Miasto

Najbliższe dni: Upały, gwałtowne i nagłe burze

Najbliższe dni: Upały, gwałtowne i nagłe burze

W najbliższych dniach czekają nas wysokie temperatury oraz gwałtowne i nagłe burze, a nawet obfite opady i silny wiatr

 Od czwartku w naszym regionie, jak i w całej Polsce rozpocznie się dość dynamiczna aura. Do Polski będącej w zasięgu wyżów z południa Europy zacznie napływać ciepłe, wręcz upalne powietrze. Temperatury jakie przedstawiają modele na chwile obecną, osiągają wartości do 28 stopni. Już od dziś temperatura idzie w górę, by do niedzieli zatrzymać się na 28 stopniu. Cieszymy się nią ponieważ od poniedziałku szykuje się gwałtowny spadek temperatury.

Podczas tak wysokich temperatur pamiętajmy o nakryciu głowy oraz o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dzieci jak i osoby starsze powinny unikać przebywania na słońcu miedzy godz. 11 a 16, ponieważ jest ono dla nich niebezpieczne. Najlepszym miejscem dla nich będzie miejsce zacienione.

Wysoka temperatura to nie wszystko, co nas czeka w najbliższych dniach. Docierające do nas powietrze będzie wilgotne oraz z chwiejną równowagą. Modele numeryczne na ten okres przewidują znaczne ilości energii konwekcyjnej, dzięki której powstają burze. Gdy dojdzie do utworzenie komórki burzowej, musimy się liczyć z siłą jaką będzie ona mieć. Burze powstające w takiej masie powietrza będą lokalne ale gwałtowne. Zjawiska jakie będą im towarzyszyć to deszcz (w czasie burzy silny), silne podmuchy wiatru, a także grad.

Z pewnością cześć osób na ten weekend zaplanowała już sobie wyjazd w plener, na działkę, bądź do znajomych. Niestety planując taki wypad należy pamiętać o burzach, które na łonie natury mogą być dla nas wyjątkowo niebezpieczne. Jeśli na horyzoncie widzimy zbliżającą się w naszym kierunku chmurę burzową (najczęściej kształt wypiętrzonego w górę kalafiora z ciemną podstawą), to niezwłocznie należy udać się do najbliższego domu, bądź pomieszczenia, gdzie będziemy mogli przeczekać. Pod żadnym pozorem nie można chronić się w lesie lub pod drzewami, gdyż uderzający piorun nie będzie zważał gdzie się znajdujemy, aby nas ominąć. Jeśli burza dopadnie nas w mieście, lepiej wejść do najbliższego sklepu.

 Zatem jeśli modele się sprawdzą, to zadbajmy o to by nadchodzące dni były dla nas przede wszystkim bezpieczne. Informacje na bieżąco z tego, co dzieje się w naszym regionie oraz szczegółowe prognozy pogody codziennie na na pogodowym blogu

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  kocham cie soneczko :***

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  Może w końcu wykorzystają piękny system powiadamiania ludności o wszelakich zagrożeniach poprzez system nowoczesnych syren(komunikaty głosowe) zamontowanych na jednostkach OSP miasta Myślenice.

  Odpowiedz
 • 19 maj 2011

  Żeby OSP powiadomił miasto trzeba osoby, która jest w stanie przewidzieć takie zagrożenie. Z tym jest problem właśnie. Porzadna informacja na wage złota, a nie informowanie mieszkańców o gwałtownej burzy, kiedy ona jest już nad miastem.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  ale jeśli przewidują zagrożenia to jakikolwiek komunikat mógł by być ogłoszony w formie informacji że może wystąpić, mówimy oczywiście o zagrożeniach trzeciego Stopnia czyli Najwyższego. W 2009roku zginęło 7 osób przez nawałnicę które przetoczyły się przez Polskę i mieszkańcy się żalili że nie zostali ostrzeżeni o zagrożeniu a nawałnica zastała ludzi z dziećmi w parku na który waliły się drzewa i konary!! wystarczy aby chociaż jedna osoba poprzez komunikaty nie ucierpiała i to już będzie sukces sprzętu, który można naprawdę fajnie wykorzystywać tym bardziej iż klimat nam się zmienia z dnia na dzień i musimy się przed nimi ostrzegać!!

