Turystyka

Atrakcje w okolicach Myślenic. W tych miejscach warto spędzać wolny czas

Atrakcje w okolicach Myślenic. W tych miejscach warto spędzać wolny czas

Myślenice nie uchodzą za miejscowość szczególnie atrakcyjną pod względem turystycznym i choć rzeczywiście samo miasto ma niewiele do zaoferowania w tym zakresie, to w okolicach aż roi się od atrakcji i ciekawych miejsc. Które z nich warto odwiedzić?

 

Jezioro Dobrzyckie

Bezpośrednio do Myślenic przylega Jezioro Dobczyckie, które jest popularnym miejscem spędzania ciepłych dni przez lokalnych mieszkańców. Co prawda daleko Jezioru Dobrzyckiemu do wrażeń, jakich możesz się spodziewać po podróży do Egiptu, o której więcej przeczytasz na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-do-egiptu-jak-sie-przygotowac, jednak i tak warto tu przyjechać, szczególnie latem.

Zamek w Dobczycach

Na skalistym wzniesieniu nad Jeziorem Dobczyckim na początku XIV w. został zbudowany zamek, który istnieje do dzisiaj. Budowla robi duże wrażenie za sprawą wielkości i swojego malowniczego położenia. Zamek jest dobrze utrzymany i udostępniony do zwiedzenia, ale nie przez cały rok, a tylko od wiosny do jesieni. Piękne widoki z twierdzy gwarantowane!

Góra Chełm

Z Myślenic piechotą, a z Zarabia kolejką krzesełkową można dotrzeć na górę Chełm. Co interesujące, jest to najdłuższa tego rodzaju kolejka w całej Polsce. Na szczycie znajdują się plac zabaw, wieża widokowa i ścieżki spacerowe, więc jak najbardziej warto wybrać się tu z rodziną. Wysiłek włożony w wejście na górę jest niewielką ceną za możliwość podziwiania rozpościerających się z niej widoków.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Zaledwie pół godz. jazdy samochodem dzieli Myślenice od jednego z największych i najbardziej wartościowych zabytków w kraju, jakim jest benedyktyńskie opactwo w Tyńcu. To najstarszy klasztor położony na nadwiślańskich ziemiach, który zachwyca swoim położeniem i kunsztowną architekturą. Doskonale zagospodarowane miejsce jest punktem obowiązkowym dla każdego, kto lubi zwiedzać zabytki i interesuje się historią.

Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni

Wieliczki nie trzeba nikomu przedstawiać – znajduje się tu jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna w skali światowej kopalnia soli. I choć trudno jej odmówić zabytkowej wartości oraz pięknej architektury, to jest oblegana przez turystów i – co tu ukrywać – droga. Znacznie mniej odwiedzających przybywa do pobliskiej kopalni w Bochni, która jest równie interesująca, ale znacznie tańsza. Jeśli lubisz odkrywanie podziemnych skarbów, polecamy też wizytę w Portugalii – dowiedz się, jak się przygotować do podróży do tego kraju https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/wyjezdzam-do-portugalii-jak-sie-przygotowac.

Lanckorona

Niewielka miejscowość położona ok. 20 km na zachód od Myślenic jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wsi w całej Polsce. Rzeczywiście, trudno jej odmówić autentyczności – drewniane, zadbane, kolorowe chaty i górujący nad nimi kościół wraz z pochyłym rynkiem tworzą uroczą atmosferę.

Gorczański Park Narodowy

Jeśli lubisz chodzenie po górach i spoglądanie na świat z wysoka, w ciągu ok. 40 min dotrzesz samochodem z Myślenic do Gorczańskiego Parku Narodowego. Na jego terenie leżą masywy Turbacza i Gorca, których szczyty sięgają odpowiednio 1310 i 1228 m n.p.m. – zdecydowanie warto się na nie wdrapać. Sam Gorczański Park Narodowy jest stosunkowo rzadko uczęszczany przez turystów, co wiele osób uznaje za zaletę.

 

Zobacz więcej

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...