Biznes

Co trzeba wiedzieć o pracy Project Managera w IT?

Co trzeba wiedzieć o pracy Project Managera w IT?
Fot. freepik.com

Praca Project Managera, w szczególności w branży IT, może być niełatwym zajęciem, jakie wbrew pozorom często wybierają aspirujący informatycy. Co należy wiedzieć o tej profesji przed aplikacją na to stanowisko?

Project Manager w IT – jakie są jego obowiązki?

Praca Project Managera w IT polega przede wszystkim na przeprowadzeniu projektu przez wszystkie etapy jego realizacji. Ponadto zajmuje się on kwestiami: przydzielania obowiązków pracownikom, dysponowania budżetem, przygotowywania dokumentacji z prowadzonych działań, a także zarządzania zespołem. W zawodzie Project Managera wymagana jest także podstawowa wiedza z programowania, która jest niezbędna przy prowadzonych projektach. Co więcej, osoba sprawująca tę funkcję działa na różnych płaszczyznach. Należą do nich między innymi: komunikacja z klientem, zarządem oraz zespołem.

Project manager – jakie są możliwości rozwoju?

Project Manager ma wiele możliwości rozwoju, poprzez awans na wyższe rangą stanowiska, a także całkowitą zmianę swojej dotychczasowej pozycji. Oprócz wspinania się po szczeblach kariery i osiągania tytułów jak Junior, Mid, oraz Senior, możliwe jest zdobywanie innych celów zawodowych. Można zostać na przykład Program Managerem, który zajmuje się realizacją paru projektów naraz, doprowadzając je do zamierzonych efektów. Aby zostać Program Managerem, wystarczy mieć kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów.

Kolejną drogą, jaką może podążyć PM, jest przebranżowienie stanowisko na Project Management Officer. W dosłownym tłumaczeniu jest to pracownik biura projektowego, który opracowuje procesy, przegląda i analizuje raporty oraz wyniki, jakie osiągają projekty. Innym kierunkiem, jaki może wybrać doświadczony PM jest Project Portfolio Manager. Ma on najwięcej zadań, ponieważ zajmuje się wszystkimi projektami, jakie są realizowane w firmie. Tyczy się to zarówno projektów już trwających, jak i tych, które dopiero są zaplanowane.

Project Manager w IT – co jest najważniejsze w jego pracy?

W związku, z tym że zawód zarządcy projektami opiera się na zadaniach, które są prowadzone na różnych płaszczyznach, powinien on wykazywać zarówno umiejętności miękkie, jak i te typowo techniczne związane z branżą IT, między innymi takie jak: znajomość programowania, umiejętność zarządzania, komunikatywność, samodzielność, wielozadaniowość, zmysł do myślenia krytycznego oraz analitycznego, podzielność uwagi, a także odporność na stres. PM pełni również funkcję swoistego mediatora, który odpowiada za relację w zespole. Należy także mieć na uwadze, że jest to bardzo odpowiedzialna praca, gdzie lider, (czyli PM) panuje nad całym projektem, a także wyznacza cele z nim związane. Dlatego sumienność jest także jedną z pożądanych cech charakteru Project Managera.

Jak zacząć pracować jako Project Manager w IT?

Aby podjąć pracę na stanowisku Project Managera w IT, należy przede wszystkim stworzyć CV. Obecnie na stronach internetowych można znaleźć wiele motywów oraz szablonów, jakie mogą posłużyć młodemu informatykowi w stworzeniu estetycznego życiorysu zawodowego. Co więcej, dane podawane w dokumencie muszą być przedstawione w sposób przejrzysty i nie powinny zajmować więcej niż dwie strony A4. To dlatego, że rekruterzy, oceniając poszczególne kandydatury, nie czytają obszernych opisów, więc na wstępie są bardziej skłonni je odrzucić.

Ważną kwestią jest także konstruowanie CV pod oczekiwania firmy, do jakiej kandydat chce rekrutować. Warto zwrócić uwagę na wymagania w ogłoszeniu i dostosowanie ich pod własne umiejętności oraz cechy charakteru. Z przygotowanym CV najlepiej udać się bezpośrednio do przedsiębiorstwa, jakie działa w branży IT, ale także można wysłać je elektronicznie. Należy to zrobić za pośrednictwem niektórych portali, jakie są dedykowane osobom, które poszukują pracy. Dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów w wyszukiwarce kandydat może znaleźć stanowisko, które odpowiada jego doświadczeniu, oczekiwaniom finansowym, typowi pracy, jaką chciałby podjąć, a nawet lokalizacji.