Technologia

Rodzaje i zastosowanie niwelatorów budowlanych

Rodzaje i zastosowanie niwelatorów budowlanych

Praktycznie każda większa inwestycja budowlana wymaga odpowiedniego wyrównania powierzchni ziemi. W całym tym procesie wykorzystywane są specjalne przyrządy pomiarowe, nazywane niwelatorami.

Dzięki nim możemy z ogromną precyzją wyznaczyć spadki terenu, co jest szczególnie ważne podczas budowy ciągów komunikacyjnych. Nowsze niwelatory laserowe są o wiele bardziej praktyczne i dokładniejsze niż klasyczne wersje optyczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Do czego służy niwelator?

Niwelatory to przenośne instrumenty pomiarowe, pozwalające z dużą precyzją obliczyć spadki terenu. Jest to bardzo ważne, jeżeli inwestycja obejmuje zakres działań na dużym obszarze. Z niwelatorów korzysta się podczas budowy dróg, autostrad, chodników, budynków czy ogrodzeń. Zastosowanie niwelatorów jest bardzo duże i praktycznie każda firma budowlana powinna dysponować takim sprzętem. Obecnie niwelatory możemy podzielić na trzy rodzaje: elektroniczne, optyczne i laserowe. Z wielu powodów, to właśnie niwelatory laserowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród fachowców. O jakich to powodach dokładnie mowa?

Zalety i parametry niwelatorów laserowych

Bezwzględną zaletą niwelatorów laserowych jest ich wygodna obsługa i ogromna precyzja. Dokładność średniej klasy niwelatora laserowego wynosi +/- 1 mm/10 m, a w dodatku do obsługi tego urządzenia wystarczy tylko jedna osoba. Warto dodać, że w przypadku niwelatorów optycznych, jedna osoba odpowiada za odczyt z niwelatora, a druga za trzymanie łaty. Na uwagę zasługuje również ogromny zasięg niwelatorów laserowych, który może wynosić nawet do 700 metrów.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu niwelatora laserowego? Z pewnością będzie to typ (barwa) lasera, dokładność pracy, zasięg pracy, możliwość samopoziomowania, prędkość obrotowa głowicy oraz odporność na zapylenie i wilgoć w powietrzu. Większość urządzeń pozwala na pracę z wiązką poziomą i pionową. Do samego niwelatora laserowego warto od razu kupić dopasowany statyw i łatę z czujnikiem laserowym. Często kupując taki zestaw możemy sporo zaoszczędzić.

Zobacz więcej

Zawód drukarza w dobie cyfryzacji
Technologia 0

Zawód drukarza w dobie cyfryzacji

Zawód drukarza ma długą i bogatą historię, która sięga czasów Gutenberga. Jednak w dobie cyfryzacji i rosnącej popularności drukarni internetowych, rola druka...

Ile zapłacimy za prąd w 2023?
Technologia 0

Ile zapłacimy za prąd w 2023?

Zamrożone ceny do 2000 kWh, olbrzymie wzrosty cen energii sięgające nawet kilkuset procent, zmiany w rozliczaniu energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę, są...