Materiał promocyjny

Wspieranie Organizacji Pożytku Publicznego z użyciem darmowego programu do PIT-37

Wspieranie Organizacji Pożytku Publicznego z użyciem darmowego programu do PIT-37

Czas mija nieubłaganie i już za rogiem na wszystkich Polaków czekają rozliczenia podatku PIT. To istotny czas z wielu względów, nie tylko dla podatników, ale także i dla Organizacji Pożytku Publicznego, które liczą na wsparcie w postaci 1% podatku. Istnieje kilka sposobów, by wesprzeć takie instytucje, a jedną z nich są zewnętrzne, darmowe oprogramowania. Przyjrzyjmy się im.

Z perspektywy obliczeń podatkowych nic nie powinno się zmienić wraz ze zmianą sposobu rozliczeń. Co jednak wyglądać będzie nieco inaczej, to między innymi sposób odprowadzenia 1% podatku na wybrane Organizacje Pożytku Publicznego. Dlaczego? Niektóre z darmowych i zewnętrznych oprogramowań online automatycznie przekazują wspomniany 1 procent podatku, dzięki czemu użytkownik nie musi się już tą kwestią przejmować.

Jak działa przekazanie 1% podatku na OPP w darmowej aplikacji?

Aby przekazać 1% podatku na niepełnosprawne dzieci, na przeróżne hospicja i fundacje, a także inne instytucje, konieczne jest uzupełnienie wszelkich potrzebnych informacji o danej Organizacji w formularzu PIT. Jednak nie jest to konieczne, jeśli deklaracja PIT składana jest za pomocą dobrej jakości programu PIT-37. Już tłumaczymy dlaczego.

Fundacje dla dzieci i inne tego typu miejsca bardzo często z trudem są w stanie związać koniec z końcem i zdobyć finansowanie. Dla wielu z nich 1% podatku to kluczowy element budżetu, kóry pomaga opłacić zobowiązania i zakupić najpotrzebniejsze artykuły. Nie każdą z fundacji stać jednak na kampanię reklamową, przez co spora część z nich po prostu ginie w tłumie. Takie miejsca mogą zdecydować się na współpracę z dostawcą programu do odprowadzania PIT online. Jeśli takie porozumienie zostanie osiągnięte, wówczas użytkownicy danego oprogramowania wspierać będą wyłącznie daną OPP.

Przykładem takiej symbiozy jest Fundacja Agnieszka, która zawiązała współpracę z autorami programu PITax. Zapraszamy pod następujący adres, jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat: https://urzadskarbowy-pit.pl/.

Rozliczanie się bez zewnętrznego programu

Opcją oczywiście jest pominięcie pobierania dodatkowego oprogramowania i skupienie się na oficjalnej ścieżce wytyczonej przez Urząd Skarbowy. Rozliczenia wszelkich formularzy PIT, a także oczywiście przekazania 1% podatku, można dokonać przez system e-PIT dostępny online.

Tam, po zalogowaniu się, dostępne będą wszelkie formularze i dokumenty, które wypełnić należy, by złożyć deklarację roczną online. Znajdzie się też odpowiednie pole, w którym znajdziecie informacje dotyczące przekazywania 1% podatku. Sprawę ułatwioną będą mieli ci, którzy już w poprzednich latach korzystali z tej metody rozliczeń. System bowiem zapamiętuje dane z lat ubiegłych i (o ile podatnik nie dokona korekty ani zmian), automatycznie przeniesie je na bieżący rok.

Oczywiście deklarację względem przekazania darowizny na konkretną OPP można zmienić od ręki, logując się do panelu i wybierając z listy KRS nowego adresata środków z podatku.