  Odpowiedz
 • 19 maj 2011

  kiki

  Władza wychodzi z założenia, że nie ma co siać przedwczesnej paniki. W Legnicy we wspomnianej nawałnicy w Parku było mnóstwo ludzi. Parku już nie ma. Ludzie nie zostali poinformowani, bo Odpowiednie biura służb były o tej godzinie pozamykane. Dlatego bardzo cenie to co robi koleżanka pogodynka. Dlaczego nikt nie korzysta z usług takich ludzi? Wystraczyłby jeden sygnał z telefonu i całe miasto bylo by poinformowane. Nie trzeba żadnych biur..

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  Maćko

  zgadzam się z tobą tylko nie chodzi tu o panikę aby władze siały tylko o uczenie ludzi słuchania komunikatów i ich przestrzegania!!
  PSP na bieżąco dostaje komunikaty o Ostrzeżeniach Meteorologicznych i może to oni powinni takowe ostrzeżenia wydawać tym bardziej że mogą to jednym kliknięciem myszki wykonać(po wcześniejszym wgraniu konkretnego ostrzeżenia w system syren:-)

  Odpowiedz
 • 19 maj 2011

  kiki

  Trzeba powrócic do ćwiczeń przysposobienia obronnego. Ludzie nawet nie zwracaja uwage na syreny,a co dopiero zrozumienie jaki jest to rodzaj syreny. Od 20 lat mamy niby "społeczeństwo obywatelskie" lub wg ustawy o gminach współnote samorzadową. Nie widac tego w tym aspekcie. widac tutaj brak systemow wczesnego ostrzegania. Słuzby dostają już przetworzone dane, ale i tak żadnej reakcji nie ma. I tak bedzie póki wspólnota samorządowa będzie biernie przyglądała się takiemu obrotowi sprawy.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  Maćko

  Dokładnie Ludzie nie reagują na Syreny dlatego tak jak piszesz najpierw musimy masze społeczeństwo nauczyć rozróżniania alarmów tak aby w przyszłości umieli skorzystać z ostrzeżeń które będą wydawane!! Może inny dźwięk syren bo jest możliwość wgrania każdego sygnału alarmowania myślę że na ten dźwięk każdy by zareagował że coś jest nie tak!!
  http://www.youtube.com/watch?v=GVz6lEe6s9g

  Odpowiedz
 • Piotrek 19 maj 2011

  Wydaje mi się że najlepszym sposobem było by dołącznie informacji nt. sygnałów alarmowych do kalendarzów jakie często OSP rozprowadza po wsiach :) Sam nie jestem pilnym uczniem na PO i miło było by widzieć, co się dzieje jak wyje syrena :P

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  rurek
  Bardzo dobry pomysł!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  Widze, że dyskusja ruszyła, ale to bardzo dobrze ;) Polacy to niestety naród, który jest zawsze mądry po szkodzie. Najlepszym sposobem było by nauczenie ich słuchania i nie bagatelizowania niebezpieczeństwa. A bardzo często się tak zdarza:/ Co do pomysłu kolegi powyżej to zgadzam się z kiki pomysł jest świetny. Tylko pytanie jest czy OSP lub PSP na to przystanie?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  słoneczko
  czy przystanie jestem pewien że tak skoro miasto zainwestowało w taki system ostrzegania i powiadamiania jednostek OSP to nic nie stoi na przeszkodzie aby taki system wprowadzić do ostrzegania ludności tym bardziej że te syreny mają niezależne zasilanie i gdy nie ma prądu mogą działać do ok. miesiąca czasu!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  No to tym bardziej. Tylko kiki trzeba jeszcze wziąsc pod uwagę jedną rzecz, że ktoś z "góry" musi na to wpaśc, albo musi znaleźc się kompetentna osoba, na odpowiednim miejscu, która by taka sprawe ruszyła, bo inaczej to wiesz jak jest. Mnie coś takiego drażni, że niektórzy wolą miec gdzieś ostrzeżenia, a później wolą lamentowac. Przecież lepiej jest "zapobiegac niż leczyc". W związku z tym pojawił się mój artykuł ostrzegający przed tym, co może się zdarzyc. Gdyby takich komunikatów było więcej z pewnością można by było ocalic ludzi, którzy zgineli.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  słoneczko
  Zgadzam się z tobą że "lepiej zapobiegać niż leczyć" myślę że jest to dobry temat do przedstawienia go naszym władzom aby pomyślały o takim systemie ostrzegania. I powtarzam to chodzi o ostrzeganie mieszkańców jeżeli jest TRZECI NAJWYŻSZY STOPIEŃ ZAGROŻENIA (tzw.CZERWONY) bo nie chodzi tu o ostrzeganie każdorazowo jak burza nadchodzi bo nie w tym rzecz!!
  http://www.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=65&Itemid=165

  Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 19 maj 2011

  soneczko mam nadzieje ze wygrasz w konkursie na forumowicza i uzytkownicy docenia to co robisz. gratuluje pasji tak trzymaj!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  Kiki jasne, rozumiem to doskonale. O widzę, że dałeś linka do strony IMGW. Co do tej instytucji wolę się raczej nie wypowiadac, ponieważ podobno pracują tam specjaliści, którzy popełniają takie błędy, że głowa boli.

  Odpowiedz
 • 19 maj 2011

  Moi drodzy soneczko ma rację, ale zastanówcie się. Czy rozsądny człwiek planuje specer jeśli zbiera się na burzę? Za chwilę trzeba będzie ludzi ostrzegać, że zima nadchodzi i żeby kupili sobie łopaty do śniegu..

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  Ale jest również fajna strona Łowcy Burz którzy naprawdę fajnie sobie radzą i również Ostrzegają!!
  http://lowcyburz.pl/

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  taki gość
  a nie pomyślałeś o osobach które już są na spacerze albo tych który w słoneczny dzień siedzą na Rabą, a pogoda może się zmienić w przeciągu kilku minut!!

  Odpowiedz
 • 19 maj 2011

  Kiki

  Ale Łowcy działają w skali makro (cała Polska), brakuje nam działania na szczeblu gminnym, powiatowym. Na strone Łowców wchodza ludzie zainteresowani. A nam chodzi, aby wszystkich ludzi w miare możliwośći ostrzec. sama informacja nie wystraczy, potrzeba odpowiedniej słuzby , która według prawa zacznie działać.

  [quote=gość: kiki] TRZECI NAJWYŻSZY STOPIEŃ ZAGROŻENIA (tzw.CZERWONY) bo nie chodzi tu o ostrzeganie każdorazowo jak burza nadchodzi bo nie w tym rzecz!!
  http://www.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=65&Itemid=165 [/quote]

  Pamiętacie Bogatynie?, Informacje były juz od piątku. A w niedziele wiadomo co nastapiło, i wszyscy zaskoczeni wielce.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  taki_gośc

  Ja doskonale rozumiem o co Ci chodzi. Wiadomo normalny człowiek nie wybiera się na rowerze gdy zbliża się burza (no chyba ze ja ale jestem wielkim wyjątkiem z racji mojego zamiłowania), ale zdarzają się przypadki, że ludzie działaja na odwrót. Mnie jak i kiki chodzi o to żeby ostrzegac ludzi w momencie najwiekszego zagrożenia (ostre śnieżyce też w to wchodza) ;)

  A co do wypowiedzi Macka to dokłądnie brak działania na tym najbliższym szczeblu. Gdyby to usprawnic z pewnoscią wyglądało by wszystko inaczej.

  Odpowiedz
 • 19 maj 2011

  Taką informację można dostać SMS-em. Zajrzyjcie tutaj:

  http://www.myslenice.pl/mieszkaniec/informacje/573-samorzadowy-informator-sms

  Odpowiedz
 • 19 maj 2011

  taki_gość

  Teoretycznie takie linie sa w kazdej gminie. Pytanie, czy informacje są 24/7. W Legnicy tez taki mają. Jak się skończyło każdy widział.

  w momencie pojawienia sie gwałtownych zjawisk trzeba działać szybko. A takie nagłe zjawiska meteo maja miejsce nie tylko w godzinach pracy (10-17)

  Po za tym ile osób się zarejestrowała? Tutaj trzeba ostrzec w jak najkrótszym czasie jak najwięcej osób.

