Myślenice

Myślenice. Czy w mieście powinien obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu nocą?

Myślenice. Czy w mieście powinien obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu nocą?

Zgodnie z ustawą o zakazie sprzedaży alkoholu po godz. 22, decyzję o tym czy będzie on dostępny na terenie każdego miasta podejmują władze samorządowe. Podczas 60. posiedzenia rady miejskiej w Myślenicach, temat został poruszony po raz pierwszy

 

Podczas 60. sesji rady miejskiej w Myślenicach komendanci Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i Policji przedstawiali informacje o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy. Oprócz omówionych przez nich zagadnień, dodatkowe tematy poruszali radni. 

Jednym z nich był Mirosław Fita (PiS), który zwracał się do komendantów policji i straży miejskiej o opinię dotyczącą ograniczenia czasu pracy sklepów monopolowych i wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w nocy. 

- Czy widzą panowie sens skrócenia działania sklepów monopolowych do godz. 22-23 lub 24? Czy w porównanie z innymi miastami zmniejszyłyby się różne ekscesy, które są najczęściej uwidocznione i nasilające się w weekendy, czyli w piątki i soboty? - pytał wiceprzewodniczący rady Mirosław Fita (PiS).  

Komendant policji zwracał uwagę na to, że służby nie dysponują analizą tego zjawiska w poszczególnych miastach. Podkreślał, że większość interwencji dotyczących zakłócania spokoju dotyczy lokali w którym alkohol jest dostępny, rzadziej sklepów.  

Inspektor Maciej Kubiak, komendant powiatowy policji w Myślenicach:  Komendant policji: To trudne pytanie. Nie mam takiej analizy, jak wygląda ta problematyka w poszczególnych miastach. Nie ukrywam, że na pewno każdy punkt, gdzie sprzedawany jest alkohol wiąże się z pewnymi problemami.

Większość interwencji ma miejsce w okolicach lokali, gdzie podawany jest alkohol, ale nie przy samych sklepach. Nie mogę powiedzieć, że nie ma problemu, bo tego typu interwencje występują. Na pewno, gdybyśmy ograniczyli sprzedaż alkoholu pewnie dla mieszkańców okolicznych punktów sprzedaży mogłoby być ciszej i spokojniej.

Częściej zdarzały się interwencje związane z kradzieżą. Mieliśmy parę osób wśród naszych mieszkańców, stałych klientów, którzy lubili ten sport, ale nie koniecznie lubili za niego płacić. To w większej mierze niż samo zakłócanie ładu i porządku publicznego. Można się zastanowić czy z takiego ograniczenia przyjdzie nam jakaś korzyść. 

Z kolei komendant straży miejskiej zwraca uwagę, że problem występuje w "okresie ciepłym, kiedy godziny są wydłużone w zakresie imprezowania"

Artur Kasicki, komendant straży miejskiej w Myślenicach: Mogę tylko powiedzieć;  oczywiście problem występuje częściej w okresie ciepłym, kiedy godziny są wydłużone w zakresie imprezowania. Mamy na uwadze, że większość okien jest wtedy otwarte.

To pewna dolegliwość dla mieszkańców, bo takowe zgłoszenia otrzymujemy. Natomiast przychylałbym się do stanowiska komendanta, należałoby przeprowadzić analizę i zapytać mieszkańców, aby wyrazili swoje zdanie. My generalnie jesteśmy organem wykonawczym, służymy radą i pomocą, ale wolałbym szerzej się nie wypowiadać na ten temat. 

Kraków czeka na decyzję w sprawie zakazu, ale czy powinien obowiązywać w Myślenicach? 

Od kilku tygodni w jednym z naszych sondaży pytamy Was o zdanie w tej kwestii. Pomysł wprowadzenia w Myślenicach zakazu sprzedaży alkoholu dzieli naszych czytelników. W dniu publikacji tego artykułu połowa negatywnie ocenia takie rozwiązanie (50%) z kolei za zakazem opowiada się 44% z Was. Pozostali nie mają zdania w tym temacie.  

Czy na terenie Myślenic powinien obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu nocą?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 43%
 • raczej tak raczej tak 6%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 6%
 • raczej nie raczej nie 14%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 30%
 • Głosów: 1934

Podobna dyskusja odbywa się w Krakowie, gdzie miasto zorganizowało ankietę wśród mieszkańców. Za ograniczeniem sprzedaży alkoholu opowiedziało się tam 54,77% ankietowanych, a przeciwnych było 45,23%.

Projekt uchwały jaką będą procedować krakowscy radni obejmuje zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach nocą od lipca tego roku. Projekt obejmuje dwa warianty zakazu od godz. 24:00 do godz. 5:30 i od godz. 22:00 do godz. 6:00.

Powiązane tematy

Komentarze (49)

 • 15 mar 2023

  w ogóle zróbcie zakaz wyjścia z domu ... zakaz jazdy na rowerze, zakaz jazdy samochodem ... tu nie jest problem z tym, że można kupić alkohol tylko w policji i straży miejskiej bo przymykają na to oko. Przykład .... jesli zgłoszę na policję że jakaś grupka ludzi pije alkohol i jest agresywna każdy z tej grupki przyjdzie na policję raz ... dostanie pouczenie, może mały mandat, ja zaś jako zglaszający będę wzywany na świadka do każdej z tych osób. Stracę kilka dni, na zwalnianie się z pracy i tłumaczenie że jestem jako świadek.
  Na temat Straży Miejskiej się nie wypowiadam, bo to jest organ bezużyteczny, i tak do wszystkiego wzywają policję, nie pracują w nocy po co takie służby ?.
  moja propozycja prosta ... piesze patrole po Myślenicach w nocy ... kilka mandatów spraw w sądzie ... i problem się rozwiąże.

  88 11 Odpowiedz
 • 15 mar 2023

  Czy wy chcecie doprowadzic do zamieszek na ulicach miasta ,wywiezienia burmistrza I calej tej rady miejskiej na taczkach I tragacach do Raby I rozrostu sklepow monopolowych na okolicznych wioskach ??? Tego chcecie ?

  53 4 Odpowiedz
 • 15 mar 2023

  A może zakaz naprawiania butów? :D

  54 8 Odpowiedz
 • 15 mar 2023

  Przedsiębiorców w rynku już zalatwiliscie to trzeba się wziąć za następnych. Sklepiki na wsi też zamknijmy bo ludzie po robocie tam piwo piją! Mam apel do ludzi kumatych i tych, którzy chcą zmienić coś w tym kraju. KUPUJCIE u lokalnych POLSKICH przedsiębiorców. Porzućcie te wszystkie Kauflandy, lidle, biedronki. W małych sklepach ceny są podobne, a nawet NIŻSZE! Nie dajcie się nabrać na kredyt hipoteczny 2%. To PUŁAPKA i dalsze zadłużanie Polski i Polaków. Pobieram 500+ na dzieci, ale jestem za likwidacją tej trucizny gospodarki! Pomoc należy się, ale tylko tym, którzy naprawdę jej potrzebują. KOLEJNE ROZBIORY POLSKI DZIEJA SIE NA NASZYCH OCZACH!

  44 3 Odpowiedz
 • 15 mar 2023

  tu w ogole nie chodzi o to czy alkohol mozna kupic noca czy tez nie
  tutaj chodzi o kolejny przyklad kontrolowania spoleczenstwa , zakazy, nakazy itp
  komuna 2.0

  42 2 Odpowiedz

Zobacz więcej