Drogi

Za przekroczenie prędkości o 30 km/h mandat 800 zł. Od stycznia obowiązywać będzie nowy taryfikator

Za przekroczenie prędkości o 30 km/h mandat 800 zł. Od stycznia obowiązywać będzie nowy taryfikator
Fot. Piotr Jagniewski

Nowe przepisy obowiązywać będą od 1 stycznia 2022 r. i zaostrzają kary za wykroczenia na drogach. Przykładowo za przekroczeni prędkości o 30 km/h mandat wynosić będzie 800 zł, ale to nie wszystko

 

Sejm przegłosował, a następnie prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy obowiązywać będą od 1 stycznia 2022 r. i zaostrzają kary za wykroczenia na drogach.

Według nowego taryfikatora za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h zapłacimy nie mniej niż 800 zł. 

Tamowanie ruchu lub jego utrudnianie kosztować nas będzie 500 zł lub naganę; nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu - 1,5 tys. zł. Podobnie w przypadku, gdy nie zatrzymamy się przed przejściem dla pieszych, aby umożliwić jego pokonanie osobie niepełnosprawnej (1,5 tys. zł) i 1,5 tys. zł za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Jeśli na drodze zignorujemy zakazu wyprzedzania, grozi nam mandat nie mniejszy niż 1 tys. zł. Jazda po chodniku lub przejściu dla pieszych to 1,5 tys. zł.

Prowadzenie pod wpływem alkoholu (lub innego podobnie działającego środka) nie mniej niż 3 tys. zł. Niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu - nie mniej niż 2,5 tys. zł.

Czy wyższe mandaty sprawią, że będziesz bardziej przestrzegać przepisów kodeksu drogowego?

 • TAK TAK 48%
 • NIE NIE 52%
 • Głosów: 416

Za objeżdżanie opuszczonych zapór - nie mniej niż 2 tys. zł lub areszt, czy kara pozbawienia wolności. Wjazd na przejazd kolejowy, gdy brak możliwości zjazdu po drugiej stronie - nie mniej niż 2 tys. zł.

Prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia - nie mniej niż 1 tys. zł. Prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu - nie mniej niż 1 tys. zł. Za niewskazanie, komu powierzono pojazd do kierowania w określonym czasie - nie mniej niż 1 tys. zł.

Ponadto 5 tys. zł to maksymalna kara, jaką będzie mógł jako grzywną mandatową nałożyć policjant ruchu drogowego, a 30 tys. zł to maksymalna kara, którą będzie mógł nałożyć sąd.

Zmiany dotyczą też naliczania punktów, które będą kasowane po dwóch latach od daty uiszczenia grzywny. Im dłużej ukarany uczestnik ruchu nie będzie płacić, tym dłużej punkty pozostaną na jego koncie. 

Powiązane tematy

Komentarze (32)

 • mirek@ 16 gru 2021

  Te półtora klocka na pasach Ok ale dlaczego wiele przejść jest nieoświetlonych zwłaszcza w mieście?

  35 Odpowiedz
 • 16 gru 2021

  Wyższe mandaty - bezpieczniej na drogach.
  Wyższe podatki od nieruchomości - gwóźdź w rękę.

  26 1 Odpowiedz
 • 16 gru 2021

  no to się zacznie polowanie na kierowców......

  23 Odpowiedz
 • Roman 16 gru 2021

  No tak podwyżki wyplat.o 40-60% dla Szanowanie Rządzących... więc na czymś trzeba Sobie Odbić. Pijaków i Tych Co zabijają w wypadkach Więzienie Bezwzględne a Nie Mandatami Gonić....Dobra Zmiana Tfu......

  16 2 Odpowiedz
 • 16 gru 2021

  Weź nie gadaj głupot żeby było bezpieczniej na drogach powinna być lepsza infrastruktura a także zmienione przepisy z pieszymi a nie wyższe mandaty .

  12 5 Odpowiedz

Zobacz więcej