  Poza tym, link wyżej podany tyczy sie tylko i wyłącznie GMINY Myślenice. W Gminie Sułkowice np. takiego systemu nie ma.

  To musi być skoordynowane działanie. Myślenice są również siedzibą starostwa Powiatu

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  No właśnie dobrze Maciek pisze. Ja jako mieszkanka Krzywaczki będącej w gminie Sułkowice nie mam możliwości skorzystania z takiego ostrzegania. Prędzej to ja znając się na zjawiskach i mapach ostrzegam. Widac zatem że system jest tylko w wybranych przypadkach.

  Odpowiedz
 • 19 maj 2011

  Nadmnienie po raz kolejny, strona Łowców oraz ten sms info jest tylko dla ludzi, którzy mniej więcej orientują sie w tematyce i chcą byc poinformowani.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 maj 2011

  ten system ostrzegania może się sprawdzić jak na razie tylko na terenie miasta Myślenice gdyż jak na razie nowoczesne syreny zamontowane są wyłącznie na jednostkach OSP miasta Myślenice, ale dlatego ten system ostrzegania SMS jest świetną sprawą pod warunkiem że ktoś chce dostawać ostrzeżenia!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 maj 2011

  a tam ... jutro ma być koniec świata o 18 ...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 maj 2011

  A ja słyszałam że o 6 rano ;)

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 maj 2011

  Koniec świata miał być w 2000 roku i co ?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  20 maj 2011

  ... - owszem ale teraz są dowody naprawdę prawdziwe w tym ludzie już się boją , bodajże ma się to zacząć o 18 .
  TVN24 także o tym mówi ...
  aa co ciekawe ? jutro ma być bardzo duża burza popołudniu grad itd ... a może jednak ten jasnowidz mówił prawdę ? ja sama nie wiem ale pewne jest jedno , coś w tym jest i wydarzyć się coś wydarzy .

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 maj 2011

  Koniec świata, hahaha. Nawet w ten co ma być pod koniec 2012 nie wierzę, a co dopiero w dzisiejszy.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 maj 2011

  Nio i koniec świata za nami :D

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 maj 2011

  :P za rok będzie kolejny i tak do 2035 roku aż im się to znudzi :P

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 maj 2011

  Spokojnie. Pan który specjalizuje się w przepowiadaniu końców świata przełożył termin na 21 października ;)

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Dallas; Nowa restauracja już otwarta. Sprawdź jak powinna smakować kuchnia staropolska
Myślenice 0

Dallas; Nowa restauracja już otwarta. Sprawdź jak powinna smakować kuchnia staropolska

Dallas jest firmą zaangażowaną społecznie. Właścicielki przekazały darowiznę w wysokości 2000 złotych na sprzęt medyczny ratujący życie dzieci przebywających w myślenickim szpitalu.  Dallas uchodzi za idealne miejsce na organizację przyjęcia weselnego, komunii, chrzcin, rocznic i innych imprez okolicznościowych. Chwaleni za świetną domową kuchnię...

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach
Alarmujecie 28

Tak wyglądał poranek przed wydziałem komunikacji w Myślenicach

Zamrożony przez koronawirusa problem, związany z przepustowością w wydziale komunikacji starostwa powiatowego, wraca. Tak dzisiaj wyglądała kolejka przy ul. Drogowców „Dwa pierwsze zdjęcia zrobiłem po godzinie 7. To z automatem dwie minuty po godzinie 8. Drzwi otwierają o 8 i już nie ma numerków. Żeby coś załatwić, trzeba stanąć w kolejce między 4...

Tak będzie wyglądać lokal na Górnym Jazie. Ma powstać w 2022 roku
Myślenice 12

Tak będzie wyglądać lokal na Górnym Jazie. Ma powstać w 2022 roku

Na Górnym Jazie na Zarabiu powstanie restauracja, publiczne toalety, a nawet prysznice. Taki obiekt mają zamiar wybudować tu nowi dzierżawcy terenu. Ma być gotowy na czerwiec 2022 roku Gmina Myślenice wyłoniła przedsiębiorcę, który w ramach długoletniej dzierżawy zagospodaruje lokal gastronomiczny na Górnym Jazie na Zarabiu. W środę 27 maja w magi...