazdem, przestrzenią i widokami. Te ostatnie są wyjątkowe, a zachody słońca oglądane z tego punktu przez cały rok przyciągają nie tylko turystów, ale także fotografów.

Jak się okazuje niekoniecznie trzeba tu dojść pieszo. Na miejsce można dostać się drogą asfaltową, a rozległy teren pozwala na bezpieczne zaparkowanie samochodu. Niespełna 3 hektary powierzchni zapewniają odpowiedni dystans, bliskość szlaków turystycznych, stając się miejscem wypoczynku, rekreacji i obcowania z naturą - nie tylko dla samotnych turystów, ale także rodziców z dziećmi.

Właściciel malowniczej polany położonej na zboczu góry Kudłacze udostępnia teren za darmo dla wszystkich osób. Jak zachęca na facebookowym profilu tego miejsca: „Po ciężkim tygodniu w pracy można oddać się pieszym wędrówkom szlakami góry, a na koniec zasiąść na polanie, odpocząć i podziwiać zachód słońca. Widok z tego miejsca rozpościera się na pasmo Beskidów, co pozwala wyciszyć ducha i zapomnieć o wszelkich troskach, które przytłaczają nas w życiu codziennym. Polana nie posiada ogrodzenia czy bramy, cechuje ją łatwy dojazd połączony z całodobowym i całorocznym dostępem” – czytamy w opisie miejsca.

Na profilu „Polana Kudłacze” powstaje społeczność związana z tym miejscem i aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Będzie można znaleźć tam trasy pieszych wędrówek, które z różnych miejsc regionu zaprowadzą nas do tego miejsca, a także zdjęcia i filmy związane z wypoczynkiem na łonie natury.

 

Na Polanę Kudłacze można dojechać samochodem lub dojść z:

* Myślenic (czerwony lub zielony szlak)
* Pcimia (czarny lub żółty szlak)
* Lubnia (żółty szlak)
* Kasiny Wielkiej (czerwony szlak)
* Wiśniowej (zielony szlak)
* Poręby (zielony szlak)
* Dobczyc (żółty szlak)

Komentarze

 • 8 maj

  Byłem tam dziś około 18 Cisza spokój doskonała przejrzystość powietrza w oddali ośnieżone Tatry całkiem inny świat POLECAM. (Na samej górze parking był bezpłatny)

  10 Odpowiedz
 • 9 maj

  Generalnie za parking od strony Pcimia się płaci, symbolicznie ale się płaci zwłaszcza w sezonie. Idealna trasa na rower, samochód można zostawić przy drodze po stronie Poręby i do góry szlakiem na Kudłacze.

  4 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 9 maj

  ide tam dzisiaj z wnukami. jestem ciekawy jak to miejsce wyglada

  6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 maj

  Chodzić i się zachwycać, majowa przyroda jest zachwycająca, zaś szacunek przejawia się m.in. w ilości porzuconych śmieci, których nagromadzenie w lasach nie jest tak łatwo usunąć jak te na miejskim chodniku. Warto zabrać ze sobą choćby jednorazową reklamówkę i śmieci zutylizować w swoim domu. Prawdziwy turysta a pseudo turysta to duża różnica.

  14 Odpowiedz
 • 9 maj

  Wedle najnowszej mody Kudłacze i nawet święta góra Myślenic Ukleina to Beskid Wyspowy,a tu piszą co to dali jest Beskid Sredni [Myślenicki].To co jest grane ?

  5 1 Odpowiedz
 • 10 maj

  Beskid Makowski zwany też Średnim charakteryzuje się podłużnymi grzbietami>patrz Ukleina, Dalin itd. Natomiast Beskid Wyspowy jak sama nazwa wskazuje na bardziej punktowe szczyty, a nie że idziesz lasem przez Ukleinę i się zastanawiasz: to już szczyt czy jeszcze nie szczyt:)

  4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 maj

  Dużo osób, to są wręcz pielgrzymki na beskidzkich szczytach, dziekujęWszystkim za to (i tu piszę bez ironii), bo pomimo takich tlumów jakich chyba te góry nie pamiętają widzę że dbacie o czystość nie tylko rączek, przynajmniej tam gdzie byłem. Ostrożności i czystości a będzie dobrze!

  6 Odpowiedz
 • 10 maj

  Ja to wiem i widzę.Ale teraz w nowszych przewodnikach tereny te określane są jako Beskid Wyspowy. Nawet na szczycie Ukleiny jest tabliczka informacyjna Ukleina 677mnpm Beskid Wyspowy .Czyżby to było związane z dzisiejszą modą na góralszczyzne ?

  3 1 Odpowiedz
 • 10 maj

  Kiedyś zagłębiałem się w temat nazewnictwa naszego regionu Beskidów. Wychodzi na to, że generalnie ile mądrych tyle jest opcji. Finalnie wychodzi na to, że Beskidem Makowskim nas poczęstowano w literaturze i tak już zostało, co tez dziwi ponieważ pasmo jest Beskidu Wyspowego, i ani roślinnością, ani ukształtowaniem terenu ani w sumie niczym nie odbiega od reszty. Z pewnością jest bardziej "zapuszczoną częścią turystyczną" ale to przez lata celowego działania Nadleśnictwa Myślenice.
  Natomiast wg. autora Beskid średni, Myślenicki, to też autorska nieco forma, no taki kompleks jak Myślenic do Krakowa. Każdy coś chce mieć. Beskid średni Myślenicki, dobre :) porostu Makowski się tutaj zaczyna, wg. pewnej części teoretyków geografii.

  5 Odpowiedz
 • 10 maj

  Co do ukształtowania terenu ,a zwłaszcza histori zasiedlania to jednak Beskid Wyspowy [ limanowskie] odbiega dość wyrażnie od "naszego" Beskidu.

  1 1 Odpowiedz
 • 12 maj

  Na Kudłacze chodziłem z rodzicami, kiedy było tylko samo schronisko, a poniżej tylko pole namiotowe z którego roztaczał się piękny widok na dolinę Raby i Kotoń.
  Teraz od tej strony stoi kilka ruder, bo trudno je nazwać domkami letniskowymi a jakiś "zapobiegliwy" właściciel posadził drzewa, które skutecznie zasłaniają widok.
  Jestem bardzo ciekawy kto wydał pozwolenie na lokalizację tych ruder w tak eksponowanym miejscu?

  5 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Kubańska Hawana - co warto zobaczyć?
Turystyka 0

Kubańska Hawana - co warto zobaczyć?

Kuba – wyspa na Morzu Karaibskim owiana licznymi legendami. Lata rządów braci Castro sprawiły, że czas stanął w miejscu, zwłaszcza w Hawanie. Tu można poczuć się jak w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zapraszamy na wycieczkę po stolicy Kuby.