Myślenice

Myślenice. Jest pomysł na kolejną drogę. Chcą wybudować północno-wschodnią obwodnicę miasta. Podpisali umowę na wykonanie koncepcji

Myślenice. Jest pomysł na kolejną drogę. Chcą wybudować północno-wschodnią obwodnicę miasta. Podpisali umowę na wykonanie koncepcji
"Obwodnica Myślenic" ma zostać zaprojektowana w oparciu o drogę wojewódzką 967. Jej przebieg poznamy pod koniec 2023 roku.

Marszałek Witold Kozłowski i burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka podpisali umowę na opracowanie koncepcji budowy „obwodnicy Myślenic”. Którędy przebiegać będzie droga? Tego dowiemy się „pod koniec przyszłego roku”

Województwo Małopolskie wraz z Gminą Myślenice będą wspólnie realizować zadanie inwestycyjne pn.: „Opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy obwodnicy Myślenic w ciągu DW 967 wraz z pozyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach”. Jak informuje Urząd Marszałkowski; „przebieg planowanej obwodnicy Myślenic poznamy pod koniec przyszłego roku”.

- Dzisiaj zrobiliśmy pierwszy, ale konkretny krok. Razem z panem burmistrzem przystępujemy do wspólnej, dużej i ważnej dla mieszkańców inwestycji. Nowa droga odciąży ruch i rozwinie cały układ komunikacyjny wokół Myślenic i w samym mieście. Poprawi się też bezpieczeństwo podróżujących, a dodatkowo obwodnica wpłynie na rozwój gospodarki. Powstaną nowe przedsiębiorstwa, będą rozwijać się już istniejące, co przełoży się na zatrudnienie w regionie - mówi marszałek Witold Kozłowski.

Zadanie objęte niniejszą umową realizowane będzie w ramach przygotowania dokumentacji dla inwestycji drogowo mostowych w ramach Pomocy Technicznej, przy dofinansowaniu unijnym. Wartość szacunkowa zadania wynosi 600 tys. zł i planowana jest do sfinansowania w 2023 roku.

Inwestorem zadania jest województwo, a jego koszt to ponad 185 tys. zł. Zostanie ono sfinansowane w następującym podziale: Województwo Małopolskie – 50% kosztów w 2023 roku, pozostałe 50% kosztów będzie współfinansowane z budżetu Gminy Myślenice w 2023 roku w formie dotacji celowej opartej o stosowną Uchwałę Rady Miejskiej w Myślenicach. Planowane jest też dofinansowanie z Funduszy Europejskich - blisko 415 tys. zł.

-Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum Myślenic oraz lepsze skomunikowanie ze strefą przemysłową w Polance i Jaworniku to główne założenia nowej obwodnicy wschodniej miasta. Nowa obwodnica na pewno pozwoli na poprawę często poruszanej przez nas kwestii bezpieczeństwa mieszkańców oraz zapewnienie komfortu podczas korzystania z dróg w ściśle zurbanizowanej strefie. Nie zapominajmy, że wjazd ciężkiego sprzętu i tranzytu odbywa się jak na razie na odcinku wymienionym w podpisanej przez nas umowie - komentuje Jarosław Szlachetka

W dniu 3 sierpnia został ogłoszony przetarg na opracowanie wielowariantowej koncepcji budowy obwodnicy Myślenic w ciągu drogi wojewódzkiej DW 967. Termin składania ofert upływa 14 września, a wykonawca będzie miał 12 miesięcy na jej wykonanie. Celem zamówienia opracowania jest przedstawienie wariantowych rozwiązań nowego połączenia drogowego drogi wojewódzkiej DW 967 z droga krajową DK7 - popularną "Zakopianką". Będzie ono stanowić jednocześnie obwodnicę Myślenic w ciągu DW967.

