logo-web9
Myślenice

Zbadają w jaki sposób przemieszczają się mieszkańcy i zdiagnozują ich potrzeby. Gospodarze 9 gmin podpisali porozumienie w tej sprawie

„Plan Mobilności ma pokazać m.in. w jaki sposób mieszkańcy się przemieszczają i jakie mają potrzeby w tym zakresie. Wskaże co powinniśmy zrobić w kolejnych latach, aby ułatwić im przemieszczanie się do pracy, czy pomiędzy poszczególnymi miejscowościami z uwzględnieniem dostępu do Krakowa”.

Dzisiaj burmistrzowie i wójtowie gmin z terenu powiatu myślenickiego podpisali porozumienie w tej sprawie.

Burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu myślenickiego podpisali porozumienie na rzecz opracowania „Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Obszaru Funkcjonalnego Myślenic do roku 2032+”. Obszar funkcjonalny tworzą gminy Myślenice, Sułkowice, Dobczyce, Tokarnia, Pcim, Lubień, Siepraw, Wiśniowa i Raciechowice.

- Nasz dzisiejszy krok w opracowaniu Planu Zrównoważonej Mobilności ma nam ułatwić zdobywanie środków europejskich z nowej perspektywy finansowej na działania związane z szeroką rozumianą mobilnością naszych mieszkańców i planowaniu transportu oraz komunikacji, a być może także inwestycji około infrastrukturalnych i około drogowych. Każdy samorząd starając się o pieniądze na tego typu zadania, będzie musiał przedstawić tego typu dokument strategiczny. Takie porozumienie daje nam dodatkowe punkty, jeśli chodzi o aplikowanie o środki zewnętrzne.

Porozumienie dotyczy organizacji transportu między gminami na terenie „ziemi myślenickiej”. Chodzi też o zaprogramowanie siatki połączeń dowozowych m.in. do przystanków kolejowych i dalej. Myślę, że otwiera to szersze perspektywy w lepszym skomunikowaniu naszych mieszkańców między miejscowościami powiatu i na zewnątrz – podczas spotkania w myślenickim magistracie mówił burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

W czwartek przedstawiciele gminy podpiszą umowę z firmą wyłonioną w przetargu, która przygotuje wspomniany plan. Ten ma być gotowy w 2023 r. Następnie gmina przystąpi do jego realizacji oraz wnioskowania o pieniądze unijne.

Jak czytamy w gminnym komunikacie; „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej bazuje na długofalowej wizji rozwoju transportu i mobilności dla całej aglomeracji miejskiej, która obejmuje wszystkie środki i formy transportu: publiczne i prywatne, pasażerskie i towarowe, zmotoryzowane i niezmotoryzowane, w ruchu i w czasie postoju”.

Co to oznacza w praktyce, co będzie zawierał plan i czego będą dotyczyć działania? O to zapytaliśmy Kingę Paciorek z UMiG Myślenice.

Zrównoważona mobilność dotyczy tego, aby w jakikolwiek sposób zminimalizować przemieszczanie się mieszkańców i osób z wykorzystaniem samochodów. Aby bardziej umożliwić transport publiczny, zbiorowy i ułatwić mieszkańcom poruszanie się w sposób niezmotoryzowany.

Kinga Paciorek, Zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UMiG Myślenice: Podpisane dzisiaj porozumienie to dokument strategiczny – planistyczny, który swoim zasięgiem obejmuje najbliższe 10 lat z perspektywą na kolejne. Ma pokazać Myślenicom i obszarowi funkcjonalnemu Myślenic, czyli pozostałym 8 gminom powiatu, m.in. w jaki sposób mieszkańcy się przemieszczają i jakie mają potrzeby w tym zakresie. Wskaże co powinniśmy zrobić w kolejnych latach, aby mieszkańcom ułatwić przemieszczanie się do pracy, czy pomiędzy poszczególnymi miejscowościami z uwzględnieniem dostępu do Krakowa.

Gwarantuje, że działania transportowe i mobilnościowe podejmowane na terenie całej „ziemi myślenickiej”, będą uprzednio zaplanowane i dobrze przemyślane. Przede wszystkim zostaną przeprowadzone badania i analizy w tym zakresie. Nie będziemy działać tu i teraz w zależności od możliwości finansowych, tylko będziemy realizować projekt, który został dobrze zorganizowany, zbadany, przemyślany i zaplanowany.

Mając Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej, będziemy mogli pozyskiwać środki z priorytetu Regionalnego Programu Małopolski.

Jeśli chodzi o zrównoważoną mobilność, to mówimy bardziej o przemieszczaniu się, niż o inwestycjach transportowych. Zrównoważona mobilność dotyczy tego, aby w jakikolwiek sposób zminimalizować przemieszczanie się mieszkańców i osób z wykorzystaniem samochodów. Aby bardziej umożliwić transport publiczny, zbiorowy i ułatwić mieszkańcom poruszanie się w sposób niezmotoryzowany. To są dwa główne priorytety naszego planu. Jednym z priorytetów gminy są ścieżki rowerowe na terenie miasta i gminy, ale nie tylko w Myślenicach, również w pozostałych 8 gminach powiatu myślenickiego.

Weź udział w sondażu!
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!