Sport

Myśleniccy uczniowie na trasie z mapą i kompasem

Myśleniccy uczniowie na trasie z mapą i kompasem

Uczniowie myślenickich szkół wystartowali w zawodach orienteeringowych, doskonaląc swoje zdolności nawigacyjne

 

Tym razem Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu zaprosiło uczestników do Parku Miejskiego na Zarabiu, który stał się areną zmagań dla ponad 70 zespołów, ze szkół podstawowych nr 2 i nr 1 w Myślenicach.

Drużyny 2-3 osobowe miały za zadanie odnaleźć 16 prawidłowych punktów kontrolnych, z ponad 50 rozmieszczonych na terenie Zarabia. Aby tego dokonać musieli się wykazać umiejętnością czytania mapy, logicznego myślenia oraz współpracy w zespole. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z mapami w międzynarodowym standardzie orienteeringowym ISOM, który wykorzystuje uniwersalną symbolikę, stosowaną na całym świecie w imprezach orientacji sportowej.

Klasy 4-6 przybyły w liczbie ponad 90 uczniów, reprezentujących 37 zespołów. Wśród zgłoszonych dominowały klasy 5 i 6, ale rywalizacji ze starszymi kolegami podjęła się również klasa 4b, zdobywając pierwsze doświadczenia. Z tegoroczną trasą najlepiej poradziły sobie drużyny:

1. Posłańcy Breka 6b (Jakub Bicz, Maciej Cichoń, Karol Bergel)
2. Pieseły 5a (Jan Serafin, Jan Bernecki, Franek Mrowiec)
3. Gangusy 6d (Albert Walas, Maksymilian Szklarz)

Dla klas 7-8 organizatorzy przewidzieli dodatkowe wyzwania w postaci dłuższej trasy, trudniejszych punktów i dodatkowych zadań. Niektóre części mapy należało dopasować we właściwe miejsca, a remisy rozstrzygnął pomiar odległości pomiędzy wyznaczonymi punktami. W tej kategorii zgłosiło się aż 120 osób. Wszystkie zespoły poradziły sobie z pokonaniem trasy, a na podium znaleźli się:

1. Buby Syrenki 8e (Maja Piesakowska, Dagmara Szymska, Oliwia Żądło)
2. TAK 8e (Igor Kęsek, Eryk Żądło, Tymon Batorski)
3. Sprytni 7f (Roksana Maczałaba, Olivier Powell, Mikołaj Śliwa)

Komentarze

Zobacz więcej