Polityka

Media bez wyboru: Rozgłośnie radiowe, telewizyjne, prasa i portale protestują przeciw podatkowi od reklam

Media bez wyboru: Rozgłośnie radiowe, telewizyjne, prasa i portale protestują przeciw podatkowi od reklam

Część prywatnych mediów w środę 10 lutego protestuje we wspólnej akcji "Media bez wyboru". Od rana główne stacje telewizyjne zamiast programu nadają specjalny komunikat oraz list otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

 

Pierwsze strony dzisiejszych dzienników w całości poświęcone są apelowi mediów do władz. Publikują go również telewizje, rozgłośnie radiowe i portale internetowe. W ten sposób nadawcy i wydawcy mediów wyrażają swój sprzeciw wobec rządowych planów wprowadzenia podatku od wpływów reklamowych.

W stacjach telewizyjnych i portalach od rana można zobaczyć czarną planszę z hasłem "Media bez wyboru" lub „Tu miał być Twój ulubiony program. Dzisiaj jednak nie przeczytasz tu żadnych treści. Przekonaj się, jak będzie wyglądać świat bez niezależnych mediów. Ruszyła akcja Media bez wyboru. Przeczytaj nasz list otwarty do władz Rzeczpospolitej Polski. Dla nas najważniejsze jest, abyś TY miał wybór. Dziękujemy użytkownikom i partnerom handlowym za zrozumienie i wsparcie".

Taka plansza jest emitowana non stop zarówno w kanałach w naziemnej telewizji cyfrowej (m.in. TVN, Polsat, TV Puls, Metro, Fokus TV, Nowa TV), jak też płatnych kanałach tematycznych – w tym sportowych oraz na ogólnopolskich i lokalnych serwisach informacyjnych.

"Akcja ma uzmysłowić odbiorcom jakim zagrożeniem dla rynku mediowego jest proponowana przez rząd opłata od reklamy. Widzowie mogą zostać pozbawieni wyboru źródła informacji" - przekonują nadawcy. 

Na początku lutego do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt ustawy, której konsekwencją będzie wprowadzenie składki z tytułu reklamy internetowej i reklamy konwencjonalnej. Chodzi o projekt ustawy o dodatkowych przychodach Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków oraz utworzeniu Funduszu Wsparcia Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Obszarze Mediów. Zgodnie z założeniami połowa wpływów ze składek od reklam ma trafić do NFZ. Przeciw wprowadzeniu nowej składki protestują liczne media prywatne.

Najwięksi nadawcy publikują list otwarty w którym wyjaśniają jakie skutki będzie niosło za sobą wprowadzenie podatku od reklamy, który według rządowych zapowiedzi ma obowiązywać od lipca. Wskazują na osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce; ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści; pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym.

Pełna treść listu:

"List otwarty

do władz Rzeczypospolitej Polskiej

i liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. 

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać: 

1.osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

2.ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

3.pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

4.faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych. 

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Sygnatariusze listu

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
Agora S.A.
AMS S.A.
Bonnier Business
Burda Media Polska
CANAL+
Dziennik Trybuna
Dziennik Wschodni
Edipresse Polska
Eleven Sports Network sp. z o.o.
Gazeta Radomszczańska
Green Content sp. z o.o.
Gremi Media S.A.
Grupa Eurozet
Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.
Grupa RMF
Grupa Wirtualna Polska  
Grupa ZPR
Helios S.A.
Infor Biznes
Kino Polska TV S.A.
Lemon Records sp. z o.o.
Marshal Academy
Music TV sp. z o.o.
Muzo.fm sp. z o.o.
naTemat.pl
Polityka 
Polska Press Grupa
Ringier Axel Springer Polska
STAVKA sp. z o.o.
Superstacja sp. z o.o.
Telewizja Polsat sp. z o.o.
Telewizja Puls sp. z o.o.
TIME S.A.
TV Spektrum sp. z o.o.
TVN S.A.
Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
Tygodnik Powszechny
Wydawnictwo Bauer
Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
Wydawnictwo Magraf 
Wydawnictwo Nowiny
Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański"

Komentarze (65)

 • 10 lut 2021

  Jak ci ludzie wszystko łykają. Biedne radyjka i telewizje (robiące hajs rzędu 100 milionów i więcej) głoszą że opodatkowanie ich reklam to....zamach na wolny wybór Polaków ? a ci to łykają i pucz będą robić w obronie nieswojego szmalu. Eremefki tvny i inne zetki mają z was piękny ubaw w żadnym kraju Europy nie ma chyba takich kretynow jak u nas. (Bez obrazy bo do nikogo bezpośrednio się nie zwracam). Idźcie walczyć o „wolne media” (czytaj dodatkowe miliony dla nich). Dowiedzcie się najpierw co nie co o tym podatku i gdzie w Europie się go płaci to zrozumiecie mój wpis. Skoro zarabiają krocie w naszym państwie (i wyprowadzają to za granice) to niech płacą maksymalne podatki u nas a jak nie pasuje to za granice, jestem ciekaw kto im tam da koncesje i zwolni z podatków. Myślałem że ludzie już niżej nie upadną, a jednak. Europa się z nas śmieje, prezesi tych telewizji się z nas śmieją, właściciele rozgłośni radiowych się z nas śmieją bo bez wysiłku wmówili januszom że ktoś chce im zabrać wolność i jakiś wybór ??????

  Mam pomysł, wstawcie się za mną żebym nie musiał płacić podatków, bo zmuszając mnie do tego atakują waszą wolność i wasz wolny wybór ?

  79 50 Odpowiedz
 • mirek@ 10 lut 2021

  a po co w ogole komus media w tvpinfo ci powiedza prawde, pomodlisz sie z tvtrwam w polskim radiu zaczna puszczac disco polo to se posluchasz jadac autem a lokalnie tygodnik gminny napisze jakie wszystko cudowne, telewizja zrobi kronike i se zyj czlowieku szczesliwie a nie wybieraj kogo chcesz ogladac. programy tez ci wyprodukuja na tvp i do woli mozna ogladac a nie jakies tefałeny czy inne polsaty. zenek na sylwestra gral z jedynka i bylo super

  73 45 Odpowiedz
 • 10 lut 2021

  Kaczynski chcial miec 2gie Wegry to bedzie mial. Wszystko zawlaszczyc. Tragedia.

  75 54 Odpowiedz
 • 10 lut 2021

  W koncu ktoś to zauważył na tej stronie. Nic dodać nic ująć! Jak dla mnie może być wszystko wyłączone w cholerę, spokój święty od propagandy, manipulacji i reklam. Robię popcorn i czekam aż gawiedź wyjdzie bronić suwerenności m.in RMF FM ? albo lepiej, zróbcie zrzutkę żeby te biedne zagraniczne media, które ledwo wiążą koniec z końcem nie musiały płacić podatków i zapłaćcie za nie ? w jakim ja kraju żyje...

  67 46 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 lut 2021

  Czekam aż wezmą się w końcu za korporacje które zarabiają w Polsce setki milionów rocznie, nie płacąc przy tym ani jednej zł w PL. ?

  47 16 Odpowiedz

Zobacz więcej