logo-web9
Myślenice

Pierwszy transport z pomocą od mieszkańców Myślenic wyjechał na Ukrainę. Zbiórki trwają w całym powiecie

W całym powiecie trwa akcja pomocy Ukrainie. Pierwszy transport z jedzeniem i niezbędnymi artykułami pierwszej potrzeby dzisiaj wyjechał z Myślenic. Podobne akcje odbywają się w Dobczycach i Sułkowicach

Od piątku mieszkańcy powiatu myślenickiego włączają się w akcję „Solidarni z Ukrainą”. Zbierają przede wszystkim produkty spożywcze, koce, odzież i artykuły higieniczne. Do akcji dołączył się powiat myślenicki i gminy z jego terenu, wspierane przez organizacje pozarządowe, szkoły i Ochotnicze Straże Pożarne. 

Dzisiaj przed południem strażacy z wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Myślenice, zwozili zebrane towary do jednostki na Górnym Przedmieściu. Tu ładowano pierwszy transport, który wyjechał do Przemyśla.

Maciej Górka, wiceprezes OSP Myślenice Górne Przedmieście: To finał pierwszego etapu akcji "Solidarni z Ukrainą". U nas zorganizowaliśmy punkt przerzutowy. Do nas trafią wszystkie przedmioty zebrane podczas pierwszych dwóch dni zbiórki. Od godziny 11 trwa ich załadunek.

Jako jednostka logistyczna wraz z Grupą Poszukiwawczo Ratowniczą dzisiaj wyruszamy w kierunku Przemyśla. Wspierają nas prywatni sponsorzy i osoby, które udostępnią swoje pojazdy. Akcja cały czas trwa i zachęcam do pomocy. 

 

Myślenice: "Solidarni z Ukrainą" jak pomagać? 

Zbiórka w Myślenicach prowadzona będzie do poniedziałku 7 marca (włącznie). Produkty można przynosić do kilku punktów, to:

*Centrum Aktywności Lokalnej Myślenice, Rynek 27 (pn.-czw.: 8:00-18:00, pt.: 7:00-15:00);

*Centrum Usług Społecznych Myślenice, ul. Słowackiego 82 (pn. 7:00-17:00, wt.-pt.: 7:00-15:00);

*Remizy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Miasta i Gminy Myślenice (pn.-pt.: 17:00-19:00 oraz sb.-ndz. 9:00-11:00).

Ponadto Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przyjmuje zgłoszenia dotyczące możliwości nieodpłatnego udostępnienia miejsc schronienia dla uchodźców z Ukrainy pod numerami telefonów: 519 541 549 lub 12 272 19 98 wew. 108.

Potrzebna jest woda, konserwy rybne i mięsne z możliwością otwarcia, dania gotowe w słoikach, dania instant, makaron, ryż, kasza, mleko w proszku, cukier, dania w słoiczku dla dzieci, wafle, chrupki, nutridrinki w proszku.

Produkty higieny osobistej takie jak chusteczki nawilżające, wata, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe, pasta i szczoteczki do zębów, mydła, środki higieny osobistej, pampersy dla dzieci, kosmetyki do pielęgnacji dzieci, ręczniki bawełniane lub z mikrofibry, podpaski.

Ponadto bielizna dla dzieci, dla osób dorosłych; ubrania - zwłaszcza przeciwdeszczowe i ciepłe, koce w tym termiczne oraz śpiwory; zestawy naczyń jednorazowych i wielorazowych, środki medyczne (np. kompresy i gaziki jałowe, bandaże, woda utleniona, maseczki jednorazowe); latarki, baterie.

Zbiórkę prowadzi też Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach w ramach porozumienia z Departamentem Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

- Oprócz podstawowych produktów można składać też pomoc materialną w budynku naszej Biblioteki w Myślenicach przy ul. Żeromskiego 9 w godzinach jej otwarcia. Wiemy, że punktów zbiórki darów jest w naszym mieście i w całym powiecie sporo. Jeśli jednak biblioteka jest komuś po drodze, jeśli po drodze jest Wam z potrzebującymi, wstąpcie do nas i ofiarujcie nawet drobną rzecz - zachęca kierownik filii Krystyna Łętocha.

Zbiórka w Dobczycach

Podobna zbiórka odbywa się w Dobczycach. Oficjalną prowadzi gmina, a wyznaczone punkty zbiorcze usytuowane są w strażnicy "Pod Zegarem" (Rynek pn.-pt. w godz. 12-19), strażnicy w Kędzierzynce (w godz. 11-14) oraz w sklepach sieci "Jan" (ul. Mostowa i Witosa). Równolegle trwa zbiórka w dawnym hotelu przy ul. Zarabie 15. 

- Wczoraj na Ukrainę wysłaliśmy pierwszą partię leków. Zbiórkę organizujemy w Dobczycach pod adresem Zarabie 15. Ciągle można przywozić koce, karimaty, zupki i dania instant, makarony, termosy, miseczki, plastikowe kubki, lekarstwa na przeziębienia. To trafi na granicę do osób czekających na jej przekroczenie. Mamy już jedną Ukrainkę z dziećmi, teraz staramy się zebrać niezbędne produkty dla kolejnych, których przyjmiemy w najbliższych dniach - mówi Ewa Wincenciak-Walas, która razem z Angeliką Niewiarowską, Maciejem Niewiarowskim i Katarzaną Citaku organizuje dodatkową zbiórkę. 

Prywatnych inicjatyw jest więcej, a w sieci mieszkańcy regionu zgłaszają możliwość przyjęcia pod swój dach uchodźców lub deklarują pomoc w ich przewiezieniu spod granicy.

 

Sułkowice: "Dziękujemy za bezinteresowną pomoc"

Podobna akcja trwa na terenie gminy Sułkowice, którą miasto organizuje we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz miastem Kraków. W piątek pierwsze paczki trafiły urzędu, od wczoraj trwa akcja we wszystkich strażnicach.

"Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy okazali swoje wielkie serce i przekazali dary. Dziękujemy również wszystkim strażakom za ich poświęcenie i bezinteresowną pomoc" - piszą władze gminy. 

Punkty zbiorcze znajdują się w urzędzie miejskim, we wszystkich szkołach i przedszkolach gminy (w godzinach pracy tych placówek) i we wszystkich strażnicach OSP w godzinach.

Na facebooku pod nazwą "Powiat Myślenicki z pomocą dla Ukrainy" mieszkańcy jednoczą się jako grupa osób, która przyjęła pod swój dach obywateli Ukrainy. 

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!