Lifestyle

Mleko bez laktozy - kto powinien je pić?

Mleko bez laktozy - kto powinien je pić?

Mleko bez laktozy to coraz bardziej poszukiwany przez wiele osób produkt. Wynika to przede wszystkim z tego, że coraz więcej osób cierpi niestety na nietolerancję laktozy, co wiąże się z różnego rodzaju nieprzyjemnymi dolegliwościami. Czy warto więc pić mleko bez laktozy? Ile ma ono kalorii?

Mleko bez laktozy czyli jakie?

Mleko bez laktozy to przede wszystkim produkt, z którego usunięty został cukier mleczny, czyli laktoza. Mleko jej pozbawione to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie smak mleka, nie chcą zrezygnować z tego produktu, ale jednocześnie mają problemy z wydzielaniem enzymu odpowiedzialnego za rozbijania laktozy na cukry proste, tak aby było możliwe jej strawienie. Ten enzym to laktaza, osoby z nietolerancją laktozy mają zbyt mało tego enzymu lub prawie w ogóle go nie wydzielają. W efekcie, laktoza nie zostaje strawiona, w niezmienionej formie transportowana jest do jelita grubego. Tutaj z pomocą przychodzą bakterie jelitowe, które pomagają w rozłożeniu laktozy, niestety przy tym procesie powstają gazy, a to przekłada się na wzdęcia, bóle brzucha, uczucie przelewania się i biegunki. Jeśli dostrzegasz u siebie tego typu dolegliwości po spożyciu produktów mlecznych, istnieje duża szansa, że twój organizm nie produkuje odpowiednich ilości laktazy. Niestety niewiele można zrobić jeśli chodzi o stymulację produkcji tego enzymu, dlatego jedynym rozwiązaniam pozostaje wyłączenie z diety produktów mlecznych lub zastąpienie ich wersją bez laktozy. 

Gdzie kupić mleko bez laktozy?

Obecnie coraz większa grupa producentów produktów mlecznych decyduje się na uruchomienie linii produktów bez laktozy. Wiele osób świadomie rezygnuje bowiem ze spożywania produktów mlecznych ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, które to powoduje. Jednocześnie wiele osób bardzo tęskni za smakiem tego typu produktów. Nic więc dziwnego, że z Albert Fresh oraz innych marketach, tak stacjonarnych, jak i online, bez problemu można kupić mleko bez laktozy: www.albertfresh.pl/nabial-a/mleko-bez-laktozy.html

Dla kogo jest mleko bez laktozy?

Mleko bez laktozy różni się od tradycyjnych produktów tym, że dodany do niego jest enzym rozkładający laktozę. W efekcie, laktoza już na etapie produkcyjnym jest rozkładana. Z tego też względu mamy wrażenie, że mleko bez laktozy jest słodsze. Dodany enzym doprowadza bowiem do rozbicia laktozy na cukry proste, co przekłada się na smak mleka. Mleko bez laktozy z pewnością powinny przyjmować osoby, które naprawdę mocno nie tolerują laktozy. Nie możesz jednak mieć alergii na białka mleka i problemów z gospodarką cukrową. Warto pamiętać, że IG tego typu produktów jest wysoki, dlatego nie zaleca się takiego mleka przy cukrzycy, insualinoodpornościa, hipoglikemii.