logo-web9
Sumo

Zawodnicy sumo mieli pracowity weekend. Tylu medali nie zdobyli od dawna

Po przeszło dwumiesięcznej przerwie spowodowanej nasileniem epidemii Covid 19, zawodnicy sekcji zapaśniczej uczestniczyli w trzech ogólnopolskich turniejach Sumo w Krotoszynie

Był to Puchar Polski Juniorów, Puchar Polski Młodzików oraz Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Sumo z Mikołajem. Do Krotoszyna pod opieką trenera Ryszarda Szpakiewicza wyjechało trzech zawodników; Jan Mastela w grupie juniorów oraz Filip Pacelt i Kacper Żelazny w grupie młodzików.

Młodzicy walczący w Pucharze Polski Młodzików wygrali po kilka walk i dzięki temu wywalczyli miejsca na podium. Kacper Żelazny zdobył srebrny medal w kat. wagowej + 75 kg, a Filip Pacelt brązowy (w kat. do 70 kg). W grupie juniorów na skutek zmiany przepisów Jan Mastela otrzymał propozycję walki w trzech kategoriach wagowych: swojej – do 90 kg, wyższej – do 100 kg i w Open.

- Janek stwierdził, że potrafi walczyć z cięższymi przeciwnikami i zgłosił się do wszystkich trzech kategorii. W związku z systemem przyjętym w sumo, gdzie walki w danej kategorii trwają bez przerwy do momentu wyłonienia zwycięzcy, czekał go bardzo ciężki maraton – opowiada trener Ryszard Szpakiewicz.

Stoczył łącznie pięć walk z czego trzy wygrał i zajął trzecie miejsce. W kolejnej kategorii do 100 kg zaliczył dwie zwycięskie walki, pokonując w finale utytułowanego zawodnika z Lubziny Sławomira Ochała. W grupie Open o medale walczyło pięciu zawodników. Janek wygrał dwie walki i zdobył brązowy medal.

Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej

Największą frekwencję miały trzecie weekendowe zawody – Igrzyska Dzieci i Młodzieży Szkolnej w których walczyło łącznie prawie 150 zawodników i zawodniczek. Tym razem nasi zawodnicy zostali zakwalifikowani do tej samej kategorii wagowej w grupie dla zaawansowanych. Kacper wygrał wszystkie walki eliminacyjne i dopiero w finale przegrał z Mariuszem Koniecznym. Filip wygrał dwie walki i dwie przegrał zajmując trzecie miejsce.

Wyjazd do Krotoszyna – stolicy polskiego sumo był bardzo udany. Trójka zawodników Dalinu podczas dwóch dni wywalczyła siedem medali: jeden złoty dwa srebrne i cztery brązowe. Kacper Żelazny zaliczył udany rewanż za Mistrzostwa Polski, a ozdobą zwodów była wygrana walka Jana Masteli z cięższym o 40kg Aleksandrem Gorącym z Pyrzyc.