logo-web9
Praca

Praca. Małopolska. Myślenice. Kogo szukają pracodawcy, a przedstawicieli których zawodów jest za dużo?

Na te pytania odpowiada „Barometr zawodów 2022”, który przedstawia prognozę rynku pracy i zapotrzebowanie na zawody w Małopolsce i poszczególnych powiatach

„Barometr zawodów” to jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na konkretne zawody. Badanie prowadzone jest przez powiatowe urzędy pracy lokalnie w całej Polsce, dzięki temu można analizować wyniki dla każdego powiatu, województwa i całościowe dla kraju. Barometr powstaje podczas panelu ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw. Tegoroczne badanie powstało na zlecenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Michał Kądziołka, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie: Wyniki „Barometru zawodów” są dla nas informacją, czego możemy się spodziewać na rynku pracy w ciągu najbliższego roku.

W oparciu o nie wybierana jest m.in. tematyka szkoleń i kursów skierowanych do osób bezrobotnych i pracujących, którzy potrzebują podniesienia lub uzupełnienia swoich kwalifikacji zawodowych. Może być również wskazaniem dla uczniów i rodziców. Należy jednak pamiętać, że podstawą wyboru kierunku dalszego kształcenia powinno być zawsze rozeznanie swoich predyspozycji.

Ważne, żeby decyzji o przyszłym zawodzie nie podejmować wyłącznie w oparciu o aktualne trendy rynkowe. Zapotrzebowanie na zawody i kwalifikacje na rynku pracy będzie się zmieniało i zanim dzisiejszy uczeń rozpocznie aktywność zawodową, sytuacja może być już nieco inna - mówi w biuletynie „Pracuj w Małopolsce” .

Zwraca też uwagę, że rynek pracy w ostatnim dwudziestoleciu przeszedł zmianę. Część funkcjonujących na nim pracowników jest przygotowana do wykonywania zawodu i posiada odpowiednie kompetencje. Te osoby nie mają problemów ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy, ale istnieje spora grupa pracowników, która będzie musiała zmierzyć się z koniecznością „bycia gotowym na częstsze zmiany swoich kwalifikacji”.

- Analizy pokazują, że powszechnej automatyzacji towarzyszyć będzie zapotrzebowanie na „kompetencje przyszłości”, wśród których znajdują się: umiejętność adaptacji do zmian, współpracy, rozwiązywania problemów, kreatywność, czy też kompetencje cyfrowe i zawodowe – typowe dla danego stanowiska pracy. Rynek potrzebuje fachowców z kompetencjami miękkimi, ale też konkretnymi umiejętnościami zawodowymi – dodaje Michał Kądziołka.

Zmiany na rynku pracy w powiecie myślenickim

Zmiany na rynku pracy w centralnej części Małopolski, obejmującej Kraków oraz powiaty krakowski, wielicki, myślenicki, bocheński i brzeski, przyniosły m.in. upowszechnienie się pracy zdalnej, co może wpływać na trendy widoczne na lokalnych rynkach pracy.

Adam Biernat, Kierownik Zespołu Badań, Analiz i Programowania Rynku Pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie: Nie bez znaczenia jest rozwój technologiczny i związane z nim zmiany w zapotrzebowaniu na poszukiwane kompetencje cyfrowe, a także konieczność zwiększonej elastyczności w kwestii zatrudnienia i tworzenia sprzyjających warunków do rozwoju zawodowego pracowników.

Położenie powiatów i dobre skomunikowanie z Krakowem powoduje to, że wielu pracowników codziennie dojeżdża do pracy w stolicy województwa. W deficycie utrzymają się zawody z branży budowlanej i produkcyjnej, co jest związane nie tylko ze specyfiką struktury zatrudnienia w powiatach, ale również ze zwiększaniem produkcji przemysłowej po okresie spowolnienia podczas pandemii.

Podobnie jak w całym województwie, narastają problemy z pozyskiwaniem pracowników w zawodach medycznych oraz opieki zdrowotnej i socjalnej.

Kto znajdzie pracę?

W powiecie myślenickim największe szanse na znalezienie pracy mają: 

administratorzy stron internetowych;
analitycy,
testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych;
cieśle i stolarze budowlani;
dekarze i blacharze budowlani;
elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy;
fizjoterapeuci i masażyści;
fryzjerzy;
inżynierowie budownictwa;
kierowcy autobusów,
kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych;
kierownicy budowy;
kosmetyczki;
krawcy i pracownicy produkcji odzieży;
kucharze;
lekarze;
magazynierzy;
mechanicy maszyn i urządzeń;
monterzy instalacji budowlanych;
monterzy konstrukcji metalowych;
murarze i tynkarze;
nauczyciele języków obcych i lektorzy;
nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących;
nauczyciele przedmiotów zawodowych;
nauczyciele przedszkoli;
nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych;
operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych;
operatorzy obrabiarek skrawających;
opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej;
pielęgniarki i położne;
pracownicy ds. rachunkowości i księgowości;
pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych;
pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;
projektanci i administratorzy baz danych, programiści;
projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD;
psycholodzy i psychoterapeuci;
robotnicy budowlani;
robotnicy leśni;
robotnicy obróbki drewna i stolarze;
samodzielni księgowi;
spawacze;
specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki;
szefowie kuchni;
technicy mechanicy.

Weź udział w sondażu!

Trudno o pracę będzie:

architektom krajobrazu, ekonomistom, nauczycielom nauczania początkowego, pracownikom biur podróży i obsługi turystycznej.

Praca Myślenice - najlepsze oferty pracy w Twojej okolicy. 

Artykuł swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu MiastoInfo:

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!