Praca

Jak znaleźć pracę? Napisz CV, nie zapominając o liście motywacyjnym!

Jak znaleźć pracę? Napisz CV, nie zapominając o liście motywacyjnym!

Niedługo skończysz studia i chciałbyś rozejrzeć się już za pierwszą pracą. To kolejne wyzwanie, patrząc na naszą aktualną sytuację na rynku pracy, zarobki i inflację. Rywalizacja o pracę na poziomie jest zacięta, dlatego wypada napisać mocne podanie o pracę, aby otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Okazuje się, że obok CV (ciekawe szablony znajdziesz na https://bananacv.com/szablony), bardzo ważne jest napisanie odpowiedniego listu motywacyjnego, którego większość ludzi niesłusznie pomija. Ponieważ jest to pierwsza rzecz, jaką zobaczy rekruter, musisz upewnić się, że robisz doskonałe pierwsze wrażenie.

Co więc należy zrobić?

  • W liście motywacyjnym staj się umieścić jak najbardziej przekonujące dowody. Już w pierwszych zdaniach musisz wywrzeć pozytywny wpływ na osobę czytającą list.

  • Skoncentruj się na swoich obecnych i poprzednich osiągnięciach, a nie tylko na obowiązkach.

  • Zilustruj swoje osiągnięcia krótkimi, ale konkretnymi przykładami, wyjaśniając, dlaczego są one istotne dla tej pracy, o którą się ubiegasz. W tym miejscu możesz skierować pracodawcę do swojego CV (o tym jak napisać dobre CV dowiesz się na https://bananacv.com/) po więcej szczegółów.

  • Skoncentruj się na obszarach, które wyróżnią Cię na tle konkurencji, a nie na podstawowych kryteriach pracy.

  • Wyjaśniając swoją motywację i uzasadnij, dlaczego ubiegasz się o tę pracę.

  • Bądź zwięzły (poproś znajomego, aby omówił to z Tobą i zredagował rozwlekłe zdania i zbędne słowa).

  • Koniec na wpleć w tekst nutę entuzjazmu i oczekiwania.

Przykład listu motywacyjnego, który możesz wykorzystać, gdy ubiegasz się o pracę w klubie fitness.

List motywacyjny do pracy jako trener personalny na siłowni / lub do klubu fitness.

Szanowni Państwo,

W maju 2022 skończę studia na [nazwa uczelni] z tytułem [wstaw osiągnięty tytuł]. Z dużym zainteresowaniem przeczytałem ofertę pracy na stanowisko pracownika klubu fitness / siłowni i jestem przekonany, że byłbym wspaniałym uzupełnieniem Państwa zespołu.

O mojej silnej etyce pracy świadczy fakt pełnienia funkcji … [działalności studenckiej] równolegle z moimi studiami akademickimi, a także płatnych staży letnich w [nazwa praktyki] w [nazwa firmy] oraz [nazwa praktyki] w [nazwa firmy]. Te doświadczenia pozwoliły mi uzyskać realistyczny obraz wymagań i wyzwań na stanowisku pracownika klubu fitness / siłowni.

Jako … [nazwa firmy zajmującej się stażem] byłem odpowiedzialny za monitorowanie podstawowych zagadnień dotyczących prawidłowemu wykonywania poszczególnych ćwiczeń, prowadzenia diet i kontakcie z klientem. Informacje czerpałem też z publikacji branżowych, blogów (np. z http://fitnessblog.com.pl/) źródeł firmowych, i wywiadów osobistych.

Jako [nazwa stażu] w [nazwa firmy stażowej] pracowałem nad wieloma projektami, w tym raportowaniem osiągnięć klientów, rachunkiem zysków i strat oraz analizą progresu. Moja praca została wykorzystana do prezentacji w całej firmie.

Oprócz mojego praktycznego doświadczenia zawsze skupiałem się najnowszych informacjach z wydziału nauki. Dzięki połączeniu tych doświadczeń zawodowych i akademickich z niecierpliwością czekam na omówienie możliwości dołączenia do Państwa organizacji. Proszę przeczytać mój załączony do listu CV.

Dziękuję Państwo za poświęcony mi czas i uwagę.

Z poważaniem,
[Twoje imię i nazwisko]

Zobacz więcej