Turystyka

Paszport dla psa - czy jest potrzebny? Jak wyrobić w Myślenicach?

Paszport dla psa - czy jest potrzebny? Jak wyrobić w Myślenicach?

Masz w planach zagraniczną podróż i chcesz zabrać swojego czworonożnego przyjaciela? Postępując zgodnie z naszymi podpowiedziami, załatwisz wszystkie konieczne formalności. Polecamy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż cały proces jest dość długotrwały i wymaga przygotowania różnych kwestiach.

Podróżując z psem poza granice kraju, trzeba wyrobić dla niego odpowiedni paszport. Przed podjęciem tego kroku należy jednak załatwić jeszcze parę innych istotnych spraw. Jakich? Jak wyrobić paszport dla psa? Dowiedz się więcej na ten temat.

Pamiętaj o czipie!

Od roku 2009 zmieniły się przepisy i zamiast wcześniej stosowanych tatuaży pojawiły się dużo wygodniejsze podskórne czipy. Jeżeli chcesz zabrać ze sobą zwierzę poza granice Polski, to musi ono takowy mieć.

Całą procedurę powinno się zacząć od udania się z naszym pupilem do kliniki weterynaryjnej. W Myślenicach działa wiele takich punktów, więc ze znalezieniem odpowiedniej nikt nie powinien mieć problemu. Należy sprawdzić uprzednio za pośrednictwem Internetu, czy konkretny weterynarz posiada uprawnienia wymagane do wystawienia psiego paszportu. Koszt wyrobienia i zamontowania czipu powinien zamknąć się w 100 zł. Wszczepia się go w okolicę szyi, cała procedura jest bezpieczna i nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Warto zwrócić uwagę na odbywające się cyklicznie akcje darmowego czipowania psów.

Szczepienia

Kolejnym krokiem jest wykonanie szczepienia na wściekliznę. Jeżeli Twój zwierzak był już szczepiony, upewnij się, czy badanie jest aktualne. Wszystkie psy powyżej 3. miesiąca życia obowiązkowo muszą zostać poddane temu szczepieniu. Koszt takiego zabiegu wynosi od 40 do 70 zł. Nieliczne kraje mogą poza tym wymagać także dodatkowo odrobaczenia psa – również tę czynność wykonasz u większości weterynarzy w Myślenicach.

Procedura wyrabiania paszportu

Na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej znajdziesz informacje dotyczące tego, do której z lecznic w Myślenicach i innych polskich miastach można się skierować w celu wyrobienia dokumentu dla swojego czworonoga. Zaszczepiony na wściekliznę pies, z wszczepionym czipem jest już gotowy do tego, aby wyrobić dla niego paszport. Informacje, które się w nim znajdą, dotyczą gatunku, rasy, umaszczenia, imienia zwierzęcia oraz cech jego charakteru. Znalazło się też oczywiście miejsce na informacje o właścicielu, takie jak imię nazwisko oraz dane kontaktowe.

Mimo że w psim paszporcie dostępne się miejsce na zdjęcie, to umieszczenie fotografii w tym dokumencie jest dobrowolne. Za paszport dla swojego pupila zapłacisz 100 zł i w tym przypadku nie uwzględnia się żadnych zniżek. Z reguły gotowy dokument można otrzymać od ręki, w niektórych sytuacjach trzeba się jednak liczyć z tym że może to potrwać kilka dni.

Psy przywiązują się do swoich właścicieli i może się zdarzyć, że zabranie ich poza granice kraju będzie konieczne. Polecamy na wszelki wypadek zadbać dużo wcześniej o dopełnienie wszelkich formalności. Musisz brać pod uwagę, że zasady dotyczące wwożenia zwierząt mogą być w niektórych, szczególnie tych egzotycznych krajach wyjątkowo restrykcyjne. Dokładnie zapoznaj się z przepisami prawnymi dotyczącymi tego tematu, zanim wybierzesz się ze swoim psem do innego kraju, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności i nieporozumień podczas przekraczania granicy. Z kolei o regulacjach związanych z wyrabianiem paszportu dla ludzi poczytasz w serwisie paszporty.com.pl.