logo-web9
Turystyka

Polana Kudłacze: Zachód Słońca i widoki to powody dla których warto tu przyjść

Są takie miejsce, do których idzie się dla przyjemności, relaksu lub widoku. Jednym z nich w ostatnich tygodniach staje się Polana Kudłacze, która coraz częściej obierana jest jako cel trekkingowych eskapad po Beskidach

Lata nie będzie. To jeden z komunikatów jaki na początku wiosny dotarł do nas w czasie walki z koronawirusem. Co jednak robić z wolnym czasem i chęcią eksploracji, jaka drzemie w większości z nas? Otwarcie lasów i długotrwała kwarantanna społeczna same przyniosły odpowiedź. Chodzić. I tak mieszkańcy Myślenic przypomnieli sobie o jednej z popularniejszych ścieżek prowadzących czerwonym szlakiem na "Plebańską Górę" i dalej w kierunku polany "Mikołaj", znajdującej się w pobliskim lesie.

Ci, dla których taka eskapada okazuje się za krótka, jako cel trekkingowych wypadów wybierają górę Chełm, a stamtąd szlak prowadzący na „Kudłacze”. W dobie panującego zakazu zgromadzeń, wybór turystów coraz częściej pada na miejsca ustronne, zapewniające odosobnienie.

Gwarantuje je "Polana Kudłacze" położona na wysokości 730 m, w Pasmie Lubomira i Łysiny Beskidu Średniego zwanego też „Myślenickim” . Widok z tego miejsca roztacza się na rozległe tereny Beskidu Średniego (Makowskiego), Małego i Żywieckiego z dominującą Babią Górą. Miejsce kusi łatwym dojazdem, przestrzenią i widokami. Te ostatnie są wyjątkowe, a zachody słońca oglądane z tego punktu przez cały rok przyciągają nie tylko turystów, ale także fotografów.

Jak się okazuje niekoniecznie trzeba tu dojść pieszo. Na miejsce można dostać się drogą asfaltową, a rozległy teren pozwala na bezpieczne zaparkowanie samochodu. Niespełna 3 hektary powierzchni zapewniają odpowiedni dystans, bliskość szlaków turystycznych, stając się miejscem wypoczynku, rekreacji i obcowania z naturą - nie tylko dla samotnych turystów, ale także rodziców z dziećmi.

Właściciel malowniczej polany położonej na zboczu góry Kudłacze udostępnia teren za darmo dla wszystkich osób. Jak zachęca na facebookowym profilu tego miejsca: „Po ciężkim tygodniu w pracy można oddać się pieszym wędrówkom szlakami góry, a na koniec zasiąść na polanie, odpocząć i podziwiać zachód słońca. Widok z tego miejsca rozpościera się na pasmo Beskidów, co pozwala wyciszyć ducha i zapomnieć o wszelkich troskach, które przytłaczają nas w życiu codziennym. Polana nie posiada ogrodzenia czy bramy, cechuje ją łatwy dojazd połączony z całodobowym i całorocznym dostępem” – czytamy w opisie miejsca.

Na profilu „Polana Kudłacze” powstaje społeczność związana z tym miejscem i aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Będzie można znaleźć tam trasy pieszych wędrówek, które z różnych miejsc regionu zaprowadzą nas do tego miejsca, a także zdjęcia i filmy związane z wypoczynkiem na łonie natury.

Na Polanę Kudłacze można dojechać samochodem lub dojść z:

* Myślenic (czerwony lub zielony szlak)
* Pcimia (czarny lub żółty szlak)
* Lubnia (żółty szlak)
* Kasiny Wielkiej (czerwony szlak)
* Wiśniowej (zielony szlak)
* Poręby (zielony szlak)
* Dobczyc (żółty szlak)

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!