Myślenice

Kiedy pojedzie pierwszy autobus na trasie Myślenice-Kraków? „Dzielą nas od tego ostatnie formalności po stronie przewoźnika”

Kiedy pojedzie pierwszy autobus na trasie Myślenice-Kraków? „Dzielą nas od tego ostatnie formalności po stronie przewoźnika”

Zapowiadane przez samorządowców na luty autobusy na trasie Myślenice-Kraków nie przyjechały. Kolejny termin ich uruchomienia to marzec.

„Dzisiaj ostatnie formalności po stronie przewoźnika, który podjął się tego zadania, dzielą nas od uruchomienia regularnych kursów do Krakowa i z powrotem” – w mediach zapowiada zastępca burmistrza.

 

Według zapowiedzi samorządowców, docelowo na trasie Myślenice – Kraków mają zostać uruchomione trzy linie. Gmina stara się o uruchomienie dwóch - jednej finansowanej przez urząd marszałkowski oraz drugiej - realizowanej przez prywatnego przewoźnika, natomiast starostwo trzeciej - również organizowanej przez UM.

Jak w październiku 2020 r.  informował gospodarz miasta i gminy na trasie Myślenice – Kraków; od nowego roku 2021 miała zostać uruchomiona linia autobusowa. Następnie jej inauguracja została przeniesiona na luty, ale w minionym miesiącu autobus również nie przyjechał, na co zwracaliśmy uwagę w jednym z naszych artykułów.

„Z informacji oraz z deklaracji jakie mam ze strony urzędu marszałkowskiego, mogę przekazać takie informacje, że uruchomienie pierwszych kursów autobusowych powinno nastąpić w przeciągu najbliższych dwóch tygodni” – podczas sesji rady gminy, która odbyła się 25 lutego radnym tłumaczył zastępca burmistrza Mateusz Suder (PiS).

Wcześniejsze opóźnienie wyjaśniał też m.in. „skomplikowaną i dość złożoną procedurą uzyskania zezwolenia na uruchomienie linii między powiatowej” oraz atakiem hakerskim, jakiego celem miał być urząd marszałkowski; „nie działają drukarki, poczta mailowa. Takie utrudnienia mieli na początku tygodnia, niemniej jednak wydaje mi się, że jeszcze najbliższe dwa tygodnie musimy się uzbroić w cierpliwość” – mówił zastępca burmistrza. 

Zapewniał też o wcześniejszej informacji o uruchomieniu linii „tak żeby mieszkańcy byli przygotowani i wiedzieli, kiedy pierwsze kursy autobusowe z Myślenic do Krakowa ruszą na linii organizowanej przez prywatnego przewoźnika”.

Od wtorku 16 marca?

Od wspomnianej sesji rady mijają właśnie dwa tygodnie. Na oficjalnej stronie Miasta i Gminy Myślenice jak dotąd nie pojawiła się informacja na temat połączeń. Natomiast głos w tej sprawie Mateusz Suder zabrał w wydawanym przez gminną spółkę tygodniku. „Dzisiaj ostatnie formalności po stronie przewoźnika, który podjął się tego zadania, dzielą nas od uruchomienia regularnych kursów do Krakowa i z powrotem, w wygodnych, bezpiecznych oraz klimatyzowanych autobusach. Jest również bardzo prawdopodobne, że na trasie pojawią się autobusy niskopodwoziowe” – mówi na łamach Gazety Myślenickiej.

W tym samym periodyku czytamy również o tym, że „prawdopodobnie 16 marca o godz. 4.10 rano z przystanku na ul. Słowackiego, odjedzie pierwszy autobus (…) na trasie Myślenice-Kraków”. Przewozy realizować będzie Małopolska Prywatna Spółka Komunikacyjna, która jak podaje gazeta; na trasę wypuści 6 autobusów, a bilety kosztować będą 6,5 zł.

