Szachy

Juniorzy z MAT Myślenice w ekstralidze szachowej. "To historyczny sukces"

Juniorzy z MAT Myślenice w ekstralidze szachowej. "To historyczny sukces"

Jakub Suder, Dariusz Dziewoński, Samuel Maj, Maciej Jamrozik, Katarzyna Uliasz oraz Gabriela Tokarz to zawodnicy MAT Myślenice, którzy wywalczyli awans do elitarnej grupy 10 najlepszych juniorskich klubów szachowych w Polsce

 

Kiedy na przełomie roku 2015 i 2016 powstawało stowarzyszenie Myślenicka Akademia Talentów, a z nią klub szachowy MAT Myślenice, głównym celem działalności była popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży. Od teraz reprezentanci MAT Myślenice będą występować w ekstralidze szachowej

Zawodnicy drużyna MAT Myślenice swoją przygodę z rozgrywkami zaczynali od najniższej V ligi szachowej, a wśród marzeń znajdował się awans do ogólnopolskiej II ligi i znalezienie się wśród 50 najlepszych klubów szachowych w Polsce.

Choć po zeszłorocznym spektakularnym awansie z II ligi do I ligi w zespole wiara w cuda była bardzo silna, to jednak myśli o tym, że myślenicki klub znajdzie się w elitarnej grupie 10 najlepszych juniorskich klubów szachowych w Polsce, wymagały sporej nutki optymizmu.

Awans wywalczyli w Lublinie

Ta historyczna chwila dla myślenickich szachów miała miejsce na przełomie czerwca i lipca w Lublinie, gdzie odbywały się trwające 10 dni rozgrywki I ligi juniorów.

Jak co roku w zawodach wzięło udział 10 drużyn, które grając w systemie kołowym (każdy z każdym) przez 9 dni, walczyły o zajęcie dwóch najwyższych miejsc gwarantujących awans do ekstraligi szachowej.

Drużyna MAT-a Myślenice wystąpiła w składzie: Jakub Suder (kapitan), Dariusz Dziewoński, Samuel Maj, Maciej Jamrozik, Katarzyna Uliasz oraz Gabriela Tokarz. Myślenicka drużyna legitymowała się drugim rankingiem w turnieju, co mogło być przesłanką o dobrym wyniku.

Młodzi zawodnicy z Myślenic turniej rozpoczęli czterema wygranymi z rzędu meczami w kolejności z drużynami z Wrocławia, KSz "Skoczek" Czerwionka-Leszczyny, Kalisza i Wieliczki.

 

Na tym etapie turnieju już było wiadomo, iż drużyna Hetmana Katowice jest w świetnej formie i będzie poza zasięgiem pozostałych drużyn. Natomiast o miejsce 2, premiowane awansem, drużyna MAT-a będzie rywalizować z zespołem UKS Ognisko Rydułtowy. Z tą właśnie drużyną myśleniccy szachiści stoczyli bezpośredni bój w V rundzie, który zakończył się brakiem rozstrzygnięcia, czyli remisem. Co oznaczało, że sprawa awansu do najwyższej ligi była nadal otwarta.

Remis w kolejnej rundzie z drużyną MDK Śródmieście Wrocławia mógł sprawić, że szanse drużyny na awans zostały zaprzepaszczone. Jednak jak się okazało w tej samej rundzie drużyna z Rydułtowy swój mecz przegrała, co sprawiło, iż ekipa z Myślenic powiększyła przewagę punktową nad bezpośrednim konkurentem do awansu. Następna runda przyniosła wygraną z drużyną z Rybnika i dała szansę na uzyskanie awansu już kolejnego dnia w przedostatniej rundzie. Potrzebne do tego było zwycięstwo z drużyną Polonii Warszawa. Jednak zmęczenie turniejowe odbiło się na jakości gry zawodników MAT-a i mecz zakończył się remisem 3:3.

Kwestia awansu miała się rozstrzygnąć w ostatniej IX rundzie. Aby awansować drużyna MAT-a mogła pozwolić sobie na porażkę z liderem turnieju Hetmanem Katowice, jednak nie mogła być ona za wysoka. Tak też się stało i ostatni mecz zakończył się jedyną przegraną myślenickiej drużyny. Jednak nie przeszkodziła ona w zajęciu drugiego miejsca i uzyskaniu awansu do najwyższej ligi rozgrywkowej.

Końcowe wyniki czołowych drużyn I ligi: Hetman Katowice 18 pkt., MAT Myślenice 13 pkt., Ognisko Rydułtowy 12 pkt. Pełne wyniki turnieju i transmisje z partii można znaleźć na FB MAT-a Myślenice.

Powiązane tematy

Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego
Szachy 0

Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego

Szachiści z regionu zmierzyli się w finale IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego To zwieńczenie trwających od marca rozgrywek "szachy niedzielą", które połączy...

Komentarze (2)

Zobacz więcej

Sportownia klubowym wicemistrzem Polski
Speed-Ball 0

Sportownia klubowym wicemistrzem Polski

W krakowskiej hali UEK odbyły się IV Klubowe Mistrzostwa Polski w Speed-ballu. Zawodnicy Sportowni zakończyli sezon z tytułem Klubowego Wicemistrza Polski Ope...