Turystyka

W te ferie zimowe zwiedzajcie najstarszą kopalnię soli kamiennej w Polsce!

W te ferie zimowe zwiedzajcie najstarszą kopalnię soli kamiennej w Polsce!

Mamy dla was propozycję idealnej rodzinnej mikrowycieczki! Co to takiego? Najprościej tłumacząc, to sposób na zwiedzanie atrakcji w regionie w ciągu jednego dnia. Dojazd do proponowanej przez nas atrakcji z Myślenic i najbliższej okolicy nie zajmie Wam więcej niż jedną godzinę, trasą 967 do Bochni, najstarszego miasta w województwie małopolskim

Czas ferii zimowych warto poświęcić na rodzinną aktywność! Ze względu na krótki dzień, niesprzyjający wycieczkom plenerowym pogodę, trzeba rozejrzeć się w okolicy za atrakcjami pod tzw. „dachem” lub bardziej nietypowo, pod ziemią

W ferie zimowe odkryj najstarszą kopalnię soli w Polsce!

Wiosenna temperatura, nadmorski mikroklimat, atrakcje nawiązujące do tradycji i pracy górników czekają na Was w najstarszej kopalni soli kamiennej w Polsce.

Ten niezwykły, zabytkowy obiekt w 2013 roku dołączył do Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od 2000 r. jest również Pomnikiem Historii.

Najstarsza nie znaczy nieaktywna!

Wydawać by się mogło, że zakończenie prawie 800 letniej eksploatacji bocheńskiego złoża solnego będzie również końcem istnienia samej kopalni. Tak się jednak nie stało. Niezwykłe, podziemne solne miasto zyskało nowe życie. Swoją działalność kopalnia kontynuuje przyjmując coraz większą rzeszę osób odwiedzających te doskonale zachowane zabytkowe podziemia.

Specjalna oferta dla rodzin z dziećmi

„Białe złoto – Dar Księżnej Kingi”, specjalny wariant rodzinnego zwiedzania tylko w terminie ferii zimowych (od 28.01. do 12.02.2023 r. o godzinie 12:00).

Oprócz zwiedzania trasy turystycznej z Ekspozycją Multimedialną, w te ferie rodziny z dziećmi mogą skorzystać ze specjalnego programu zwiedzania kopalni „Białe złoto – Dar Księżnej Kingi”. Ten wariant zwiedzania będzie okazją, aby z ust samej księżnej usłyszeć piękną legendę o jej zaręczynowym pierścieniu i niezwykłym darze, którym za jego sprawą obdarowała mieszkańców Bochni.

Dlaczego sól była kiedyś bardzo droga? Czy sól służy tylko do solenia? To tylko nieliczne pytania, na które otrzymacie odpowiedzi.

W programie nie zabraknie też stałych elementów zwiedzania, jakimi są Podziemna Ekspozycja Multimedialna, przejazd górniczą kolejką i około półgodzinny pobyt w Komorze Ważyn.

Trasa turystyczna i unikalne atrakcje kopalni

W zabytkowych podziemiach kopalni czekają atrakcje nawiązujące do industrialnego charakteru kopalni. Już zjazd do kopalni jest zaskakujący. Do solnego miasta zjeżdża się prawdziwą windą górniczą, 212 m pod ziemię. Przejazd autentyczną górniczą kolejką, z prędkością 2,5 m/s dostarcza wszystkim wiele radości. Przeprawa łodzią po zalanej solanką komorze to kolejna unikalna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym doświadczycie tajemniczości bocheńskiej kopalni.

Trasa turystyczna dostępna jest do zwiedzania w trzech wariantach: podstawowym, gdzie zwiedzacie trasę turystyczną z ekspozycją multimedialną (dostępna bez ograniczeń wiekowych), wariant drugi to trasa turystyczna połączona z przeprawą łodzią (dostępna od 3 roku życia), trzeci wariant łączy zwiedzanie trasy turystycznej, przeprawę łodzią i przejście tzw. końską drogą, czyli wyrobiskami, którymi dawniej po kopalni poruszały się konie (dostępna od 7 roku życia).

Oferta bocheńskiej kopalni zawiera propozycje zarówno dla osób indywidualnych, jak i rodzin z dziećmi, dla grup zorganizowanych, szkolnych oraz osób dorosłych.

Ucieczka od smogu

Podczas pobytu pod ziemią będziecie oddychać powietrzem, które zostało w naturalny sposób oczyszczone przechodząc przez setki metrów solnych wyrobisk i dodatkowo wzbogacone przez mikroelementy korzystnie wpływające na nasze zdrowie.

Mamy gwarancję, że jest to powietrze wolne od zanieczyszczeń obecnych na powierzchni. Można powiedzieć, że podziemia kopalni to miejsce, którego problem smogu nie dotyczy.

Znajdująca się 250 m pod ziemią największa komora Ważyn, to miejsce gdzie można nie tylko usiąść, odpocząć po zwiedzaniu trasy turystycznej, ale również aktywnie kontynuować pobyt pod ziemią np. spacerując, grając w piłkę, badmintona lub ping ponga. Osoby, które znają już trasę turystyczną, a chcą korzystać z dobrodziejstw mikroklimatu kopalni, mogą wybrać Pobyt Rekreacyjny w Komorze Ważyn. Do pełnej dyspozycji turystów pozostają wszystkie atrakcje znajdujące się w komorze: sprzęt sportowy na boisku, stół do ping ponga, plac zabaw dla dzieci oraz solna plaża i piaskownica, a także minitężnia.

Pobyt rekreacyjny w Komorze Ważyn codziennie w dniach 28.01. – 12.02.2023 r. o godzinie 15:00

 

Więcej informacji:

Za zwiedzanie i pobyt w kopalni można zapłacić Polskim Bonem Turystycznym

Informacje i realizacja bonu pod nr tel. +48 539 904 187

Do 31 marca trwa sezon niskich cen!!!

Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o.
Ul. Campi 15, 32 – 700 Bochnia
Biuro Obsługi Klienta (informacja i rezerwacja) 14 6926752, 14 6926754

Mail: biuro@kopalnia-bochnia.pl
Bilety on-line