Myślenice. Tak powstawał „Dom Strażaka” na Dolnym Przedmieściu
Można bez przesady powiedzieć, że takiego entuzjazmu i wsparcia zarówno w pieniądzach jak i robociźnie w historii Dolnego Przedmieścia jeszcze nie było
Myślenice, rok 1987. Przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy "Domu Strażaka" na Dolnym Przedmieściu podczas uroczystości 100-lecia jednostki. Od lewej pieczątkę przybija Irena Pitak (księgowa budowy), co bacznie obserwuje Czesław Bobowski (skarbnik). Obok niego siedzą Stanisława Szlachetka i Stanisław Szymski (członkowie komitetu). W tle Anna Batko, myśleniczanka mocno wspierająca finansowo budowę strażnicy i Tadeusz Pitak.
Do budowy „Domu Strażaka” włączyli się dosłownie wszyscy. Jak w historii jednostki pisze Jan Tadeusz Pitak: „(…) można bez przesady powiedzieć, że takiego entuzjazmu i wsparcia zarówno w pieniądzach jak i robociźnie w historii Dolnego Przedmieścia jeszcze nie było. To też nic dziwnego, że „Dom Strażaka” rósł w oczach, a wykonywany przy nim czyn społeczny był nieustannie wspierany dotacjami władz lokalnych i wojewódzkich. Świadczyły również na jego budowę myślenickie zakłady pracy”. Podobnie mocno zaangażowany ówczesny naczelnik jednostki Tadeusz Góralik wraz z Józefem Szymskim z Dolnego Przedmieścia nie szczędzili własnych środków na tę inwestycję.
Na stulecie jednostki, mszę jubileuszową dla strażaków OSP, mieszkańców tej części miasta oraz zaproszonych gości z całego powiatu, obok kapliczki III Upadku przy ulicy Kazimierza Wielkiego odprawili: proboszcz parafii N.N.M.P. w Myślenicach ks. Stanisław Dobrzanowski oraz ks. Stanisław Wójcik urodzony na Dolnej Wsi. Uczestniczył w niej także kleryk Piotr Krzystek.
Na drugim planie widoczny wóz bojowy i druhowie jednostki przed strażnicą. Starania o zrealizowanie marzeń i postawienia nowej - już murowanej trwały około 20 lat. Sama budowa przebiegała w dwóch etapach, a nowa jednostka powstała obok drewnianego budynku, po którym pozostała pamiątkowa, kamienna tablica z 1930 roku.
Artykuł swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.