Wiśniowa. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Banda Burek na podium
Drugie miejsce dla Jakuba Szynala, trzecie dla żeńskiej grupy śpiewaczej i wyróżnienie dla męskiej grupy śpiewaczej. Z takimi rezultatami przyjechali do Wiśniowej z "Krakowskiej Spinki"
W pierwszą niedzielę maja Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Banda Burek wziął udział w drugim Przeglądzie Folklorystycznym pt. "Krakowska Spinka" im. Janiny Kalicińskiej. Występowali w trzech kategoriach, a w dwóch z nich stanęli na podium.
Grupa Śpiewacza Żeńska zajęła 3. miejsce, a Grupa Śpiewacza Męska otrzymała wyróżnienie. Najwyżej z zespołu uplasował się instrumentalista - Jakub Szynal, który grając na klarnecie, zdobył 2 miejsce.
Zespół Banda-Burek został założony jesienią 1953 roku przez ówczesną kierowniczkę świetlicy wiejskiej. Nazwa zespołu odwołuje się do legendy o bandzie Burka, która grasowała w okolicach Wiśniowej. Według legendy Burek i jego banda słynęli z kradzieży koni: okradali gospodarzy i karczmy gdzie odbywały się wesela.
Na jednym z wesel pojawił się niespodziewanie Burek ze swoją bandą, tańczył, śpiewał i zabawiał karczmarkę. Swoją brawurą i tempem porwał gości do zabawy. Podczas gdy weselnicy zapomnieli się w tańcu i śpiewie, całe obejście karczmy zostało doszczętnie okradzione. Legenda ta jest bardzo ważną częścią lokalnej tożsamości i kultury ludowej. Założyciele zespołu Banda-Burek bazowali na autentycznych przyśpiewkach i tańcach z regionu, zaś postać wesołego, roztańczonego rozbójnik stała się ich „patronem”.
W 2019 r nazwa Zespołu została zmieniona na Regionalny Zespół Pieśni i Tańca ,,Banda Burek”, który głównie bazuje na tańcach i przyśpiewkach z regionu. W swoim repertuarze posiada również tańce narodowe.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.