Krzyszkowice

Były burmistrz Myślenic stanie przed sądem. Odpowie za rozpoczętą rozbiórkę "starej szkoły" w Krzyszkowicach

Były burmistrz Myślenic stanie przed sądem. Odpowie za rozpoczętą rozbiórkę "starej szkoły" w Krzyszkowicach

Akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi trafił do Sądu Rejonowego w Myślenicach. Sprawa dotyczy częściowej rozbiórki tzw. "starej szkoły" w Krzyszkowicach

 

Sprawa dotyczy tzw. "starej szkoły" w Krzyszkowicach. Śledztwo prowadziła Komenda Powiatowa Policji w Oświęcimiu, wspólnie z Komendą Powiatową w Myślenicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

Funkcjonariusze badali m.in. przekroczenia uprawnień- niedopełnienia obowiązków przez burmistrza Myślenic, w zakresie częściowej rozbiórki obiektu tzw. „starej szkoły" w Krzyszkowicach.

- Zgromadzony materiał dowodowy, pozwolił na przedstawienie byłemu burmistrzowi Myślenic Maciejowi O. zarzutu o to, że: w okresie od 29 marca 2016 roku do 19 kwietnia 2016 roku w Myślenicach i Krzyszkowicach, pomimo powzięcia informacji od Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie o zabytkowym charakterze budynku tzw. „starej szkoły” w Krzyszkowicach, nie zweryfikował w sposób należyty powyższego, a tym samym nieumyślnie nie dopełnił obowiązków ciążących na nim, jako funkcjonariuszu publicznym - Burmistrzu Miasta i Gminy Myślenice, wynikających z przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, poprzez brak wystarczającej weryfikacji gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków dla gminy Myślenice.

Ponadto zlecenie w dniu 18 kwietnia 2016 roku, a następnie niewstrzymanie prac rozbiórkowych przy „starej szkole" w Krzyszkowicach, czym działał na szkodę interesu publicznego - gminy Myślenice, doprowadzając tym samym nieumyślnie do uszkodzenia wskazanego zabytku poprzez rozebranie jego części wschodniej i wyrządzając jednocześnie istotną szkodę, tj. o przestępstwo z art. 231 § 3 k.k. i art. 108 ust. 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w zw. z art. 11 § 2 k.k. – powiedział nam Janusz Hnatko, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Jak informuje; niniejsze postępowanie zostało zakończone w dniu 31 marca 2021 roku skierowaniem do Sądu Rejonowego w Myślenicach aktu oskarżenia.

Pozostałości „starej szkoły” w Krzyszkowicach do tej pory nie doczekały się żadnych działań. Jak podaje Dziennik Polski; „Pomimo iż konserwator nakazał odbudowę wyburzonej części, to tego nie uczyniono ani w minionej kadencji, ani w tej, choć wyznaczony termin minął wraz z końcem ubiegłego roku. Nadal nie wiadomo, czy na gminę zostanie nałożona za to kara”.

Dziennik powołuje się na słowa obecnego burmistrza, który miał deklarować, że „gmina jest gotowa do końca tego roku opracować dokumentacje projektową odbudowy”.

 

„Po raz kolejny przyjdzie mi przed sądem udowodnić swoją niewinność”

Wczoraj w mediach społecznościowych oświadczenie w tej sprawie wydał były burmistrz. Pisze w nim m.in., że o akcie oskarżenia dowiedział się z mediów oraz, że „rozbiórka starej szkoły była zgodna z obowiązującym prawem”, a „obiekt stał się zabytkiem po 18 miesiącach od wstrzymania rozbiórki”.

Maciej Ostrowski: Dowiedziałem się z lokalnych mediów o postawieniu mi aktu oskarżenia ws. wyburzenia Starej Szkoły w Krzyszkowicach (do dnia dzisiejszego nie otrzymałem korespondencji z Sądu).

Oświadczam, że rozbiórka Starej Szkoły była zgodna z obowiązującym prawem. Za tym była również cała Rada Miejska. Obiekt ten nie był zabytkiem i nie mógł nim być. Stał się nim po 18 miesiącach od wstrzymania rozbiórki, dzięki staraniom ówczesnego posła J. Szlachetki.

Postępowanie ws. Starej Szkoły zostało umorzone w roku 2020. Jednak dzięki staraniom obecnie pełniącego funkcje burmistrza Myślenic, staje dziś na wokandzie.

Po raz kolejny przyjdzie mi przed Sądem udowodnić swoją niewinność. PS . Podobno mam zarzut „nieumyślnego przekroczenia uprawnień”, a przecież zawsze działam umyślnie…

 

Powiązane tematy

Komentarze (33)

 • 19 kwi 2021

  Burmistrz dostanie wniosek o 5 lat odsiadki za zburzenie „wartościowej” zagrzybionej szkoły, zaś minister od respiratorów i od maseczek, dostaną nagrody patrioty roku za chęć sprowadzenia wartościowych towarów, po przewartościowane cenie.

  86 28 Odpowiedz
 • 19 kwi 2021

  A czy już jedna sprawa w tym temacie nie została umorzona?
  Co z radnym z Krzyszkowic, który głosował za wyburzeniem szkoły na sesji Rady Gminy, też jest oskarżony?

  73 11 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 19 kwi 2021

  wyburzyc i zrobic tam parking albo sklep, a jak zabytek to odbudowac. tylko co z tym potem zrobic?

  56 9 Odpowiedz
 • 19 kwi 2021

  Od ilu lat już reformujecie te śądy? I nadal się nie udało? To ile Wam to jeszcze zajmie? Rok? Dwa? Dziesięć?

  55 9 Odpowiedz
 • 19 kwi 2021

  Mógł poczekać chwilę i samo by się zwaliło :D

  55 12 Odpowiedz

Zobacz więcej