Historia

Myślenice. Strażnica OSP Śródmieście bohaterką filmu Akademii Architektury

Myślenice. Strażnica OSP Śródmieście bohaterką filmu Akademii Architektury

Jeden z filmów edukacyjnych realizowanych przez Akademię Architektury, został poświęcony... strażnicy OSP Śródmieście w Myślenicach

 

Materiał przypomina historię straży i budowli jakie powstawały na ich potrzeby, a w trakcie narracji powstaje szkic budynku znajdującego się w centrum Myślenic.

"Zdarza się czasem tak, że w jakimś budynku niemal wszystko; architektoniczny styl, nazwa obiektu i funkcją jaką on pełni, a nawet charakter przebywających w nim ludzi pasują do siebie tak ściśle, że nie ma żadnych wątpliwości... ten budynek powinien właśnie tak wyglądać. Przecież wiesz, że w świecie architektury, nie jest to takie oczywiste" - słuchamy we wstępie.

Ochotnicza Straż Pożarna Myślenice Śródmieście powstała w 1873 roku z inicjatywy Andrzeja Marka i Emila Schunke uczestników Powstania Styczniowego. Jest ona najstarszą jednostką na terenie powiatu myślenickiego.

W roku 1911, przy wielkim wkładzie pracy braci strażackiej i poparciu finansowym miejscowego społeczeństwa, jednostka dorobiła się własnej strażnicy, która służy strażakom po dzień dzisiejszy.

"Strażnice ogniowe przez ponad stulecie zdążyły sobie wyrobić opinię miejsc szczególnie cennych dla lokalnych społeczności. Budynki wiejskich i małomiasteczkowych OSP były niezwykle ważne dla organizowania imprez, potańcówek, pierwszych pokazów filmowych na prześcieradłach, rozwijania życia społecznego, a nawet jak w przypadku Myślenic prowadzenia strażackiego teatru". Te odbywały się nad garażami dla samochodów bojowych, na sali, gdzie dzisiaj m.in. ćwiczą tancerze Ziemi Myślenickiej.

Jak dowiadujemy się z wykładu; XIX wieczna Galicja cierpiała z powodu niezliczonej ilości pożarów. W drewniano-gontowo-słomianych wsiach i miasteczkach, paliły się co roku setki budynków. Ale to nie wszystkie ciekawostki związane ze strażnicami i historią OSP.

Akademia Architektury to program edukacyjny dla młodzieży i dorosłych, mający na celu uwrażliwianie na zagadnienia z zakresu urbanistyki, architektury i wzornictwa. Jak opisuje swoją działalność: „zależy nam, aby inspirować do niezależnego, krytycznego i odpowiedzialnego myślenia o naszym otoczeniu. Jakość przestrzeni, w której żyjemy oraz nikły stan edukacji w tym zakresie to nasze najsilniejsze motywacje do tworzenia Akademii Architektury”.

Komentarze

Zobacz więcej