Priorytetem samorządowców w polityce transportowej powinno być:

 • połączenie kolejowe Kraków-Myślenice
 • połączenia autobusowe Kraków-Myślenice
 • połączenia między gminami w powiecie
 • utrzymywanie obecnego stanu
 • Zobacz wyniki
 • połączenie kolejowe Kraków-Myślenice połączenie kolejowe Kraków-Myślenice 29%
 • połączenia autobusowe Kraków-Myślenice połączenia autobusowe Kraków-Myślenice 55%
 • połączenia między gminami w powiecie połączenia między gminami w powiecie 12%
 • utrzymywanie obecnego stanu utrzymywanie obecnego stanu 3%
 • Głosów: 1806

Przedstawiciele starostwa pytani o realizację zapowiadanego przez nich połączenia, odpowiadają że „organizatorem tej linii, zgodnie z przepisami prawa jest urząd marszałkowski województwa małopolskiego (...) W związku z tym właściwym organem, do którego powinni państwo skierować przesłane nam pytania jest właśnie urząd marszałkowski województwa małopolskiego”. Ten jak dotąd nie zabiera głosu w sprawie.

Powiązane tematy

„Złoty pociąg”na papierze
Myślenice 0

„Złoty pociąg”na papierze

Województwo małopolskie otrzyma środki na wykonanie projektu dokumentacyjnego linii Kraków - Myślenice. Nie oznacza to jednak, że zapowiadane od dawna połącze...

Komentarze (30)

 • Anty Otyłość 12 mar 2021

  Przeczytaj ze zrozumieniem mój komentarz. Od początku ludzie chcieli MPK ponieważ można wykupić bilet sieciowy i mieć dojazd z Myslenic do Krakowa plus przejazdy po Krakowie. Cena takiego biletu to 179
  Zł miesięcznie. Czyli tanio w porównaniu do tego co ludzie
  Maja obecnie. Od lat była dyskusja tutaj w komentarzach ze ludzie chcą autobusy MPK i podłączenie do systemu MPK Kraków. Kolejny „autobus” jeszcze tak drogi sytuacji komunikacyjnej nie zmienia., ani nie wymusi na busach konkurencji które nadal będą tańsze!

  28 5 Odpowiedz
 • Anty Otyłość 11 mar 2021

  Czyli nadal nie jest to MPK Kraków. No to po co dublować busy? Tak szczerze? 6.50 za bilet do Krakowa i w Krakowie 6 zł za bilet jednoprzejazdowy. Tam i z powrotem to daje 13 + 12 = 25 zł.
  Chyba większość osób nadal wybierze samochód osobowy.

  PS. Nawet "za czasów Tuska" i benzyny po 6 zł za litr, bilety do Krakowa nie kosztowały 6 zł 50 gr....

  A teraz czekam na minusowanie od Bolków i innych Publicystów, którzy nieprzychylne władzy komentarze minusują.

  42 9 Odpowiedz
 • 11 mar 2021

  Już za moment jeszcze tylko mnie Państwo wybiorą na jedną kadencję i już lada moment, za chwilę, za momencik ruszy. Już w zasadzie mu się koła kręcą

  40 6 Odpowiedz
 • 11 mar 2021

  Cytat :
  "Wcześniejsze opóźnienie wyjaśniał też m.in. „skomplikowaną i dość złożoną procedurą uzyskania zezwolenia na uruchomienie linii między powiatowej” oraz atakiem hakerskim, jakiego celem miał być urząd marszałkowski; „nie działają drukarki, poczta mailowa. Takie utrudnienia mieli na początku tygodnia, niemniej jednak wydaje mi się, że jeszcze najbliższe dwa tygodnie musimy się uzbroić w cierpliwość” – mówił zastępca burmistrza.".

  Koronawirus i ataki hakerskie, padnięte drukarki i zdechła poczta mailowa...Panie Suder ? Pan wierzy w to, co mówi ? Żenada.

  35 2 Odpowiedz
 • mirek@ 11 mar 2021

  Tym razem hakierzy zaatakują komputery w autobusach ? i znowu będzie opóźnienie. Nikt wam tyle nie da ile oni mogą obiecać

  32 4 Odpowiedz

Zobacz więcej