Myślenice

Myślenice. Na Zarabiu powstanie tężnia solankowa. Podobne stoją w Pcimiu, Lubniu i Skomielnej Białej

Myślenice. Na Zarabiu powstanie tężnia solankowa. Podobne stoją w Pcimiu, Lubniu i Skomielnej Białej

Po Pcimiu, Lubniu i Skomielnej Białej – Myślenice będą czwartą miejscowością powiatu w której stanie tężnia solankowa. Ma być największa i znaleźć się w parku na Zarabiu

 

Będzie mieć kształt prostokąta o wymiarach 15,1 m x 9 m i wysokości 4,5 m. Zajmie miejsce dotychczasowej fontanny znajdującej się w parku miejskim na Zarabiu i w sąsiedztwie toalety. Ma zostać objęta monitoringiem miejskim i oświetlona.

Tężnia ma powstać przy wsparciu finansowym pochodzącym z województwa małopolskiego, które przeznaczy 176 tys. zł w ramach zadania "Małopolskie tężnie solankowe". Podczas sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego we wtorek 26 kwietnia, radni województwa podjęli uchwałę w sprawie przeznaczenia 3,5 mln zł na budowę ogólnodostępnych i nieodpłatnych tężni solankowych, wraz z elementami małej architektury oraz infrastrukturą techniczną na terenie całego województwa.

W tym roku wsparcie otrzymają gminy: Brzesko, Brzeszcze, Budzów, Bukowno, Chrzanów, Gródek nad Dunajcem, Grybów, Kalwaria Zebrzydowska, Kamienica, Kłaj, Korzenna, Krzeszowice, Lipnica Wielka, Myślenice, Nawojowa, Podegrodzie, Słomniki, Świątniki Górne, Uście Gorlickie, Wielka Wieś, Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna oraz Powiat Dąbrowski.

„Budowa tężni w Małopolsce to z jednej strony inwestycja w zdrowie mieszkańców, z drugiej – dodatkowe wzmocnienie oferty turystycznej najpiękniejszych zakątków naszego regionu. Tego typu strefy prozdrowotne to nie tylko szansa by zadbać o siebie i swoje zdrowie, ale także nowa przestrzeń do spotkań i przyjemnego spędzania czasu na świeżym powietrzu z rodziną czy przyjaciółmi. Warto także podkreślić, że miejsca te będą dostosowane do potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, więc z ich dobrodziejstw będzie mógł skorzystać każdy, niezależnie od wieku” – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Powiązane tematy

Komentarze (12)

 • Brak zdjęcia
  30 kwi 2022

  A. O srandemi już nie ma bo niedziel ski tak powiedział ???? zobaczycie na jesień

  17 2 Odpowiedz
 • 30 kwi 2022

  woda jodowana poświęcona przez xiendza i zdrowie będzie.

  16 8 Odpowiedz
 • 1 maj 2022

  Trzeba przyciągać jakoś turystów xd Tylko co my z tego mamy? Jedynie zapchane parkingi na zarabiu. Z mieszkańców ściągacie daniny, zamiast z przyjezdnych. Kto wogóle z małego miasteczka gdzie nawet nie ma mieszkań dla młodych chce zrobić metropolię turystyczną na skalę środkowo-europejską. Ciasno panie mi w tych Myślenicach.

  9 3 Odpowiedz
 • 1 maj 2022

  Zlikwidują Dzień Dziecka

  9 2 Odpowiedz
 • 2 maj 2022

  Lidle, Kauflandy, galerie, przedsiębiorcy cierpią a my wspieramy zachodnie firmy. Obudź się pan

  8 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...