Kultura

Myślenickie Towarzystwo Kultury stworzyło kwintet fortepianowy

Myślenickie Towarzystwo Kultury stworzyło kwintet fortepianowy

Pomysł był spontaniczny. Szybka rozmowa i konkret. Tak w dwóch zdaniach można opowiedzieć o powstaniu w ramach Myślenickiego Towarzystwa Kultury kwintetu fortepianowego złożonego z młodych muzyków

Idea powstała w głowie Tomasza Pawlaka, a Piotr Szewczyk założyciel MTK podchwycił pomysł. Dlaczego pięć? Jak mówi Tomasz Pawlak, w takim składzie grają na Akademii Muzycznej w ramach obowiązkowych zajęć w zespole. Dlaczego zatem nie przenieść tego do Myślenic, a ze studenckiego obowiązku uczynić zespół z prawdziwego zdarzenia?

Przeciwwskazań brak. I tak się zaczęło. Na pierwszym koncercie kwintetu w Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” zjawiło się 300 osób. Kwintet zagrał dwa utwory: Aleksandra Borodina kwintet fortepianowy C-moll i kwintet fortepianowy Pawła Strzeleckiego.

- Marzy mi się, żeby kwintet wypracował takie muzyczne brzmienie i styl, żeby nie był jednym z wielu kolejnych zespołów grających pięknie i poprawnie lecz ciągle bez tego czegoś co przyciąga. Śmiem twierdzić, że muzycy są na dobrej drodze by osiągnąć swój niepowtarzalny punkt w muzyce. Wynika to moim zdaniem z różnorodności, która sprawa że ich brzmienie może być inne od reszty. Tomasz Pawlak miłośnik muzyki ludowej świetnie odnajdujący się w jej bezkresie, Łukasz Laxy na co dzień współpracujący mocno z Nigelem Kennedy i jego Orchestra of Life czy Zofia Ambroży z Myślenic młoda koncertująca pianistka, która kształciła się m.in. u Paula Badury-Skody austryjackiego pedagoga i pianisty – mówi Piotr Szewczyk.

Obecnie trwają pracę nad udziałem kwintetu w kilku zagranicznych koncertach. Sami muzycy aranżują kolejne prezentacje.

Komentarze (7)

 • Brak zdjęcia
  15 sie 2011

  Kwintet fortepianowy a ja na zdjęciu widzę same smyczki...

  6 Odpowiedz
 • Myślenickie Towarzystwo Kultury 15 sie 2011

  Fortepian nie złapał się w kadrze... Nazwa: kwintet fortepianowy wynika z tego, że fortepian jest głównym instrumentem w całym składzie a towarzyszą mu smyczki właśnie.

  1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 sie 2011

  Gratuluje Tomek!!!

  5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 sie 2011

  Fortepian głównym instrumentem w tym składzie? Skrzypce pana Pawlaka są tam głównym instrumentem :)

  3 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 sie 2011

  Gratuluję! Życzę powodzenia i czekam na info o najbliższych koncertach!

  3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 sie 2011

  Skrzypce pana Pawlaka bedą głównym instrumentem, nawet gdy będzie grał secund w stuosobowym zespole :P Jak ktoś ma talent to go ma i już :)

  7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 sie 2011

  jak to zwykle w myślenicach bywa, wiele osób nie słyszało o tym koncercie,a zjawiło by się pewnie więcej,gdyby mieli jakąś informację na ten temat.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...