logo-web9
Myślenice

Od dzisiaj to rondo oficjalnie nosi imię Teodora Pitali. Odsłonięto obelisk upamiętniający myśleniczanina

Od dzisiaj rondo na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej znajdujące się w pobliżu galerii handlowej, oficjalnie nosi imię Teodora Pitali. W środku ronda stanęła tablica, a na skwerze obok odsłonięto pamiątkowy obelisk

Jeszcze 13 lat temu w Myślenicach nie było ani jednego skrzyżowania z ruchem okrężnym. Po budowie pierwszego, które upłynniło ruch w sąsiedztwie siedziby starostwa powiatowego, do dzisiaj z powodzeniem stosuje się to rozwiązanie. W ostatniej dekadzie ronda nabierają wymiaru symbolicznego, a kolejni radni nadają im imiona osób mniej lub bardziej związanych z miastem.

Pierwsze rondo powstałe w 2008 roku nosi imię inicjatora jego budowy, czyli nieżyjącego już starosty Stanisława Chorobika. W kolejnych latach trend się utrzymał, a nazwę nadano skrzyżowaniu ulic Mostowej i Piłsudskiego – za wiaduktem prowadzącym na Zarabie, gdzie w 2011 r. stanęła murowana tablica informująca o tym, że to „Rondo im. Marszałka Marka Nawary”.

Natomiast w 2012 r., na skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i drogi prowadzącej w kierunku Osieczan, postawiono pomnik im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który odsłaniała córka zmarłej w katastrofie smoleńskiej głowy państwa, dając tym samym początek uroczystości upamiętniającej tę postać.

Od października 2020 r. radni miejscy sukcesywnie nadawali imiona kolejnym skrzyżowaniom o czym pisaliśmy m.in. w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo w artykule „Ronda z patronami”.

W czwartek 11 listopada ruszył proces oficjalnego nadania rondom imion mieszkańców Myślenic, którzy swoją działalnością zapisali się w historii miasta. Jako pierwszy odsłonięto obelisk upamiętniający braci Edwarda, Eugeniusza i Stefana Ralskich, który stanął przy rondzie ich imienia na skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i Cegielskiego.

Z kolei dzisiaj podobna uroczystość odbyła się na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej, gdzie na trawniku obok ronda postawiono obelisk poświęcony pamięci Teodora Pitali. Prezes TG "Sokół" Myślenice zapowiedział, że wystąpi do starosty o pozwolenie na to, aby towarzystwo mogło pielęgnować to miejsce. 

Na tablicy pamiątkowej oprócz podobizny myśleniczanina widnieje następujący napis: „Teodor Pitala 1874-1942. Oddany miastu i społeczeństwu wieloletni radny, wiceburmistrz Myślenic, asesor, naczelnik TG "Sokół", naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej, cechmistrz, twórca i animator kultury, malarz i rzeźbiarz. Myślenice 2021 r.".

- Jest to akcja, która ma na celu upamiętnianie nie tylko wielkoformatowych, ogólnopolskich nazwisk, które mają swoje ulice w wielu miastach, ale właśnie tych naszych lokalnych zwykłych-niezwykłych działaczy, którzy działali na rzecz naszej miejscowości - mówił Łukasz Malinowski, dyrektor Muzeum Niepodległości w Myślenicach. 

W uroczystości oprócz przedstawicieli UMiG, Muzeum Niepodległości oraz delegacji ze sztandarem TG „Sokół”, udział wzięli członkowie rodziny Teodora Pitali.

Teodor Pitala był artystą malarzem, działaczem społecznym oraz zasłużonym myślenickim radnym i wiceburmistrzem miasta. Urodził się 15 września 1874 roku w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Był synem Piotra Pitali, uczestnika powstania styczniowego i właściciela piekarni w Myślenicach. Teodor Pitala podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na tej uczelni uczył się rysunku i malarstwa pod kierunkiem samego Jana Matejki. Po powrocie ze studiów w Krakowie przejął po ojcu prowadzenie piekarni w Myślenicach. Były uczeń Matejki angażował się również w życie społeczne swojego rodzinnego miasta. Wiele lat zasiadał w myślenickiej Radzie Miejskiej. Pitala dwukrotnie pełnił również funkcję wiceburmistrza Myślenic. Pierwszy raz w latach 1927-1930, po raz kolejny w latach 1935-1938. Sprawował też wiele innych funkcji społecznych, był naczelnikiem myślenickiej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz naczelnikiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Myślenicach. Pitala był również niestrudzonym animatorem życia kulturalnego w mieście nad Rabą. W 1894 roku założył pierwszy amatorski teatr w Myślenicach. Pełnił tam funkcję reżysera, scenografa i aktora. W ciągu kilkudziesięciu lat wystawił ponad 40 sztuk teatralnych. Pitala nigdy nie zrezygnował z malarstwa, które studiował na krakowskiej ASP. Tworzył portrety, sceny rodzajowe, polichromie i malowidła o tematyce sakralnej. W 1936 roku artysta namalował jeden z najsłynniejszych swoich obrazów przedstawiających św. Antoniego Padewskiego, który umieszczono w jednej z kaplic kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Teodor Pitala zmarł 25 września 1942 roku. Został pochowany na myślenickim cmentarzu na Stradomiu.  

 

Myślenickie ronda i ich nazwy

Dzisiaj wszystkie ronda na terenie miasta mają swoich patronów. Oto oni: 

„Rondo im. Stanisława Chorobika” - skrzyżowanie ulic Reja, Kasprowicza, Kazimierza Wielkiego i Żeromskiego.

„Rondo im. Marszałka Marka Nawary” - skrzyżowanie ulic Mostowej i Piłsudskiego.

„Rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego” - skrzyżowaniu ulicy Słowackiego i drogi prowadzącej w kierunku Osieczan.

„Rondo braci Różankowskich” - skrzyżowanie dróg Piłsudskiego, Zdrojowa, Zacisze.

 „Rondo im. Braci Ralskich” - skrzyżowanie ulic Słowackiego i Cegielskiego w Myślenicach. 

"Rondo im. Teodora Pitali" - skrzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Słonecznej.

"Rondo im. Żołnierzy Niezłomnych" - skrzyżowanie ulic 3-go Maja, Kniaziewicza i Dunina-Brzezińskiego.

"Rondo im. Jana i Stanisława Hołujów" - krzyżowanie ulic Kazimierza Wielkiego i Cegielskiego.

"Rondo im. Druha Andrzeja Burzawy" - skrzyżowanie ulic Słowackiego, Kościuszki, Niepodległości oraz Poniatowskiego.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!