Dzięki powstaniu tej obwodnicy wschodniej, czy też północnej możemy skierować pojazdy wysokotonażowe, które poruszają się od wschodu, tj. Łapczycy i Dobczyc na obwodnicę. Niekoniecznie będą musiały wjeżdżać praktycznie w centrum miasta, czyli strefę przemysłową przy ul. Słowackiego
- burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Jak informują urzędnicy; droga wojewódzka nr 967 Myślenice - Dobczyce - Łapczyca, będąca głównym połączeniem na kierunku wschód zachód DK7 z DK94, wyczerpuje obecnie swoją przepustowość w Myślenicach, dlatego tak istotne jest znalezienie alternatywnych rozwiązań komunikacyjnych tj.: wyprowadzenie ruchu poza teren zabudowy, poprawę płynności i bezpieczeństwa ruchu na DW 967, poprawę dostępności Myślenic, wzmocnienie i usprawnienie połączeń drogowych z istniejącą DK7.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic (PiS): Niewątpliwie jest to jedna ze strategicznych inwestycji odciążających ruch, szczególnie ten tranzytowy w centrum naszego miasta.

Dzięki powstaniu tej obwodnicy wschodniej, czy też północnej możemy skierować szczególnie te pojazdy wysokotonażowe, które poruszają się od wschodu, tj. Łapczycy i Dobczyc na obwodnicę. Niekoniecznie te pojazdy będą musiały wjeżdżać praktycznie w centrum miasta, czyli strefę przemysłową przy ul. Słowackiego.

To dzisiaj bardzo newralgiczne miejsce, gdzie wielokrotnie w ciągu dnia pojawiają się zatory w trakcie godzin porannych i wczesnopopołudniowych. Na pewno ta obwodnica wyeliminuje niepotrzebny ruch samochodów wysokotonażowych

- mówił podczas 53. sesji rady miejskiej miejskiej.

Radni nie mieli pytań do wspomnianej inwestycji. Za udzieleniem pomocy finansowej na rzecz województwa małopolskiego głosowało 19 radnych przy 1 wstrzymującym się.

----

Z jakiego sposobu ogrzewania swojego domu/mieszkania będziesz korzystać podczas nadchodzącej zimy?

 • ogrzewanie elektryczne
 • ogrzewanie gazowe
 • system wykorzystujący gaz płynny
 • instalacja na olej opałowy
 • system wykorzystujący węgiel
 • system wykorzystujący ekogroszek
 • ogrzewanie wykorzystujące drewno
 • inne
 • Zobacz wyniki
 • ogrzewanie elektryczne ogrzewanie elektryczne 7%
 • ogrzewanie gazowe ogrzewanie gazowe 46%
 • system wykorzystujący gaz płynny system wykorzystujący gaz płynny 2%
 • instalacja na olej opałowy instalacja na olej opałowy 2%
 • system wykorzystujący węgiel system wykorzystujący węgiel 13%
 • system wykorzystujący ekogroszek system wykorzystujący ekogroszek 7%
 • ogrzewanie wykorzystujące drewno ogrzewanie wykorzystujące drewno 10%
 • inne inne 12%
 • Głosów: 1146

Powiązane tematy

Komentarze (28)

 • mirek@ 7 wrz 2022

  węzeł w Myślenicach, węzeł w Jaworniku, tunel w Krzyszkowicach, pociąg i pewnie o czymś zapomniałem a teraz obwodnica miasta... same koncepcje a efektu brak. ktos w to jeszcze wierzy?

  83 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 wrz 2022

  Powoli waść, bo się w tym labiryncie dróg, węzłów, tuneli i parkingów pogubimy!! Normalnie strach wyjechać z domu! ....a nie, sorry, to tylko fantazje. W realu żwir i błoto.

  73 5 Odpowiedz
 • 7 wrz 2022

  Kolejna koncepcja, która nigdy nie zostanie zrealizowana.
  Czy Szlachetka wreszcie coś wybuduje, czy zmarnuje nasze pieniądze na kolejnych 50 koncepcji, które i tak wylądują w koszu?
  Jeszcze mu zostało zrobić koncepcję lotniska w Myślenicach i koncepcję żeglugi Rabą do Krakowa.
  Już nawet śmiać się z tego człowiekowi nie chce.

  60 5 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 7 wrz 2022

  A poseł tam coś podpisywał czy tylko statystował?

  54 3 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 7 wrz 2022

  Nie wszędzie żwir - do domu radnego asfalt. Czy też "destrukt" asfaltowy jak to nam radny tłumaczył.

  54 4 Odpowiedz

Zobacz więcej