Myślenice

Myślenice. Wakacje na półmetku. Basen nadal nieczynny. Gmina szuka dzierżawcy i zachęca do „skorzystania z ochłody w dzikich kąpieliskach”

Myślenice. Wakacje na półmetku. Basen nadal nieczynny. Gmina szuka dzierżawcy i zachęca do „skorzystania z ochłody w dzikich kąpieliskach”
Fot. Piotr Jagniewski

Na półmetku wakacji basen letni na Zarabiu nadal pozostaje zamknięty. W tym czasie politycy opozycyjni krytykują działania rządzących w mediach społecznościowych, a na stronie gminy pojawia się oświadczenie w tej sprawie.

Gmina zachęca też do „skorzystania z ochłody w dzikich kąpieliskach” wzdłuż brzegów Raby i w kurtynach wodnych 

 

Sprawę basenu letniego jako pierwsi opisaliśmy w czerwcu w artykule „Wakacje bez basenu letniego na Zarabiu? Nie ma dzierżawcy, obiekt stoi pusty”. To pierwszy raz od lat, kiedy basen na Zarabiu nie został otwarty w sezonie letnim. Na półmetku wakacji obiekt nadal pozostaje zamknięty.

Jak się okazuje, dotychczasowy dzierżawca zrezygnował, a według czerwcowych deklaracji burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS); gmina szuka nowego. Jak na razie bez skutku, co w mediach społecznościowych, obecnemu burmistrzowi wytknął jego poprzednik.

„Żar z nieba się leje..., ale co tam my zwykli ludzie… Najważniejsze, ze myślenickie TLUSTE KOTY mają się dobrze” – 15 lipca na facebooku napisał Maciej Ostrowski.

Jego wpis wywołał lawinę komentarzy, w których oprócz mieszkańców udzielali się przedstawiciele lokalnej sceny politycznej. Tydzień później na oficjalnej stronie miasta i gminy Myślenice, pojawiło się oświadczenie dotyczące basenu na Zarabiu.

Opublikowane oświadczenie nie zawiera podpisu, ale przedstawia stanowisko gminy. Jak informuje w nim gmina; w sieci pojawiają się „nieprawdziwe i zmanipulowane informacje oraz komentarze dotyczące basenu kąpielowego na Zarabiu”. Mówi też o tym, że umowa dzierżawy basenu została wypowiedziana przez dzierżawcę 2 maja 2023 r.

Jak czytamy w dalszej części oświadczenia „prowadzone są rozmowy w celu pozyskania nowego podmiotu, który poprowadzi kąpielisko, ale również podejmie się modernizacji obiektu, gdyż do tej pory nie było to przedmiotem umowy dzierżawy”.

Pełna treść oświadczenia gminy Myślenice z dnia 21 lipca 2023 r.: Oświadczenie dotyczące basenu kąpielowego na Zarabiu.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi i zmanipulowanymi informacjami oraz komentarzami dotyczących basenu kąpielowego na Zarabiu, Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach informuje, iż:

Obowiązująca od 2014 - 2024 roku, wieloletnia umowa dzierżawy basenu kąpielowego i przyległego terenu, została wypowiedziana przez dzierżawcę oraz rozwiązana w następstwie zawartego porozumienia stron, z dnia 02.05.2023 roku.

 

„Zapraszamy do skorzystania z ochłody w dzikich kąpieliskach”

W kolejnym wpisie pt. „W Myślenicach można się kąpać w Rabie, pozytywna opinia badań wody!”, opublikowanym na oficjalnej stronie miasta 24 lipca, gmina informuje o wynikach badań sanepidu. Ten wydał pozytywną opinię po zbadaniu wody na Górnym i Dolnym Jazie. „Dlatego informujemy, iż jakość wody w tych miejscach  pod względem mikrobiologicznym spełnia wymagania Ministra Zdrowia” .

„Na terenie miasta od trzech lat zamontowane są także kurtyny wodne - zlokalizowane przy Placu Zabaw na Osiedlu 1000-lecia, a także na myślenickim Zarabiu. To szansa na ochłodę w upalne dni dla tych, którzy niekoniecznie są amatorami kąpieli w rzece Rabie” – czytamy w gminnym komunikacie.

W jego dalszej części dowiadujemy się, że „Brzegi rzeki przepływającej przez Myślenice od lat są jednymi z najpopularniejszych miejsc letniego wypoczynku, dlatego zapraszamy do skorzystania z ochłody w dzikich kąpieliskach. To dobre wieści na czas gorący wakacyjny, zapraszamy do strefy czasu wolnego na myślenickim Zarabiu!”.

Lato 2023. Zarabie jako miejsce do weekendowego wypoczynku oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 10%
 • bardzo dobry bardzo dobry 17%
 • dobry dobry 23%
 • dostateczny dostateczny 17%
 • dopuszczający dopuszczający 12%
 • niedostateczny niedostateczny 21%
 • Głosów: 1641

Powiązane tematy

Komentarze (25)

 • 28 lip 2023

  Gmina zamieniła basen na kurtyny wodne. Cóż za dobra zmiana.
  Czas podziękować Szlachetce! Niech wraca na kryty basen i się ochłodzi.

  58 7 Odpowiedz
 • 28 lip 2023

  Gmina szuka dzierżawcy- jelenia, czy dewelopera do remontu basenu?
  Bo w sierpniu to znakomity termin dla ekipy remontowej.
  Przetarg po kosztach, to skończą remont w czerwcu przyszłego roku,

  A przetarg trzeba ogłosić nie na dzierżawcę, tylko na obsługę do prowadzenia basenu.
  Bo co dzierżawić, plac po basenie?
  To dla dzierżawców wolontariuszy,
  z PiS.
  Nie ma takich?

  46 6 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 28 lip 2023

  Głupie i nieodpowiedzialne jest namawianie ludxi do korzystania z miejsc ktore nie sa dopuszczone do użytku jako kąpieliska. To niedoposzczalne zeby gmina polecała "dzikie kąpieliska" jako alternatywę niedziałającej infrastruktury gminnej

  44 5 Odpowiedz
 • 28 lip 2023

  Nic nowego, plują nam w twarz i się z nas śmieją.

  42 5 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 28 lip 2023

  "dlatego zapraszamy do skorzystania z ochłody w dzikich kąpieliskach" a jesli wezme wnuki w takie miejsce i nie daj boze dojdzie do jakiegos nieszczescia, to kto za to wezmie odpowiedzialność? Pan burmistrz czy autor takich zachet do korzystania z dzikich nieprzygotowanych kapielisk?

  41 5 Odpowiedz

Zobacz więcej