Prawo

Zderzenie z sarną w Myślenicach – co robić?

Zderzenie z sarną w Myślenicach – co robić?

Kolizje z udziałem zwierząt należą do najczęstszych przyczyn zniszczeń w samochodach. Do podobnych sytuacji regularnie dochodzi również na myślenickich drogach, dlatego warto wiedzieć, jak się zachować w ich obliczu.

Oto przydatne porady na ewentualność uderzenia w sarnę, dzika, łosia czy inne zwierzę o większych rozmiarach.

Zachowaj emocje na wodzy

Jedziesz spokojnie przez pustą drogę, niczego się nie spodziewasz, aż nagle przed Twoją maską pojawia się sarna, dzik czy wilk. Nie mając możliwości wyhamowania, uderzasz w zwierzę, które w spotkaniu z Twoim autem jest bez szans. Problem w tym, że również samochód ucierpiał, w związku z czym może pojawić się stres i podenerwowanie. Warto jednak spróbować pohamować emocje i zachowywać się w sposób rozważny, odpowiedzialny i opanowany.

Jak pokazują statystyki, kolizje ze zwierzętami zdarzają się wszędzie, choć oczywiście najczęściej poza obszarem zabudowanym, głównie na drogach przecinających lasy, przez które sarny, dziki i osobniki innych gatunków często przechodzą, wędrując po swoim naturalnym terenie życiowym. Nie da się przewidzieć, kiedy zwierzę wyjdzie przed maskę, dlatego lepiej jeździć ostrożnie i w miarę powoli. Niestety nawet takie podejście nie daje gwarancji, że uda się uniknąć zderzenia. O czym w takim razie pamiętać w podobnej sytuacji?

Pierwsze chwile po zderzeniu

Kluczowa jest przede wszystkim wspomniana ostrożność. Zwracaj więc uwagę na otaczający Cię teren i umieszczone przy drodze znaki. Jeżeli widzisz ostrzeżenie o wybiegających na drogę sarnach, a wokół Ciebie z każdej strony rośnie las, prawdopodobieństwo bliskiego kontaktu z dziką zwierzyną rośnie. Zachowaj szczególną uwagę, jeśli poruszasz się samochodem z Wielkiej Brytanii z kierownicą po prawej stronie, bo jazda jest nim jeszcze bardziej ryzykowna. Niezbędne informacje na temat sprowadzenia do Polski tego typu auta znajdziesz zaś na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/samochod-z-wielkiej-brytanii/

Jeśli dojdzie do kolizji ze zwierzęciem, pierwszym, co należy zrobić, jest zadbanie o bezpieczeństwo miejsca zdarzenia. O ile nic Ci się nie stało, bezzwłocznie wyjdź z auta i ustaw za nim w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy, który poinformuje innych uczestników ruchu o przeszkodzie na drodze. W razie konieczności pamiętaj, aby przeparkować auto tak, aby nie przeszkadzało innym pojazdom, a następnie włącz światła awaryjne. Unikaj zbliżania się do sarny, dzika czy innego osobnika, gdy nie masz pewności, że nie żyje, bo zwierzę znajdujące się w szoku może być niebezpieczne po ocknięciu.

Co z odszkodowaniem?

Na miejsce zdarzenia wypada wezwać policję – funkcjonariusze sporządzą notatkę i zajmą się zwierzęciem. To szczególnie istotne, jeśli zamierzasz starać się o odszkodowanie z autocasco. Z myślą o jego uzyskaniu rekomendujemy też wykonanie dokumentacji fotograficznej miejsca i ewentualnie pozyskanie danych kontaktowych do świadków, którzy brali w nim udział. Mogą być one bowiem pomocne w razie jakichkolwiek komplikacji z wnioskowaniem o środki od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Miej na uwadze, że OC na kalkulator-oc-ac.auto.pl ani wykupione u agenta ubezpieczeniowego do niczego Ci się nie przyda w razie zderzenia ze zwierzęciem. O odszkodowanie możesz się starać wyłącznie z nieobowiązkowego autocasco, o ile masz je wykupione. Z tego względu polecamy zaopatrzenie się w tę polisę szczególnie właścicielom droższych aut, którzy chcą mieć pewność, że w razie ich zniszczenia w wyniku zdarzeń losowych otrzymają odpowiednią rekompensatę.