Przebudują skrzyżowanie, aby przejazd był bezpieczny. Bezkolizyjny węzeł ma tu powstać w 2025 roku
W miejscu skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 955 z Zakopianką w Jaworniku powstanie bezkolizyjny węzeł. Ma być gotowy w 2025 roku
Węzeł ma powstać w sąsiedztwie kładki dla pieszych, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z drogą wojewódzką nr 955 w Jaworniku. To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na odcinku Zakopianki między Myślenicami a Krakowem. Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku, każdego dnia przejeżdża tędy 33 tys. samochodów.
Największe trudności kierowcom sprawia skręt w lewo w kierunku Rudnika, który wymaga przecięcia jednej z nitek Zakopianki. Lustrzany manewr wykonują kierowcy jadący z Rudnika w kierunku Krakowa. Szczególnie uciążliwe i widoczne było to podczas ubiegłorocznego remontu mostu w Jasienicy.
Skrzyżowanie daje się też we znaki kierowcom samochodów ciężarowych wyjeżdżających i zjeżdżających do leżącej obok Strefy Aktywności Gospodarczej Jawornik-Polanka w której pracuje ok. 700 osób.
Prace mają ruszyć w 2024 i potrwać do końca 2025
W miejscu, gdzie za pięć lat ma znajdować się bezkolizyjny węzeł, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (PiS) podpisał „Program inwestycji dla budowy węzła na Zakopiance w Jaworniku”. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; jest to jednoznaczne z przyznaniem środków finansowych na tą inwestycję. Budowa ma pochłonąć 73,2 mln zł.
Inwestycja obejmie budowę dwupoziomowego węzła obok którego powstaną łącznice, pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach drogi krajowej, przebudowany będzie też odcinek drogi wojewódzkiej i drogi zapewniające komunikację lokalną. Powstaną tu dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa i przepust pod DK7.
Według informacji GDDKiA; podpisany Program inwestycji i zabezpieczenie środków finansowych w planie GDDKiA umożliwi rozpoczęcie przygotowań do procedury przetargowej na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Umożliwi także podpisanie porozumienia o współpracy z samorządami wojewódzkim i gminnym, które włączają się w finansowanie tej inwestycji.
Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień oraz ZRID przewidywane jest na lata 2020-2023, natomiast roboty budowlane na lata 2024-2025.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.